Bootlegs & pirates

Bootlegy & Piráti – dle mého skromného názoru

Bootlegy – nemám skutečně žádný problém s nahrávkami živých vystoupení, které obíhají, kupují se a prodávají mezi opravdovými fanoušky. Totéž platí pro fotografie, videa a tak dále.

Žiji v jistém vědomí, že bootlegging na této úrovní je zábava a ve skutečnosti neškodná vůči nahrávacím společnostem, které si pořád stěžují na to, že se to odráží na jejich ziscích. Jsem si také jist, že drtivá většina fanoušků už bude mít všechny legální nahrávky svých oblíbených umělců.

Musím však říct, že můj názor na bootleggery (tzn. organizované zločince, kterými se stali) dosáhl svého historického minima. Nevinnost je ta tam a přesycení trhu ‚výrobkem‘ má na svědomí zmenšení dlouhodobé hodnoty těchto svého času raritních a vzácných nahrávek.

Bootleggeři nicméně, jakkoli jsou cyničtí a manipulativní, stále obchodují s materiálem, za který už veřejnost zaplatila, a s tímto na zřeteli, zastávám názor, že každý návštěvník koncertu by měl být oprávněn odnést si domů své vlastní nahrávky vystoupení. Koupili si vstupenku a hotovo. Žádná omezení, užijte si vystoupení.

Piráti – co se týče pirátů. Nu, sami víte s čím obchodují. Se studiovými nahrávkami a kradeným zbožím. Jsou to obyčejní zloději, obchodující s kradeným majetkem.

Rád bych je zbavil toho romantického pojmenování. Ať se plaví v pravém světle. Oni nejsou piráty, jsou zloději, a jejich poskvrněné nabídky mají zlou karmu.

Použijte svůj úsudek.

Dodatkem bych měl říct, že toto je pouze můj názor a musím zdůraznit, že nehovořím za ostatní lidi v DP, nebo kohokoliv jiného.

* definici ‚oxymóronu‘ lze najít ve slovníku dle vaší volby.

top