Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

46 – velmi konkrétní člověk, vystoupení & štace, o folikulární poruše, hodící se vydry

Od: Helge.Mayschak@brainag.com

Ahoj Iane,

nejprve ze všeho tisíce díků (nebo víc) za obrovskou šanci setkat se a hovořit s Tebou „na východ od...“ (teď už víš kde: někde nikde). Mimochodem: na tričkách tohoto turné natiskly pouze „Stuttgart“, což je totálně špatně, takže vaše umístění vůbec tak mimo nebylo :-). Byla jsem také v Kolíně (Any Fule Kno, kde to je (pozn. překl.: Any Fule Kno That = každý blázen to ví; píseň DP) tři dni předtím. Tam jsem si všimla, že sis zničil své černo-bílé triko (Jak se to stalo?). Ale na východě to vypadalo, že ho máš zase na sobě. Máš několik podobně vypadajících triček nebo sis ho dal spravit?

Ale na co se chci vlastně zeptat je: Proč jsi odhodil mikrofonový stojan do příkopu (řekne se to tak správně anglicky?) mezi jevištěm a publikem? Přemýšleli jsme, zda možná nebyl v pořádku Tvůj odposlechový zvuk (zvuk v publiku však byl vynikající) nebo co jiného se stalo? Všiml sis, že jeden fanoušek si chtěl stojan nechat jako suvenýr (ale ochranka mu ho odebrala)? Steve a Rog rozhazovali svá trsátka a Ian P. své paličky jako suvenýry, co bys nám mohl dát Ty? Don snad nějaké klávesy? :-)

A proč jste nehráli Space Trucking jako v Kolíně? A riff (nebo raději víc) z té nové „čínsko-japonské“ skladby z nového alba, na které zoufale čekáme?

Ještě jednou díky a nepřestávej rockovat.

Helge

Ahoj Helge,

díky za Tvůj dopis a komentáře. Vypadáš na člověka, který se zaobírá nejmenšími detaily, takže se vynasnažím co nejlépe odpovědět. Někdy nevíme, kde budeme přesně hrát, pár měsíců před koncertem. Obzvláště v případě letních koncertů, které jsou pořádány v exotických místech, obvykle velmi odlehlých. Takže když říkáme ‚na východ od Stuttgartu‘, je to jediná informace, kterou v daný okamžik máme.

Když si přečteš ‚Je to otázka vkusu‘ někde v Caramba archivu, uvidíš, že jakmile se v nějakém oblečení cítím pohodlně, mám tendenci ho nosit, dokud se mi na zádech nerozpadne. To byl případ mého černobílého hedvábného trika. Začalo se trhat, zachytil jsem se o konec Steveovy kytary. Jan, naše gardobiérka, ho asi třikrát spravovala, než nakonec konečně vypustilo duši....o pohřeb jsi přišla, a ne, měl jsem jenom tohle.

Nedokážu si vzpomenout, proč jsem hodil mikrofonový stojan do příkopu (my tomu říkáme ‚pit‘ = jáma), ale jsem rád, že ho zachránili, na světě neexistuje druhý takový. Je vyrobený na zakázku. Pochybuji, že odposlechový zvuk byl natolik špatný, aby vyprovokoval takový čin, i ve svém nejhorším stavu je velmi velmi dobrý.

Co se týče suvenýrů, nemám nic, co bych mohl rozdávat, dokonce i mandle mi už odebrali, jinak by Ti byly k dispozici.

Playlisty jsou stanoveny podle diskusí před vystoupením. Někdy to je jenom chvilkový nápad a někdy existuje dobrý důvod pro vybrání nebo vyškrtnutí nějakého materiálu; v tomto konkrétním případě si nedokážu vzpomenout, sorry. Co se týče toho riffu nebo co to vlastně bylo, je to jenom takový nesmysl, kterým se bavíme; nemyslím, že existují nějaké plány nahrát to.

Nazdar, ig

Od: AndrewJS1986@aol.com

Iane,

minulý pátek (6. září), jsem měl tu možnost zažít poprvé v životě DP na živo a musím říct, že to byl večer, který si budu pamatovat po jeho zbytek, Tvůj hlas ve špičkové formě, dokonale načasovaný příchod Jona Lorda a následné bouřlivé ovace, ta žena, co vyskočila na pódium, aby věnovala polibek během Highway Star, (vzpomínám-li si správně) se Stevem Morsem následujícím příkladu, úžasná sólová exhibice a naprostá velikost celého vystoupení.

Také mám dvě otázky, abych dal smysl tomuto dopisu...

1: Existuje jedno jediné vystoupení, kterého ses účastnil jako účinkující nebo divák, které vysoce ční nad zbytkem? (Nevím, jestli jsi už na to neodpovídal)

2: Jaké bylo Tvé nejoblíbenější koncertní místo z jakéhokoliv důvodu?

Díky Ti a zbytku kapely za fantastický čas,

Andrew

Zdravím Andrew,

díky za Tvůj dopis a komentáře, velmi si jich cením.

Dostávám často podobné otázky, obzvláště ‚jaká je má oblíbená píseň‘. Odpověď je prostá. Teď zrovna první věc, která mi tane na mysli....‘Mary Long‘. Kdyby ses mě na to zeptal včera, možná bych řekl ‚Don‘t hold me back‘, nebo kterákoliv ze stovek ostatních. Takže, zde ve stejném duchu je odpověď na Tvé otázky, které jsem vzal společně.

Za prvé, jako účinkující, Butterfly Ball Rogera Glovera v Royal Albert Hall v Londýně, koncem 70. let. Byla to významná událost v mém životě a čas, kdy mě publikum ovlivnilo při volbě, kterou z nabízejících se cest bych se měl rozhodnout ubírat.

Za druhé, jako divák, Cliff Bennett a Rebel Rousers v Blue Moon Club v Hayes (Západní Londýn) počátkem 60. let. Byla to významná událost v mém životě a čas, kdy mě tento umělec ovlivnil při volbě, kterou z nabízejících se cest bych se měl rozhodnout ubírat.

Nazdar, ig

Od: vedel@elvis.com (GEORGE VEDEL)

Drahý Iane Gillane,

Z času sestavy Deep Purple mark 2A si vzpomínám, že příznivci Deep Purple se dělili na kategorii Led Zeppelin a na kategorii Black Sabbath. Zeppelinovští příznivci Deep Purple byl nejméně intenzivní a tradičně se jim v normálně životě dařilo výborně.

Sabbathovští příznivci Deep Purple byl mnohem více osobnostně emocionálně vtažení do života ve stylu Deep Purple a chtěli, aby to, co jste symbolizovali, tvořilo veškerý jejich život.

JSOU TO LZ-příznivci Deep Purple, kteří jsou pořád mezi námi, protože BS-fanoušci Deep Purple jsou desítky let mrtví po krátkém mizerném životě.

Párplovská fyzika, to je fenomén, u kterého by bylo velmi zajímavé si vyslechnout Tvůj názor na něj.

ZCELA URČITĚ neobviňuji vás lidi, kteří jste byli maximálními muzikanty.

Je to všeobecná otázka.

Doufám, že budeš příštím prezidentem USA a že změníš některou ze skrytých základních předvoleb v tom všem.

S věčným obdivem,
George Vedel

Drahý George,

neumím poctivě odpovědět na Tvou otázku a nemůžu být prezidentem Spojených států.

Moc to prožíváš, člověče. Vzpomínám si některé takové přemýšlení, které v té době existovalo, ale u nás...muzikantů/kapel to takhle nikdy nechodilo. Ovšem, ega do toho vstupovala, ale základem bylo kamarádství, které říkalo...‘tohle se děje, běž a popadni to.‘

Nazdar, ig

Od: james_2112@sympatico.ca (James)

Drahý pane Gillane,

jsem 15iletý kluk z Kanady. Pár přátel a já jsme dali nedávno dohromady kapelu, a zajímaly by mne dvě věci.

1. Jak si udržujete hlas v tak neuvěřitelné kondici? Existují nějaké tipy, které byste mohl poskytnou, co se týče toho jak si udržet rozsah a kapacitu, kterou máte?

a

2.Viděl jsem pár Vašich fotek z počátku 70. let kolem éry Fireballu, a zajímalo by mně, jak jste přišel k takovým vlasům? Asi pitomá otázka, hahahaha.

Díky,
James

Drahý Jamesi,

díky za Tvůj dopis a mnoho štěstí s kapelou. Co se týče hlasu, nejprve to byla cesta za poznáním, bez jakékoliv skutečné ambice, jiné než se těšit z práce z hudebníky a zkoumat možnosti. Myslím, že to trvá pár let, aby se člověk poznal, a po těchto formativních letech, většinou strávených kopírováním a interpretací díla jiných, není příliš těžké najít svůj vlastní hlas. Jeho udržení je jiná věc; myslím, že to záleží na společnosti, ve které se pohybuješ.

Mé vlasy ke mě takhle přišli díky nedostatku péče.

Nazdar, ig

Od: sgoss2@ford.com (Goss, Simon (S.))

Iane,

mnoho štěstí a zdraví ke Tvým narozeninám, pane. Omlouvám se, že opožděně, ale lépe později než nikdy, myslím. Doufám, že se těšíš výbornému zdraví a vychutnáváš si krátkou pauzu mezi vašim obrovitánským americkým turné a nadcházejícím evropským turné. Skutečně se těším na to, že vás chlapi uvidím v Kolíně příští týden (28. srpna). Viděl jsem vás všechny minulý rok s Donem jako dočasnou náhradou. Odváděl fantasticky skvělou práci. Vzal jsem sebou pár kámošů (celkem 7), aby viděli to vystoupení. Tentokrát jeden z těch kluků přivede celou svou rodinu! Udělalo to na něj podle všeho velký dojem. Určitě to častokrát říkal.

Nedivil bych se, kdybys byl někdy na smrt otrávený, že musíš pořád neustále odpovídat na tytéž otázky, takže jsem se rozhodl položit možná ne tak obvyklé otázky, aby sis nad nimi trochu polámal hlavu. Takže jdeme na to:

Jaká je Tvá nejranější vzpomínka?

Co děláš, když jsi vytočený (z jakéhokoliv důvodu), aby ses uklidnil?

Jaké je Tvé oblíbené pivo? Moje je Altenberger Brauerbier

Máš nějaké nápady jak vůbec vyrobit inteligentní politiky? (jako britskému občanu v Německu mi není dovoleno volit v nadcházejících volbách, ale abych byl upřímný, když vezmu v úvahu tu patetickou partu cvoků, které tady mají (zdá se, že je to skoro všude stejné, přemýšlím, odkud se berou?), raději v každém případě nebudu!)

V neposlední řadě: Jaké je Tvé oblíbené dřevo, se kterým rád pracuješ? Mám rád dub, ale piliny jsou dost agresivní kvůli přírodní taninové kyselině, kterou dub obsahuje. Jinak rád dělám s břízou.

Doufám, že to nebylo moc dlouhé...

Nazdar,
Simon,

Zdravím Simone,

díky za Tvůj dopis, komentáře a otázky.

Mou první vzpomínkou je odraz ohně, kmitající na stropě naší ložnice.

Mé oblíbené pivo? Ve skutečnosti žádné takové nemám, ale v jihozápadní Anglii existuje ne zrovna špatné Otter Ale, které by se na to hodilo (pozn. překl.: otter znamená také vydru, proto odkaz v titulu těchto Q&A).

Jak vyrobit inteligentní politiky? Hmm. Na toto téma se k Tobě ještě vrátím.

Mám rád pěknou modřínovou kulatinu.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index