Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

53 – Morseovy tipy, cvičení dělá msitra (anagram), urogerován na Slow Train, chronologický hlavolam, nudná Alice

Od: jenny_loves_horses@hotmail.com (Jenny Rycroft)

Ahoj Iane,

jenom než položím své otázky! Byla jsem na koncertě v Portsmouthu 15. září. Myslím, že to vystoupení bylo vynikající. Byla jsem na koncertech několika kapel a Deep Purple byli zdaleka nejlepší!!! Budeš patrně překvapený, když Ti řeknu, že je mi 14, co, ale je to pravda! Bude mi však patnáct 13. března! Možná si na mně nevzpomínáš, ale byla jsem ta kočka, co stála před jevištěm, s velmi dlouhými rezavými vlasy a hodně ses na mně usmíval, abys mě povzbudil, byla jsem velmi šťastná, snažila jsem se to všechno vstřebat, abych si to vryla do paměti. Kapela mě vlastně teď přiměla zajímat se o hru na kytaru! Mám už řadu jiných nástrojů, ty, které vlastním, jsou: - eufonium, diskantní a zobcová flétna, klarinet, flétna, tenor saxofon. Doufám, že dostanu šestistrunnou kytaru na vánoce, i když jsem nikdy na žádnou nehrála.

Mé otázky jsou:

  1. Kdy budete na příštím britském turné?
  2. Jaké domácí mazlíčky všichni členové kapely mají?
  3. Nemohl bys snad poprosit Steva Morse, aby mi dal pár tipů jak hrát na kytaru?
  4. Jak dokážeš skládat tolik vynikající hudby po všech těch letech?
  5. Jak jste kapelu rozjeli? Důvod, proč se ptám, je ten, že se hodlám pokusit vytvořit mou vlastní kapelu s několika kamarády z mé školy.

Prosím odepiš mi, jelikož bych byla vděčná za Tvou laskavost!

Nazdar!!!
Jenny.

Zdravím Jenny,

díky za Tvůj dopis a laskavá slova.

Minulý týden jsem potkal člověka, jenž mi řekl, že se zrovna začal učit hrát na kytaru.

Řekl....‘Ovšem, nejsem ještě dobrý a mám v repertoáru pouze pár akordů, ale změnilo to všechno. Dívám se na hudbu odlišně.‘ ....Zajímavé, že.

Kterýkoliv nástroj si zvolíš, že na něm budeš hrát, věřím, že setím budeš bavit, to je ta nejdůležitější věc...všechno ostatní je bonus.

V odpovědi na Tvé otázky...

  1. Zatím si nejsem jist, protože budeme nahrávat příštích několik měsíců. Doufám, že vydání bude kolem počátku léta 2003, potom bude následovat světové turné. To určitě bude zahrnovat Británii, ale zatím není nic potvrzeno...takže sleduj tento prostor.
  2. Nemůžeme mít osobní mazlíčky, jelikož jsme tak hodně mimo domov, a nebylo by fér vůči těm zvířatům, kdybychom si vytvořili pouta...v mém domě však žijí kočky a psi, a těm se dostává hodně lásky od mé rodiny, a ovšem ode mně, když jsem doma. Ostatní kluci jsou v dost podobné situaci.
  3. Vynasnažím se.
  4. Díky za lichotku...je to kombinace praxe a vášně, která rezultuje ve schopnosti a touze být expresivní.
  5. Deep Purple už existovali, a udělali tři skvělá alba, když jsme do kapely přišli s Rogerem Gloverem v roce 1969. Myslím, že skutečnými zakládajícími členy byli Jon Lord a Ritchie Blackmore, potom přišel Ian Paice, potom zpěvák Rod Evans a basista Nick Simper. Moje první kapela však vznikla v roce 1962, když jsem zastavil jednoho kluka (jmenoval se Andy a pořád jsme v kontaktu) na ulici, abych se poptal po muzikantech, protože jsem chtěl založit kapelu...naštěstí byl kytarista a přivedl ke mně domů příští sobotu pár kamarádů, a začali jsme nejistě kopírovat nějaký pop a blues, jenž ovládal naše životy. Nebyla v tom žádná ambice, neměli jsem vůbec tušení, co leží před námi, ale páni byly to skvělé časy...vlastně pořád jsou.

Nazdar, ig

Zde je Stevova odpověď na Tvou otázku. Díky Steve. – ig

„Sežeň si ladičku, abys trávila více času cvičením než rozčilováním nad tím, jak se to dokáže rozladit. Potom si vezmi nějaké lekce výuky základních akordových tvarů. Potom se nauč barré akordy. V tomto okamžiku bys měla být už schopna hrát rytmickou kytaru s jinými muzikanty....tak to udělej, je to nejrychlejší způsob jak zdokonalit svou hru. Živá interakce Tě požene důrazněji než bys to dokázala sama, takže se snaž pravidelně scházet s ostatními. Mnoho štěstí, a pamatuj, aby ses tím bavila, aby ses vždy těšila na to, jak budeš moci ji zase vzít do ruky. Steve Morse

Od: alessazone@yahoo.com (alessa sindoni)

Zdravím Iane,

zrovna čtu „Osud je lovec“ na doporučení onlinového leteckého instruktora. Je píseň The Aviator založena na stejnojmenné knize? A, protože jsi byl zaneprázdněný „pouze povídáním“ v Londýně, luštíš pořád ty hlavolamy z Daily Telegraph, kterými si tak lámu hlavu?

Fly-girl/Dregsdancer

Zdravím Alesso,

díky za Tvůj dopis a komentáře.

Nečetl jsem „Osude je lovec“, ale podívám se po ni. Myšlenku, která stála za skladbou The Aviator můžeš najít v sekci Wordography....č. 25. Jdi na ‚the basement archives‘ na úvodní stránce a na výsuvném menu zvol ‚Wordography‘.

Ano, dělám tajenkové křížovky (a jiné) v Daily Telegraph každý den....jsem fanouškem elektronických křížovek. Tím si lámal hlavu Steve Morse, jenž neustále cvičí, má kytaru v rukou skoro celý den, když je vzhůru, během dlouhých autobusových jízd.

Pokaždé když přišel na kus řeči do přední části autobusu, díval se na mně trochu zvláštně. Potom jednoho dne řekl, ‚Hele, Iane....jakto že pořád luštíš ty křížovky?‘

‚Dělám přesně totéž, co děláš ty, Steve.....cvičím.‘

Usmál se a oba jsme prožili moment vzájemného pochopení.

Nazdar, ig

Od: simba-a@karelia.ru

Zdravím, pane Gillane,

mám pro Vás pár otázek a modlím se, abyste na ně odpověděl. Týkají se vašeho alba „Fireball“.

Je velmi skvělé a je nejčastějším hostem v mém cd-přehrávači! Ale mým problémem je (jinak to nedokážu pojmenovat), že nechápu jak jste se cítil nebo co jste pociťoval, když jste psal „Fools“....Jak se objevil nápad na tuto píseň? Zajímá mě, jestli byste dokázali stvořit takovou nádhernou skladbu, kdyby byla hlavní melodie hraná na cello. A tak => Používali jste cello na vašich koncertech? Ale, prosím, neříkejte, že tento part hrál pan Lord, absolvoval jsem hudební školu, dokážu rozeznat hudbu hranou na skutečném nástroji od elektronické hudby.

A prosím, ještě jedna otázka: proč nedáte text „Slow Train“ do Wordography. Jeden kluk v předchozích Q&A říkal, že Váš hlas v „I‘m alone“ je jak Elvisův. Souhlasím, ale co potom „Slow Train“, báječný mix Vašeho rock‘n‘rollu, Elvise, trochu hip hopu nebo rapu plus něco dalšího. Víte, ono (to album) opravdu stojí za to být zahrnuto do Zlaté sbírky desek. Pane Gillane, možná je můj dopis příliš velký, ale zde je díky VELMI mnohokrát za přečtení. Bylo by strašně skvělé, kdybyste na mé otázky odpověděl.

Bye bye :-) Aurine

P.S.: prosím, omluvte mou gramatiku.

Zdravím Aurine,

díky za Tvé zajímavé otázky.

Dříve nebo později napíšu o ‚Fools‘ do ‚Wordography‘....Normálně takovou otázku tímto vyřídím, protože zamýšlím (nakonec) pokračovat s Wordogem, dokud nebude kompletní; s trochou mála o všech písních, které jsem složil nebo byl spoluautorem. Zdáš se však být prima chlapík, takže Ti řeknu už teď, že byla o vnitřních démonech.

Co se týče ‚cella‘....nebylo to cello, ani to nebyl Jon Lord...byl to Ritchie Blackmore. Každou notu udeřil do struny s vypnutou hlasitostí na kytaře, potom otáčel potenciometrem a následně tím zesiloval hlasitost....takže vše, co slyšíš, je něco podobného smyčcovému efektu na cellu, je to důmyslná věc.

Nu, musím kápnout božskou...když jsem četl Tvou otázku ohledně ‚Slow Train‘ pomyslel jsem si....nevzpomínám si na tento titul. Takže jsem napsal Rogeru Gloverovi, který teď reprodukuji společně s jeho odpovědí...

Předmět: Slow Train
Od: IG
Komu: RG

Ahoj Rugged,

nevíš něco o skladbě, která se jmenuje ‚Slow Train‘?

Nazdar kámo, ig

Předmět: Slow Train
Od: RG
Komu: IG

Ahoj IG,

Složil jsi to a nahrál, společně s námi ostatními.

Slow Train je na výročním vydání Fireballu k jeho pětadvacetinám. Byl nahraný ve stejné době jako The Mule a I‘m Alone v Olympic Studios, ale nikdy nebyl použit. Zázrakem nebyl objeven a využit starým managementem/nahrávací společností, tudíž to byl skutečný drahokam pro toto výroční vydání.

Věřím, že to pomůže.

Mnoho štěstí,
RG

Předmět: Slow Train
Od: IG
Komu: RG

Zdravím Rogu,

slovy Růžového pantera...‘Ano, věděl jsem to‘

Zatím nazdar, ig

Takže mé rozpaky jsou kompletní a nyní ‚Slow Train‘ si nakonec najde cestu do Wordography, a to všechno díky Tobě (a Rogerovi ovšem)...mnoho díků.

Někde existuje deska Javelins, je jednou z mých historicky nejoblíbenějších desek; sežeň si ji, můžeš-li....plánujeme další, ve skutečnosti bylo už uděláno hodně práce na ni. Původní CD bylo u RPM 132 a jmenovalo se ‚Sole Agency and Representation‘. Jdi, prosím, na úvodní stránku Caramby, najdi výsuvné menu pod ‚odds and sods‘, potom klikni na Javelins, kde najdeš veškeré informace, které potřebuješ. Nikdy jsem neslyšel o desce s názvem Raving with the Javelins.

Nazdar, ig

Tak či onak....(Steve/redaktor)

Od: charlie.1@ntlworld.com (Charlie Jeffreys)

Ahoj Iane,

Q&A 52 jsi vyjádřil naději, že původní předkladatel kvizu ohledně DP/BG z Q&A 50 sdělí správnou odpověď. Zdá se, že on (Richard Malt) to už udělal v Q&A51, čímž potvrdil teorii nabídnutou Jonem Lordem a ostatními. Sekvenční anomálie možná byla indukována závadou v časoprostorovém kontinuu, způsobenou ultrazvukovým kytarovým sólem rezonujícím s vysokofrekvenčními ječáky během hry Child In Time; následkem byl chronoklasmus.

Nečetl jsi náhodou ‚Chronoklasmus‘ (od Johna Wyndhama, myslím)? Je to o rizicích cestování v čase.

Nazdar
Charlie

Zdravím Charlie,

díky za Tvé zajímavé postřehy. Ano, máte s Jonem Lordem naprostou pravdu ve všech ohledech.

Stojí za to však zdůraznit, že cestování v čase je dnes mnohem bezpečnější a spolehlivější. Ani zdaleka se už nepotkávám tak často při cestě tam a zpět, jak bych se potkával, kdyby takové nebylo.

Nazdar, ig

Od: miroe@dc.com (Roe, Michael (US - Atlanta)

Ahoj Iane,

díky za text „Space Truckin‘“. Téměř jsem zapomněl, co to je za pecku skladbu. Jednu otázku: „nudná Alice“. Kdo to je? Nebude to Alice Cooper? Když jsme u toho, setkal ses někdy s Alice Cooperem a co si myslíš o jeho novém materiálu? Díky za všechnu skvělou muziku za ta léta:

Michael z Atlanty.
miroe@dc.com

Zdravím Michaeli,

díky za Tvůj dopis a otázky. ‚Nudná Alice (ang., Boring Alice, pozn. překl) je hra se slovíčky, v kontextu všech věcí ‚tam nahoře‘....týká se Jitřenky ‚Borealis‘. Viděl jsi někdy severní (nebo jižní) polární záři? Naprosto nádherné.

Vždy jsem považoval Alice Coopera za Screaming Lord Suche současnosti. To je lichotka, jakou můžu vůbec někomu dát. Svět by byl bez něj chudším místem.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index