Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

55 – Fakta o No More Cane, Wembley, vánoční dárky, astronomický pravopis, parketový řev, role zpěváka

Od: "Dowling, Barron" - BDowling@tesoropetroleum.com

Povšiml jsem na Tvých stránkách, že hledáš fakta k této písni (No More Cane on the Brazos). Údajně ji napsal Leadbelly (Huddie Ledbetter, který si odpykával trest v Texasu a Louisianě během první poloviny 20. století. Byla to jedna z jeho dvou vynikajících písní o práci, kdy je skupina trestanců navzájem spoutaná řetězy, v jedné texaské vesnici u Houstonu. Další příbuznou písní je klasika „Midnight Special,“ o vězeňském životě potom, co ho zašili v Houstonu. Domnívám se, že Cane on the Brazos byl ve skutečnosti pracovním popěvkem na poli, používaným obyvateli vězení, který Leadbelly nepřestával hrát po svém podmínečném propuštění.

Řeka Brazos protéká Texasem se svým ústím nacházejícím se asi 50 mil na jihozápad od Houstonu. Podél jejich dolních říčních partií se nachází velký úsek močálovité ale úrodné půdy, jež je ideální pro pěstování cukrové třtiny. Černí vězňové byli posíláni do několika vězeňských farem podél Brazos, aby pracovali v řetězech spoutaných skupinách při sekání cukrové třtiny a bavlny. Velké počty černých vězňů byly poslány do vězení, často kvůli malým přestupkům. Platili za svou obživu nucenou prací ve skupinách, aby vykonávali v podstatě to, co byla otrocká práce.

Sekání cukrové třtiny je jednou z nejnepříjemnějších prací, jakou si lze představit. Vyžadovala, aby vězňové stáli v několika palcích bahnité vody v hustém, hady zamořeném porostu třtiny, shrbení při sekání třtiny mačetou, během úmorného letního žáru, kde moskyti poletovali tak hustě, že se nemělo cenu ani ohánět. Bílí dozorci sledovali vězně z koní, s puškami připravenými vystřelit po každém, jenž by se pokusil utéct. Tyto skupiny v řetězech existovaly až do šedesátých let. Daly se snadno zahlédnout z hlavních silnic vedoucích na západ od Houstonu. Město s vězeňským ústředím a cukrovarem se jmenovalo „Sugarland“. Nyní je to předměstí Houstonu. Věznice jsou tam pořád, ale řetězové skupiny jsou ty tam. Byly jedním z nejhorších odkazů segregace, když byl Texas součástí starého Jihu.

Zdravím Barrone,

děkuji Ti za Tvůj reagující a vysoce informativní dopis. Toto je vlastně Q & A naruby s tím, že ty poskytuješ odpověď. Pro ty z našich čtenářů, jež jsou obeznámeni se sekcí Wordography na Carambě....povšimnete si, že náš milovný redaktor přidal tento erudovaný příspěvek pana Dowlinga k číslu 9...No More Cane on the Brazos.

Nazdar, ig

Od: craigkgibbs@hotmail.com (Craig Gibbs)

Zdravím tam, chtěl bych popřát šťastný nový rok celému Caramba týmu. Mám pár otázek na Iana, můžete-li mu je předat, byl bych velice vděčný.

Zdravím Iane, nejprve bych chtěl popřát Tobě a Tvé rodině dobrý, šťastný rok 2003. Teď tedy pár otázek, za jejichž odpovědi bych byl neuvěřitelné vděčný, jelikož pořád věřím, že jednoho dne dostanu odpověď :).

Jak pokračuje album, a pokusíte se o ‚pod-produkovaný‘ sound (Machine Head, In Rock), nebo se pokusíte o komerčnější, skvěle vyprodukovaný sound (House of Blue Light, Double Trouble)?

Jaké jsou Tvé pocity ohledně Wembley Arény jako koncertního místa? Nashledanou tam v červnu!

Lituješ-li nejvíce jedné věci, kterou jsi kdy udělal během své kariéry, která to je?

Jsou nějaké plány na další, delší evropské turné potom, co bude vydané nové CD v srpnu?

Díky mockrát za Tvůj čas, nashle ve Wembley, hezký rok,
Craig Gibbs, 15

Zdravím Craigu,

díky za napsání a také Tobě přeji Šťastný Nový rok.

Album je hotovo. Myslím, že zní skvěle, ale můj pohled je tím, co bys mohl nazvat subjektivním. Nelze ho srovnávat s ničím, co jsme udělali v minulosti, což je celý smysl toho, proč jsme ho udělali tak, jak jsme ho udělali.

S Wembley nemám problém, obzvláště, když je plno. Bude to skvělý večer, tím jsem si jist. Je skvělé, že můžeme mít jako hosty v našem vystoupení Lynyrd Skynyrd, myslím, že bude ještě jeden účinkující, ale nemám zatím žádné informace.

Už jsem na to odpovídal v minulosti, ale rád zopakuji, že jedinou věcí, kterou lituji, je to, že jsem se nesetkal s Edith Piaf.

Ano, jsou v chodu nějaké plány, ale neznám zatím podrobnosti. Delší evropské turné je pravděpodobné před koncem roku, aby navazovalo na vydání desky kolem konce srpna/počátku září. Myslím, že počátkem 2004 budeme v USA a slýchám, že je hodně vystoupení objednaných v Rusku později v tomto roce.

Nazdar, ig

Od: IRNichols@aol.com

Iane,

teď když se sváteční zmatek uklidnil, jaký byl Tvůj oblíbený vánoční dárek, a proč?

Ian
Chesham
Buck

Zdravím Iane,

mým oblíbeným vánočním dárkem letos byl ručně vyrobený Anglo Longbow (pozn. překl.: anglický středověký luk).

Nazdar, ig

From: j.gemmell@attbi.com

Ahoj Iane,

James Gemmel odsud ze zimního Michiganu (20°F a sníh!). S mým původním albem Deep Purple jsem dostal tu nádhernou stránku s texty „Machine Head“, jež byla nachová a bílá. Vždy jsem přemýšlel o tom, zda to bylo Tvé písmo. Buď jak buď, texty se trochu odlišovaly od těch, které jsi vyvěsil na Tvé webové stránce. Například, na stránce s texty je „meeting all the groovy people“, ne „been with all the groovin‘ people“. Dále, byl tam astronomický pravopis pro (Auroru) Borealis, zatímco na webu je termín „Boring Alice“ (což zní více jako Tvůj skvělý smysl pro humor, a je proto, bezpochyby, tou správnou původní frazeologií). Mimoto, myslím, že stránka s texty uváděla, že jsi „tančil“ s Borealis. Takže byla stránka s texty, která byla v Machine Head, nějak nesprávně předána Warner Brothers, nebo to byly původní texty, předtím než jsi revidoval? S pozdravem...

James

P.S.: Má původní stránka s texty se poničila, ale nahradil jsem ji koupí nylonového nástěnného gobelínu éry roku 1984.

Zdravím Jamesi,

díky za napsání. Ano, byl to můj rukopis, od té doby se trochu změnil...ale ne moc. Ano, chápu, co chceš říct, ale já se vždy méně zaobíral detailem než podstatou, takže je zde více inklinace jít s živým duchem písně než původním tištěným slovem. Dávám přednost Boring Alice (Nudné Alici) pro její tajemnou hodnotu, a možná, že jsme začali tancem, ale víš, jak to chodí....Texty v té době byly správné.

Nazdar, ig

Od:"Vincent Brightling" - vincentbrightling@eircom.net

Drahý Iane,

vše nejlepší s novým albem. Také se velmi těším nejen na ně, ale na to, jak vás uvítáme zase v Dublinu. (Uvítáním myslím ovšem to, jak budeme po Tobě křičet z parketu Pointu).

Má otázka je tato. Probíral jsi – nebo kdokoliv z ostatních – vůbec Lazy, když byl s vámi diskutován program Machine Head Classic Albums? Bylo to strašně prima, ale já, a jsem si jist, že každý druhý, byl zmaten z vynechání Lazy. Klasické párplovské skladby podle jakýchkoliv měřítek.

S pozdravem, Vincent Brightling.

Zdravím Vincente,

díky za Tvůj dopis, komentáře a otázku. Také se těším, jak se vrátím do Dublinu 24. června.

Co se týče programu Machine Head...s Paiceym a mnou to bylo diskutováno v LA, a neměli jsme vůbec tušení, jaký bude ostatní obsah. Byl jsem rovněž překvapen tím vynecháním v jinak velice dobře udělaném vystoupení. Takový je život.

Nazdar, ig

Od: "Klok, E. (Erik)" E.Klok@mdi.rws.minvenw.nl

Ahoj Iane,

při poslechu pravě vydaného CD z koncertu v Aachenu v roce 1970 jsem uvažoval, jak ses cítil ve své roli v kapele. Chci říct, že právě jsi přišel do kapely a dokážu si představit, že, jako zpěvák, bys chtěl ukázat, čeho jsi schopen.

Ale v té době s tehdejším repertoárem jsi byl asi 75% času mimo jeviště, nebo pod piánem, nebo kdekoliv jinde. V každém případě jsi nezpíval, a třebaže miluji skladby jako Wring That Neck nebo Mandrake Root (možná na příštím turné??!!), dokážu si představit, že to pro zpěváka bylo trochu frustrující.

Jsem zvědavý na Tvůj názor.

Nazdar,
Eric

Zdravím Ericu,

díky za Tvůj dopis a otázku. Máš samozřejmě pravdu...v té době měla kapela silnou instrumentální esenci, pořád tomu tak je, dnes je to jenom vyváženější.

Fakt je, že doba byla tehdy jiná. Především, zpěvákům nebylo ani dovoleno vstoupit do odborového svazu hudebníků Musicians Union, dokud se nepoložila federace varietních umělců Variety Artistes Federation (VAF) a my byli kooptováni do MU..., ale bylo na ně hleděno ze strany normálních hudebníků s jistou dávkou pobavení.

Mimoto, byla to doba velkého dobrodružství. Instrumentalisté se vymaňovali z omezení takzvané pop music a osahávali si cestu do nového teritoria, přinášejíc rozsáhlá sóla a odvážné stavby do dříve rigidních oblastí. Takže mi připadalo příjemné být součástí toho všeho, třebaže má role akcelerovala pomalejší tempem než u ostatních.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index