Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

56 – Wembley, skládání písní, upřímné obavy, mazaný lingvista, ten ječák, tichý pes

 

Od: peter.de-vall@ntlworld.com (peter.de-vall)

Iane,

těšíme se na červnové vystoupení ve Wembley Aréně, a přemýšlíme, jaký formát bude mít a jakou roli bude hrát Lynyrd Skynyrd. Budou vystupovat před, po nebo současně s vámi?

Nazdar,
Lee a Rachel, Colchester.

Zdravím Lee a Rachel,

těším se na to také. Číší z něj dobrá atmosféra. Bude otevírací vystoupení, zatím ještě nevím kdo, potom Lynyrd Skynyrd (kteří jsou našimi hosty) odvedou svůj programový blok, a Deep Purple ten koncert uzavřou.

Nazdar, ig

Od: foxyroxy@jet2.net (Scott Bell)

Drahý Iane,

nejprve ze všeho, Purpendicular je nejbáječnější nahrávkou, která byla kdy vyprodukována. Jednoduše skvělá. Zajímalo by mě....mohl bys prosím popsat skládací proces kapely.

Je to prostě jam session, kde ve skutečnosti přicházíš s texty k tomu jamu? Nebo někdo konkrétní přijde s připravenou ideou skladby....v každém případě....možná bys mě mohl poučit ohledně toho, jak ten proces funguje.

Nemůžu se dočkat nové desky, miluji Tvou knihu!

Děkuji Ti...
Scott „The Aviator“ Bell

Zdravím Scotte,

díky za Tvůj dopis, laskavá slova a Tvou otázku.

Obecně řečeno rozpracováváme nápady z jamu ve studiu nebo zkušebně. Velice často Steve a Roger předloží rozvinutější myšlenku, kterou potom purpelizujeme. Každý přidá, co může, a někdy jamujeme celé odpoledne. Říkám my, ale po pravdě řečeno já jsem pozorovatelem, doufajícím, že zachytím klíč k takovému druhu věci, ke kterému budu moci zpívat.

Roger je úžasně přínosným v tomto procesu, protože všechny sessions nahrává digitálně, a potom tráví své večery analyzováním pásků a vybíráním improvizovaných figur, které by mohly být jinak zapomenuty. Rytmická sekce hraje životně důležitou roli v aranžmá. Nápady, které jsou původně přineseny, berou na sebe celkovou osobnost kapely během těchto živých a občas rozhádaných sessions.

Texty dělám já s Rogerem, někdy spolu a někdy ne, když, například, něco vymyslíme ve sprše, a dokončíme to tam na místě.

Občas někdo přinese kompletní skladbu, v takovémto případě přechází uznání na tohoto člověka.

Nazdar, také Ti děkuji, ig

Od: branworld@everything-space.com (frank quiring)

Zdravím...jmenuji se Frank (je vždy pěkné být upřímný steve/red („frank“=angl. upřímný. pozn. překl))

Zrovna jsem četl zprávu o novém albu....Skvělé...!!!

teď jsem zvědavý....a nedokážu klidně postát v těchto rychle prožívaných časech, čekat pět měsíců....zdá se to být věčnost....i pro takového starce jako jsem já (žertuji....je mi 43)....prohlášení „nedá se to srovnat s ničím, co jsme udělali v minulosti“....mi nahání strach...jistým způsobem....protože se obávám, že uslyším něco jako „hip hop“ nebo „techno“ :)) prosím....!!! nedělejte mi to...

Ne...teď vážně...jsem si jist, že nové album bude senzačním, fantastickým, překvapivým, nejlépe prodávaným mistrovským dílem tohoto století....jako každé album DP (včetně těch od sestavy IV...sestavy V...). Mimochodem....měl bych se zmínit, že vlastním všechna oficiálně vydaná studiová alba a také všechna oficiální „živá alba“????...hmmmmm....ne, myslím, že to každý fanoušek..

OK...neřeknu to...jo, jedna otázka: na každém vystoupení, které jsem viděl (7 od roku 1984...mimo živé nahrávky)...je způsob, kterým zpíváš, úžasný....Tvůj hlas jede vždy na maximum. Cítím, že hlasově jedeš vždy na doraz....zajímalo by mě, co děláš mezi vystoupeními pro udržení svého hlasu „připraveného do další bitvy“. To je prozatím vše.

....Doufám, že vás všechny brzy uvidím na jevišti a přeji všechno nejlepší....nazdar.

S upřímným pozdravem,
Frank

Zdravím Franku,

díky za Tvůj dopis, Tvé obavy a Tvou otázku. Odmítám jít do jakýchkoliv podrobností ohledně tohoto alba, ale uznávám možné spekulace, takže mi dovol, abych Tě ujistil, že nová deska nebude hip hop ani techno.

Co se týče mého hlasu, děkuji Ti za vlídná slova. Nedělám nic zvláštního. Udržuji se přiměřeně fit a vychutnávám si život. Je to většinou v hlavě.

Nazdar, ig

Od:facehead360@hotmail.com (FaCeHeAD Is Not Dead) (takové věci je opravdu dobré vědět – steve/red)

Ahoj Iane,

jsem zpěvák v kapele a dostávám se do úzkých, když hovořím mezi skladbami k publiku. Poslouchal jsem pár raných párplovských živých nahrávek a ty tam říkáš hodně zajímavé věci, jsi takový mazaný lingvista (pozn. překl: v angličtině „cunning linguist (oblíbená fráze IG)“ , což zní jako „cunnilingus“). Mohl bys mi dát seznam několika šílených věcí, které bych měl říkat, podobných těm, co jsi sám používal? Nazdar Macca (zpěvák FaceHead: http://www.facehead.20m.com, kdybys mohl podepsat náš guestbook, bylo by to skvělé).

P.S.: děláme skvělou verzičku ‚Smooth Dancer‘. He he

PPS: Budu tam v NEC v Birminghamu, jásat ostošest.

Nazdar Macca,

díky za Tvůj dopis. Ano, to je vždy problém. Deep Purple trvávalo věky než naladili mezi skladbami a já se musel naučit jak vyplnit ty pauzy. Ritchie se ke mně vždy přitočil a řekl ‚řekni jim nějaký vtip. Budu do deseti minut.‘

Vtipy nefungují, takže nejlepší, co můžeš udělat je spontánně mlít páté před deváté. Má-li to nějakou neurčitou souvislost s hraným materiálem, jsou to pro Tebe bonusové body, ale jsi-li v rozmarném rozpoložení, potom pusť se do toho. Musíš kompletně ignorovat kapelu, nečekej na jejich připravenost, prostě je nechej, ať Tě přeruší, jakmile jsou v modu.

Podepsal jsem váš guestbook.

Nazdar, ig

Od: ortaleyal@bezeqint.net (eyal)

Ahoj Iane,

jsem z Izraele. Musím říct, že jsi v mých očích tím vůbec nejlepším hard rockovým zpěvákem, tím, jenž by měl být studován na hudebních fakultách kvůli páru skvělých věcí, které jsi přinesl rockovému světu. Jednou z nejskvělejších věcí, které jsi udělal, je (dle mého skromného názoru) Child In Time a další je Into The Fire. Na ně bych se Tě chtěl zeptat – plánoval jsi dát do nich ječáky, když jsi psal text? Nebo to přišlo instinktivně – nebo jak?

Když člověk poslouchá tyto mimořádně skvělé skladby – dokáže si představit, že to ječení přišlo, když jsi nasál náladu zvuku a rytmu...

Takže, rád bych se dověděl, jak se na to přišlo? Přišel jsi na to ječení sám, nebo to byl možná nápad někoho jiného? Totéž k Into The Fire...

Díky mockrát

P.S.: Byl jsi někdy v Izraeli? Jestliže ano, kdy? Budeme mít to štěstí a navštíví nás DP koncertně?

Ještě jednou díky
Adir
Natanay-Izrael

Zdravím Adire,

díky za Tvůj dopis, komentáře a otázku. Před vstupem do Deep Purple v roce 1969, jsme s Rogerem Gloverem byli v skupině, která se jmenovala Episode Six, což byla jistý druh harmonické rockové kapely. Velice často, když jsem nezpíval sólové vokály, a se šesti hlasy v aranžmá, jsem se ujímal nejvyšší harmonie, což zahrnovalo všechno od konvenčního falzetového hlasu až po to, co se stalo známým jako ječení.

V podstatě jsem zkoumal svůj rozsah a stoupal tak vysoko, jak to jen šlo, se vším pod kontrolou. Slovo ječení naznačuje nekontrolovaný řev, ale já to viděl jako způsob rozšíření rozsahu harmonií. Muselo ladit, jinak to nefungovalo.

Takže když jsem přišel k Párplům, zdálo se velice přirozeným použít tuto techniku pro melodii. Když jsem se dostal na vrchol svého přirozeného rozsahu, prostě jsem vklouzl do další úrovně tak bezešvě, jak to jen šlo, a držel jsem to tam nahoře. Nemyslím, že jsem to vymyslel, byla to prostě jedna z těch věcí. Existoval zpěvák, který se jmenoval Arthur Brown, jenž měl desku s názvem ‚Fire‘. Měl dost nádherný ‚ječák‘.

V Izraeli jsem nikdy nebyl, ačkoliv DP tam byli, když s kapelou zpíval JL Turner během mé vynucené přestávky, a Roger mi říkal, jak si to tam skvěle užili. Těším se na mou první návštěvu, doufám, že to nebude příliš dlouhou trvat.

Nazdar, ig

Od: CRAPPIESLAERZ@webtv.net (Permit King)

Jaký druh psa jde slyšet na počátku písně Hush?

Díky

Zdravím, to jsi zase ty, (vidíš? – steve)

Bylo to štěňátko Hush.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index