Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

57 – modus operandi & Perihelion, harmonikové tipy, středověké ruční zbraně oříškocida, Lisabon?, Kanada?

 

Od: theo_franca@wxs.nl (Theo en Franca)

Drahý Iane

mám několik otázek, které bys možná rád odpověděl.

Čteš a odpovídáš na své emaily, když jsi na cestách.

1) Jaký počítač, laptop, používáš?

2) Jsi jediným členem Deep Purple, jenž používá laptop na cestách???

3) Když píšeš texty, povídky, atd., děláš to tím staromódním způsobem perem na papír, nebo to píšeš do počítače?

4) Když jsem četl minulé Otázky & Odpovědi, četl jsem, že nevíš o existenci DVD Perihelion. Ve věci takových vydání nejsi konzultován nebo informován? Myslel jsem, že Perihelion byl oficiálním vydáním, protože je na oficiálních stránkách. Také jsi věděl, co ten titul znamená.

5) Kdo chodí s názvy takových vydání?

6) Kdo rozhoduje, jaký název bude mít nové CD a jaký obal bude vybrán?

S přátelskými pozdravy,
rodina párplovských fanoušků
Theo Moonen

Zdravím Theo,

děkuji za Tvůj dopis a otázky.

1. Můj laptop je Toshiba.

2. Ne, všichni mají laptop. Steve Morse a já jsme PC, ostatní jsou Apple.

3. ‚Staromódní způsob‘...nu to je pejorativní fráze, jen co je pravda. Naznačuje, že když je to moderní, musí to být lepší. Někdy to je pravda, ale někdy ne. Naštěstí to není důležitá otázka.

Inspirace přichází v nejzvláštnějších okamžicích a nejzvláštnějších místech. Počítače jsou neuvěřitelně těžkopádné a neefektivní ve srovnání s notesy a tužkami, které jsou vždy po ruce.

4.Ovšem, že jsem věděl o existenci Perihelionu, protože jsem na něm. Mezi nahráním a vydáním však uplynula nějaká doba, a mě to bylo řečeno až po té akci, a nikdo se mnou také nekonzultoval titul...proto to zmatení. O nic nejde, to se stává pokaždé, když obchodníci dělají na něčem, co jsme dokončili před dávnou dobou, a my pracujeme na něčem úplně jiném. Je to zdravý vztah.

Perihelion byl oficiálním vydáním v tom smyslu, že byl schválen managementem. Já jsem však autor, se skromným zvládnutím anglického slovníku, takže by nemělo být pro nikoho žádným překvapením, že znám definici náhodilého slova, které obsahuje více než 2 slabiky. Ačkoliv připouštím, že zdaleka nemám na mého přítele Barryho McGulgana v kategorii dlouhých slov.

5. Čestné slovo, nevím. Zeptám se managementu.

6. Každý dělá návrhy a některý z nich přežije.

Od: MichelClaudeH@aol.com

Ahoj,

zajímalo by mně, zda bys mi nemohl pomoci sehnat nějaké tablatury konkrétně na harmoniku z klasických písní Deep Purple jako „Lazy“ a jiných. Jsem teprve začátečník na „céčkovou diatoniku“, ale rád bych se na ně podíval!

Díky,
Michel

Zdravím Micheli,

díky za Tvůj dopis a zajímavou otázku.

Rád bych Ti pomohl, ale nevím, zda nějaké takové věci existují, já jenom improvizuji. Naučil jsem se hrát na harmoniku, když jsem byl kluk, sám od sebe, na jednoduchých věcech. Potom jsem uslyšel blues, přestal jsem foukat a začal sát.

Tón dokážeš ohnout, když taháš, ale ne když foukáš, a tak, s trochou cvičení a migrací sousedů, můžeš ten tón dostat. Jakmile si najdeš způsob jak na ten nástroj (a není to těžké), můžeš improvizovat skoro na všechno, za předpokladu, že máš harmoniku té správné stupnice, nebo bluesovou harfu, jak se ji říká.

Je-li písnička v G, hraju céčkovou harfu, je-li v A, já jsem v D, a tak dále. Existuje pár dobrých výrobků a všechny mají své typické charakteristiky. Nejsou drahé jako jiné nástroje, takže vyzkoušej několik různých modelů, možná Hohner Blues Harp, Hohner Pro Harp nebo Lee Oskar.

Nazdar, ig

Od: CNOSNI@aol.com

Drahý Ian,

přečetl jsem si se zájmem, že Tvým nejoblíbenějším vánočním dárkem byl luk „Anglo Longbow“. Máš tím na mysli ten anglický/velšský dlouhý luk éry Crecy/Poitiers/Agincourt/Války růží?

Jestliže ano, jak vznikl Tvůj zájem o tento nádherný exemplář nástroje na zabíjení středověkých chlápků?

Byla by to velká shoda náhod, kdyby můj nejoblíbenější zpěvák se oddával jedné z mých dalších velkých vášní.

Zdravím,

díky za dopis. Vždycky jsem ho znal jako English Longbow, ale název výrobce je Anglo Crossbows. Nádherně vyhotovený, ještě jsem neměl příležitost ho vyzkoušet, ale mám v plánu brzy navštívit výrobce, abych získal nějaké instrukce jak ho používat.

Před nějakým časem jsem dostal dlouhý indiánský luk z Brazílie. Jednou pozdě v noci jsem se (pošetile) rozhodl, že vystřelím šíp (4 stopy dlouhý). Pouze s polovičním napnutím přeletěl přes přední dvůr, skrze dřevěný plot a nakonec se hluboko zabořil do břehu na druhé straně silnice. Od nynějška budu provozovat lukostřelbu bezpečně, na velkém prostranství.

Není to zrovna vášeň (zatím), pouze zájem.

Nazdar, ig

Od: wenning@muenster.de (Friedhelm Wenning)

Ahoj Iane,

zrovna jsem si četl nejnovější Otázky & Odpovědi. Když se bavíme o psech: který pes má být zastřelený? Často Tě slyším křičet „Zastřelte toho psa“ na závěr skladby.

Mimochodem: je skvělé Tě uvítat v červnu v Münsteru. Byl jsem na DP pokaždé, co jste byli v Německu od roku 1994 (kromě roku 2001, kdy jsem byl během vašeho turné v nemocnici) a musel jsem cestovat do jiných měst, teď hrajete skoro „vedle“ na stejné ulici, kde bydlím.

Doufám, že zase nebudu v nemocnici, protože potřebuji dvě nové kyčle a dvě nová kolena, první kyčel bude implantována někdy během letošního léta...

Nebudu-li v nemocnici, a budeš-li mít chuť na šálek čaje nebo báječného piva Pinkus (nejlepší pivo na světě, které se vaří v Münsteru), bylo by mi ctí, mohu-li Tě pozvat.

P.S.: V roce 2001 mě uvedli do umělého spánku a když jsem se po třech a půl týdne neprobouzel, hráli mi nějaké nahrávky DP, které mě přivedly zpátky do života.

Je to vždy prima komunikovat s Tebou přes web.

S laskavým pozdravem
Friedhelm

Zdravím Friedhelme,

díky za Tvůj dopis, vezmu-li v úvahu, čím procházíš, působíš dost veselým dojmem. „Zlom vaz kámo“, jak se říká v Austrálii.

Co se týče té věci v Otázkách & Odpovědích, nemyslím si, že ten pes byl zastřelen, třebaže vyl, takže možná máš pravdu.

Z nějakého nevysvětlitelného důvodu jsem si řekl ...‘Zastřelte toho psa‘ jednoho večera, když jsem ječel na konci nějaké skladby. V podstatě jsem si říkal, abych byl zticha. Vím, mimo mě to nikomu moc smyslu nedává...a někdy mám o sebe strach.

Nazdar, ig

Od: filipe.cid@netcabo.pt

Ahoj,

jsem z Lisabonu, Portugalsko.

Jel jsem na váš koncert v Lisabonu (18-09-1998) a potom 20-10-2000, urazil jsem 600 mil, abych vás uviděl v Madridu s rumunským orchestrem, a Diem, a tolika skvělými muzikanty (to byl koncert!!!). Prosím, řekněte mi, zda bude Paříž nejbližším místem od Portugalska, kam pojedete.

P.S.: (sorry), v Lisabonu Gillan sliboval, že se Deep Purple vrátí do Portugalska. Bude to v roce 2003, nebo možná o nějaký rok později. Pospěšte si, provedu vás, přijdete na to, jaká je to pokojná, nádherná, uvolňující země.

Díky ZA VAŠI HUDBU.
Luis Filipe Cid

Zdravím Louisi,

díky za Tvůj dopis a úsilí, které jsi vynaložil, abys uviděl kapelu, je to vždy obtížné vyhovět všem, ale děláme, co můžeme. Turné tohoto června (viz úvodní stránka) je jednou z těch věcí pro zábavu a potom si myslím, že budeme mít červenec a srpen volný (většinou), předtím než začne to velké turné v září, aby se časově shodovalo s vydáním nové desky.

Nemám k tomu ještě žádné podrobnosti, ale slyšel jsem, že nejprve budeme dělat Evropu, před koncem roku, a potom severní Ameriku v lednu 2004, po které bude následovat obvyklý mejdan kolem světa. Ano slíbil jsem, že se vrátíme do Lisabonu, protože to tam milujeme. Budeme muset však počkat, abychom viděli, zda nás promotéři tentokrát zabukují. Doufám, že ano.

Nazdar, ig

Od: sheridanlusk@sympatico.ca (kenneth sheridan lusk)

Haló tam,

jenom jednu rychlou: kdy se chlapi vrátíte do Kanady?

Viděl jsem vás v Torontu v roce 85 s Perfect Strangers, v 96 s Purpnedicular, v 98 s Abandon a v 2001 s Nugentem a Skynyrd.

Potřebuji to tyto věci vědět, abych si udělal plány, jako například zajistit, aby mé párplovské tričko bylo vyžehleno, má rocková džínová bunda byla hotova, paní na hlídání dětí dohodnuté měsíce dopředu a abych měl auto v pořádku a připravené k jízdě.

Díky,
nashle,
Ken

Zdravím Kene,

díky za Tvůj dopis a otázku. Dostal jsem hodně dotazů od našich přátel z Kanady.

Plánujeme severoamerické turné v lednu 2004. Nemám zatím žádné informace, ale upřímně věřím, že plánovači mají Kanadu na zřeteli. Sleduj tento prostor kvůli informacím o turném jestli a kdy budou jednotlivá data potvrzena.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index