Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

58 – zvláštně zdrženlivý, ne dost grand, fajnůstka ke vzteknutí, začínáme, otázka identity

 

Od: odd.walter.bakksjo@c2i.net (ODD WALTER BAKKSJŘ)

Drahý Iane,

přeskakuji tu část „nezasloužíme si“ – přespříliš v tom duchu by Ti mohlo stoupnout do hlavy, myslel by sis, že jsi skutečně něčím....:-)

Jelikož jsem fanouškem více než půlku svého života, vůbec nevím, na co se Tě zeptat, ale jelikož to je stránka Otázek & Odpovědí, asi budu muset s něčím přijít.

1) Jak fakt, že cestuješ a jsi hudebníkem, měl za ta léta dopad na Tvé zdraví? Zhroutil ses někdy, měl jsi pocit, že Tě opustila veškerá energie, nařídil Ti doktor v nějakém okamžiku, abys zpomalil, začal znovu, změnil stravovací/pitné/cvičební návyky nebo něco takového? Co děláš, aby ses udržoval v kondici?

2) Jaká je nejhorší věc na tom, že Jon Lord opustil kapelu?

3) Kdyby sis mohl vybrat jednu osobu – žijící nebo nežijící – k interview, kdo by to byl?

4) Zpívá Tvá dcera také nebo hraje na nějaký nástroj? Deska Iana Gillana s duetem otec/dcera by mohla být okouzlující....nebo snad ne?

5) Jaký je Tvůj oblíbený nápoj?

6) Umíš vařit? Jestliže ano, čím ohromuješ přátelé a sousedy?

7) Co si přeješ k Vánocům?

8) Nebylo to příliš mnoho otázek? Jakou otázku by si přál, aby Ti byla položena?

9) Mé první dvě jména jsou Odd Walter. Nebyl by to skvělý název skladby (volné pokračování Ted The Mechanic)? Odd je norsky a znamená to zakončení oštěpu. Walter je německy a znamená to válečníka. Ale já jsem však mírumilovný člověk – učitel, zpěvák, kytarista a básník.

Pozdravuj ode mně kluky – díky za všechny skvělé okamžiky.

Odd WalterBakksjř
NORSKO

Zdravím Odde Waltře,

díky za Tvé otázky, Tvou evidentní zdrženlivost a péči o mou osobnost.

1)Prospívá mi to.

Myslím si, že lidské fazole, či vysocí vepři, jak jsme označováni na některých jídelníčcích, potřebují dvě věci, aby byli šťastní...pocit cíle a pocit někam patřit....Ve své práci mám obojí. Nevzpomínám si, že bych se zhroutil.

Nikdy jsem necvičil (sic), jelikož zrovna nepasu po pachu tělocvičny, nebo po hudbě, která tam hraje. Nerad běhám, protože to překáží mému přemýšlení, a nedokážu si zdůvodnit náklady joggovacího příslušenství. Procházím se však míle po přírodních stezkách, plážích, atd...., a dělá mi radost zdravit lidi, kteří nenosí sluchátka na uších. Také hodně plavu. Když jsem na cestách, aerobikem je to večerní cvičení na jevišti, mírně řečeno.

Neexistuje nejhorší věc, jak já to vidím, je to život a já respektuji Jonovo rozhodnutí. Budu uchovávat v paměti vzpomínky na Jonovo přispění k Deep Purple a jeho vliv na můj život, ale nejvíce ze všeho se těším, když zase příště pojíme, když bude vybírat víno. Jeho ostrovtip....Nervózní fanoušek jednou řekl Jonovi...‘Jone Lorde, jsem váš hrdina.‘ On na to....‘Ale, takže vy jste ten král Artuš, jsem rád, že vás konečně poznávám.‘

My jsme však v éře Dona Aireyho, a on přináší svá osobní a hudební nadání do kapely. Jeho ostrovtip...Na nedávné večeři v L.A. po session nabrala vášnivá debata v kategorii ‚republikánství‘ historický ráz. Tazatel se obrátil na Dona ‚...punské války, víte o punských válkách, že?‘ ‚Ale jo‘ odpověděl pan Airey ‚Punské války; s Paiceym se málokdy bavíme v zájezdovém autobuse o čímkoliv jiném.‘

2)S Vladimírem Putinem, rád bych zahlédl něco z toho, co má za lubem ohledně budoucnosti Ruska.

3)Má dcera se těší ze svého života a rozvíjí své vlastní nadání a dovednosti jako kterýkoliv jiný devatenáctiletý člověk. Poslední věc, kterou potřebuje, je duet otec/dcera, razí si svou cestičku životem. Tím nechci říct, že nikdy nebudeme spolu pracovat, ale určitě ne to té doby, dokud nebude mít svou vlastní identitu. Potom nikdo nikdy nemůže říct ‚dosáhla jsi tohoto kvůli svému taťkovi.‘

4)To záleží na okolnostech, pokud je to vodou ředitelné, je mi to fuk.

5)Umím vařit, třebaže si nejsem jist, zda jsem někdy někoho ohromil mým kulinárním uměním. (ano, ohromil, dělá skvělé špagety Bolognese – Steve/red.) Dělám výtečné sýrové fondue.

6)Ačkoliv nejsem křesťan, obecně by to byla příhodná doba pro trochu porozumění. Konkrétněji bych rád viděl redukci obscénní úrovně komerčního využívání, jež se zdá být v naprostém rozporu s duchem toho okamžiku.

7)Otázky mi vůbec nevadí, aby nebylo by to ničemu, kdybych si je vybíral.

8)Díky za vysvětlení...který konec oštěpu to má být?

Nazdar, ig

Od: Pamela Johnson - bdywrks@comcast.net

Vážený pane,

v osmdesátých létech jsem byla studentkou American College ve Švýcarsku. Tato škola dříve sídlila v starém Grande Hotelu ve švýcarském Leysinu, který, předtím než jej škola koupila, stál řadu let opuštěný.

Několik z nás přemýšlelo, zda je to týž Grand Hotel, který je zmíněn v textu:

Skončili jsme v Grand Hotelu
Byl prázdný, studený a holý
Ale s valícím se kamioniskem od Stounů hned pod okny
Jsme tam dělali naši muziku S několika infralampami a několika starými postelemi
Jsme si vytvořili místo, až se jeden zapotil
Bez ohledu na to, co z toho budeme mít
Já vím, já vím, že na to nikdy nezapomeneme Kouř na vodě, oheň na obloze

S vašimi odkazy na Švýcarsko, a blízkostí Leysinu k Montreux, přirozeně léta kolovaly zvěsti, že v této legendární skladbě zmíněný hotel je, ve skutečnosti, NÁŠ hotel.

Mockrát díky za vyjasnění této věci...

Pamela Johnson
manažer, ACS Alumni Board

Zdravím Pamelo,

je mi líto, že Tě zklamu, ale Grand Hotel by zcela určitě ten v samotném Montreax.

Nazdar, ig

Od: Dregsteve re: question from Debs

Jedna věc na závěr, mohl by ses zeptat Steva, jak dělá začátek Highway Star? Poslouchal jsem to tisíckrát a pořád nedokážu uvěřit, že nemá v kapse harleye!!

Díky!! Debs x

na to je prostá odpověď....začni s vibrační pákou stlačenou na doraz, potom udeř do nejhlubší struny, přičemž vracíš páku pomalu do původní polohy. Potom to zopakuj na další struně, když výška tónu vzroste o ekvivalent 5 pražců, dokud Ian nezačne zpívat.

Od: jenny_loves_horses@hotmail.com (Jenny Rycroft)

Děkuji Ti za odpověď na můj poslední email těsně před Vánocemi! Teď už konečně mám svou novou kytaru. Má černou a temně nachovou (deep purple, pozn. překl.) barvu, ve stejném vzoru jako žilkování! Můžeš poznat, že jsem šílená do Deep Purple, když už mám kytaru ve stejné barvě!

Doufám, že Tě zase uvidím 25. července, 2003 v Glasgow! Doufám, že budu zase moct stát vepředu, ale pochybuji o tom! Myslím, že to je šance jedna z miliónu, bylo však skvělé, že se mi to povedlo! Deep Purple je nejlepší kapela ze všech, skládáte a hrajete výbornou hudbu, a všechny vás velice obdivuji.

Pokouším se velice usilovně založit brzy s několika kamarády kapelu, ale oni nejsou moc talentovaní, tak se musím snažit je naučit nějaké techniky a přesvědčit je, aby se mnou po škole hodně cvičili.

Pár otázek, byla bych velice šťastná, kdybys mi mohl na ně odpovědět, je:

1. Mohl bys mi snad dát pár rad, jak rozjet vlastní kapelu od píky?

2. Kde je nejlepší místo, kde bych snad mohla najít na internetu nějakou rozepsanou hudbu Deep Purple, ze které bych mohla čerpat?

3. Co bys dělal, kdybys nebyl v Deep Purple?

Děkuji Ti Iane Gillane, když mi odpovíš na mé otázky, bude velice vděčná!!!

Jenny, 14

(P.S.: narozeniny mát už za 12 dní, 13. března – už se tak těším!)

Zdravím Jenny,

díky za Tvůj dopis, komentáře a otázky.

1) Myslím, že se na začátku ubíráš správnou cestou. Užívej si zkoušky se svými přáteli, někteří se budou zlepšovat a někteří odpadnou. Když se budeš zdokonalovat, ostatní půjdou s Tebou a nakonec budeš mít skupinu stejně smýšlejících lidí. Snaž se začít s jednoduchými melodiemi, kterou jsou radost hrát a nelam si hlavu nahrávacími smlouvami a tím, jak se stát slavnou...alespoň ne prozatím.

2) Nemůžeš udělat nic lepšího než jít na webové stránky www.thehighwaystar.com, potom klikni na lyrics/tabs pod Purple Music v menu na pravém okraji. Měla bys tam najít všechno, co se týče textů, akordů a tablatur.

3) To je těžké říct, každá maličkost, kterou děláš dnes, má vliv na Tvůj život z dlouhodobého hlediska. Rád dělám se dřevem, takže možná něco v tom směru.

Věřím, že jsi prožila 13. března šťastné narozeniny.

Nazdar, ig

Od: orrimaarko@hotmail.com (Orrimaarko P.F.)

Iane,

ahoj, se ženou jsme měli to štěstí, když jsme cestovali po Austrálii před dvěmi lety, stihnout koncert Purple v Sidney. Během vystoupení jsi zmínil, že Tvůj tatínek byl Skot. Má žena šla další den na autogramiádu v místním obchodu s hudbou (já byl a Stevově a Paiceyho kytarové, bubenickém semináři) a tys jí říkal, že Tvůj tatínek byl z Govanu. Jenom by mě zajímalo, co se týče toho, zda se považuješ za polovičního Skota nebo jenom Angličana, když tam tak dlouhou žiješ? Já vím, že jsme všichni Britové, bla bla bla, ale biografie kapely zmiňují pouze anglickou kapelu, třebaže Roger je z Walesu a Steve ze Států!

Díky za všechnu tu hudbu – a Sauchiehall v roce 1970! (Ještě jsem nebyl v té době na světě, ale mám originální výtisk Daily Record z následujícího dne!)

Ricky

Zdravím Ricky,

díky za Tvůj dopis a těžkou otázku. Ano, můj otec byl z Govanu v Glasgow. Jak se říká v Gunga Dinovi (viz Wordography)...

‚...Můj tatík byl ze Skotska, a nerozuměl jsem jedinému slovu, co mi říkal, dokud jsem nebyl muž...‘.

Jsem napůl Skot a napůl Angličan, ale vyrůstal jsem v Anglii a tudíž jsem z definice Angličan. Avšak jsem nucen psát Brit nebo U.K. ve všech cestovních dokumentech, které musím vyplnit. Anglie, nebo stát, který by byl anglický, podle všeho neexistuje, ani ve Westminsteru ne.

Svět byl v 60. letech odlišným místem a původní formaci Deep Purple tvořili Angličané. Roger Glover vnesl trochu velšské krve v roce 1969. Myslím, že prvním Američanem, který se stal členem DP byl Tomy Bolin na ‚Come Taste the Band‘. Steve je už s námi deset let.

Národní identita se zdá znamenat méně v tomto multikulturálním věku, ale Deep Purple mi stále připadají být v podstatě anglickými, a vůbec to nemyslím ve smyslu mávání vlajky....spíše kořeny, kterým nemůžeme uniknout, a ni vlastně nechceme.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index