Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

61 – zcvoklé banány, ropné banány, kozí posedlost, potvrzení skvělých časů vyžadováno, textová potřeba, baso-sólový fetišista

Od: kaj.akesson@telia.com (Kaj Ĺkesson)

Ahoj Iane!

Zrovna jsem dočetl Tvé nejnovější „Drahé Přátele“ a úplně naprosto s Tebou souhlasím. Ale jak se to může stát? Nerozumím tomu smyslu, nemají-li se vytvořit kompletní Spojené státy evropské. A, je-li tomu tak, to já nechci. Příliš mnoho moci uskupení BSŠK (Byrokrati se štětinatými knírky). Miluji Evropu a její země a národnosti, a nechci, abychom se stali jednou uniformovanou a standardizovanou skupinou nemyslících lidí. Existuje hodně důvodů, některými z nich se zabýváš v DF (Drahých přátelích) a Q&A (Otázkách & Odpovědích). Nebudu zde otevírat další, ale chci jenom říct „Souhlasím!“ a rád čtu Tvé DF a Q&A. Proč nezahájit skutečnou kampaň v této věci s nelegálním banánem jako symbolem našich protestů? Mohlo by to dobře zapadnout do vašeho světového turné Bananas! Mohla by to být legrace! OK. Díky za přečtení.

Kaj Ĺkesson
Hässleholm, Švédsko

Zdravím Kaji,

díky za Tvůj dopis, Tvou podporu a Tvůj velice zajímavý návrh.

Nelegální banány, to je přesně to, co potřebuji. Pět a půl palců nebo pod a 30 centimetrů nebo nad by mělo splnit svůj účel.

BSŠK se zcvoknou, když bude jejich autorita zpochybněna.

Půjdu do nadzemí a budu útočit na ty regulátory s opovržením a výsměchem v každém dostupném médiu.

Každý, kdo má zájem o vytvoření podvratné skupiny, může pomoci tím, že mi zašle sem na Carambu návrhy. (Lístky a propustky na DP oplátkou za způsoby jak zničit Brusel, vlastně nemám na mysli Brusel, mám tam přátele).

Zavazuji se k nenásilně kampani, ale nebudu schopen odolat, abych si nevzal pinzetu na nějakou tu štětinu.

Teď jsi mě přinutil přemýšlet.

Nazdar, ig

Od: jcm2710@yahoo.co.uk (John C Micallef)

Ahoj pane Gillane,

čtu, že je povyk kolem názvu nového alba DP. Myslím, že je skvělé a velice příhodné – Bananas!

Bananas (pozn. překl.: go bananas znamená zcvoknout se) je vynikající alegorií na to, co se zrovna ve světě děje – 10 do EU přistupujících zemí je zcvoklých z EU samotné, naše svatouškovské megastáty jsou zcvoklé z Iráku a jeho ropy, (možná by měl Sting zrevidovat text písně ‚Rusové taky milují své děti‘?), náboženské instituce jsou zcvoklé z toho, jak bychom měli vést své životy, další jsou zcvoklí z geneticky modifikovaných potravin, a tak dál a dál.

Někdy přemýšlím (když sedím u vody....), jaký odlišný obrázek toho všeho bychom měli, kdybychom neměli média – televizi a podobnou veteš – bůhví co by nám bylo vnucováno – co myslíte?

Když se vrátím k tomu novému Albu, titul ve mně probudil zvědavost a chci koupit ještě více Banánů, ačkoliv musím říct, že upřednostňuji šťavnaté letní plody v tomto ročním období...

V každém případě, je čase se vrátit k práci – dřít a potit se, ale za malou odměnu – tlusté kočky tloustnou, chlapci s očima široce otevřenýma s pytli plnými peněz.

Těším se na shledanou někde v Evropě, možná s Lynyrd Skynyrd nebo Pretenders, zatím se opatrujte.

Vřelé pozdravy,
John

Zdravím Johne,

díky za Tvůj dopis a postřehy.

Ostružiny v tomto ročním čase nemají chybu, malé ale velice chutné. V Anglii existuje staré rčení....‘Čarodějnice v říjnu čůrají na ostružiny‘. Což by mohlo hodně vysvětlovat

Ano, povyk nastal dříve, než kdokoliv věděl, o čem to bude, a to by také mohlo hodně vysvětlovat.

Slyšel jsem něco o Molly Hatchett a Uriah Heep, ale co vyvádějí v soukromí, o to se nestarám.

Nazdar, ig

Od: TIM.CLARK@dwp.gsi.gov.uk (CLARK TIM DWP Comms Internet and Design)

Drahý Iane,

jako masivní fanoušek Purple/IG (určitě si musíš dávat pozor na svou váhu – redaktor) po většinu mých 41 let, nemohu začít psát, aniž bych Ti nejprve nepoděkoval za to velké potěšení, které mi Ty i Tvá hudba za ta léta dala. Díky mnohokrát – Ty obzvláště máš v mém srdci speciální místo.

Ale nechci se vlastně zeptat na nic ohledně hudby.

Líbí se mi Tvá básnička ‚Vlněné ryby‘ v rubrice ‚Anecdotage‘ od okamžiku, kdy jsem si ji poprvé přečetl. Tuhle jsem ji poslal své kamarádce Jane, jež trávila nějakou dobu v Africe – a ona řekla toto:

„V Africe, jsou to KOZY, KOZY a DOBYTEK. I když jsem si vědoma, že většina lidí jí maso a že jejich dobytek je jejich bohatstvím, kopyta jejich zvířat ničí zemi, což vede k úděsnému procesu rozšiřování pouště – masivní, plíživý nárůst Sahary v posledních desetiletích je toho důkazem. Když jsi ve ‚chráněných‘ oblastech Afriky (zvěřinové parky, rezervace a tak), kde je dobytek zakázán, je všechno sama zeleň a svěžest, se stromy a podrostem a tak. Když vyjdeš z rezervace/parku, uvidíš kolik jenom škody všechna ta rozdělená kopýtka a okusující zuby nadělají. Nevím, jaká je na to odpověď, protože jak říkám, lidé musí jíst...“

Musím přiznat, že metafora ‚přílišného spásání‘ atd. mě nenapadla. Myslím, že ta paralela byla úmyslná, ne?

Velice bych ocenil, kdybys mi mohl odpovědět buď na stránce Q&A nebo mailem, jelikož si myslím, že Jane by také ráda znala tu odpověď.

Mnoho štěstí, vždy s láskou
Tim (Moth) Clark

Zdravím Time (a Jane)

Díky za Tvůj zajímavý dopis.

Slyšel jsi tu anekdotu o chlapíkovi, co se schoval ve skříni, když se manžel jeho milenky nenadále vrátil domů?

Když nic netušící paroháč otevřel dveře skříně, užasl, že vidí nahého muže tleskajícího rukama ve vzduchu nahodilým způsobem.

‚Kdo jste?‘ zeptal se.

‚Eh, chytám moly.‘

‚Vy normálně pracujete nahý?‘

Cizoložník se podíval dolů v naprostém údivu nad svou nahotou....‘Potvory jedny!‘

Vlněné ryby nebyly vědomou narážkou na přílišné spásání, spíše na neudržitelné tempo růstu populace. Myslím, že druhotné jevy jsou však snadněji vnímány, jelikož lidé, všeobecně řečeno, se na sebe nedívají jako na problém.

Nazdar, ig

Od: kbnt@tsls.fslife.co.uk (keith BENNETT)

Iane ahoj,

nevím, kolik času jsi strávil během posledních několik let v otčině, ale zaregistroval jsi nějaký z těch ‚bezstarostných‘ nostalgických programů, např. „Miluji rok 1982“ nebo „Top ten toho či onoho“. OK, takže média ignorují nyní rock, ale musí jej vymazat také z dějin? Byl to všechno sen nebo jsem byl na všech těch koncertech, kdy mi skoro praskly ušní bubínky, krk jsem měl protočený, když jsem ‚šílel‘, kdy jsem seděl hodiny a vyšíval odstřižky z mých wranglerů?

Je zde pár výjimek, například na Channel 4, 10 top heavy metalových kapel a 10 top kytarových hrdinů. Nejlepší však byl vynikající seriál Bruce Dickinsona na Radio 2 mapující dráhu heavy rocku. Stihl jsem poslední dva díly, jež byly tématicky zaměřeny na britskou scénu roku 1980 a invazi amerických metalových kapel roku 1982. Končilo to tím, že Bruce konstatoval, že ať už se ve Státech dělo cokoliv, bylo to prd platné v middlesboroughské městské hale a potom na to pustil Sunbeam ze Tvého alba Double Trouble. S těmito dvěmi vysíláními jsem si, nakonec, uvědomil, že jsem tam byl (doslova).

Prosím potvrď mi mé duševní zdraví tím, že mi řekneš, že to byla skvělá doba pro rock a obzvláště pro nás fanoušky, když VŠECHNY ty kapely hrály v (britských) městských halách, a za druhé, že se to hodně lidem líbilo, nejenom mně!

Nazdar,
Keith

PS: Viděl jsem hodně kapel za ta léta a turné Saxon Strong Arm of the Law, když jeli na hřebenu vlny po Wheels of Steel, je blízko vrcholu, ale špičkou je pro mne Gillan, 3. října v middlesboroughské městské hale, turné Glory Road. Všechny kapely koncertovaly po těch halách a lidé se vraceli z vystoupení a hlásili, že kapely byly dobré, ale každý věděl, že Gillan je sakra skvělý!

PPS: Navzdory nedostatku zájmu o rock ze strany britských médií, díky Internetu mohu udržovat kontakt s tím, co se děje a těšit se na to, že uvidím Purple později v tomto roce. Minulý rok jsem o vás přišel kvůli nemoci (nebyla to amnézie) a dokonce se těším na to, že uvidím Whitesnake :-)

Zdravím Keithi,

díky za toto báječné shrnutí. Průmysl se k nám nechce znát....stejně jako média....až na Kettwang!! Bůh mu žehnej. Ale byla to skutečnost a stalo se to. Rocková hudba byla nebezpečně blízko dočasnému smrtelnému záchvatu během tohoto období; z této krize ji bylo pomoženo a možná byla dokonce zachráněna kapelami a fanoušky, kteří plnili městské haly a divadla po celé zemi.

Jasně si vzpomínám, jak jsem se snažil získat nahrávací smlouvu na Mr. Universe; byl nahraný a připravený k vydání, měli jsem turné po Británii....něco kolem 28 vystoupení....kompletně vyprodaných, a přesto jsme nedokázali průmysl zaujmout. Navštívili jsme každou existující gramofonovou společnost...malé i velké a všemi jsme byli odmítnuti. Nakonec jedna maličká nezávislá společnost....Acrobat, souhlasila, že bude album distribuovat. Vpadlo jako bouře do žebříčků, potom zmizelo, protože společnost zkrachovala; nezaplatili účty v továrně a továrna odmítla dodat jakýkoliv další produkt. V každém případě, ty prodeje neunikly pozornosti a dalšího dne jsme podepsali smlouvu s Virgin, a prožívali jsme tam několik let nádhernou dobu, dokud....eh, nu, to je jiný příběh.

Věc se má tak, že to Moronica odpálila (zase!). To nevadí, měli jsme se skvěle.

Nazdar, ig

Od: gastongarello@hotmail.com (Gaston Garello)

Zdravím!!!!

Jmenuji se Gaston. Žiji v Argentině a jsem starým fanouškem VELKÉHO IANA GILLANA. V mé zemi je velice těžké sehnat cokoliv od Iana Gillana. Viděl jsem vystoupení v roce 1990, turné Naked Thunder, to vystoupení bylo úžasné, člověče!!! Miluji Naked Thunder, ale nemám texty tohoto velkého uměleckého díla.

PROSÍM POTŘEBUJI TEXTY!!!

MILUJI NAKED THUNDER, JE TO NEJLEPŠÍ CD, KTERÉ IAN NATOČIL!!!

Máš-li ty texty, můžeš mi je poslat?

Děkuji mnohokrát.

Un abrazo para todos y suerte (španělský mnoho štěstí!!!)

Zdravím Gastone,

díky za Tvůj dopis. Když půjdeš do sekce Wordography na stránkých Caramba, najdeš tam tři texty z Naked Thunder, které již byly uveřejněny...Gut Reaction....Moonshine....a No More Cane On The Brazos. Dělám na....Sweet Lolita, a ta by tam měla být zakrátko (délka zde je pravděpodobně stanovena dle směrnice EU 477AG41, pokud je mi známo – redaktor)

Nazdar, ig

Od: m.persijn1@chello.nl (m.persijn)

Drahý Iane,

chci Ti popřát ke Tvým narozeninám (ve stejný den jako má matka), doufám, že sis užil den volna mezi koncertováním. Oblíbila jsem si Deep Purple ve svých padesáti! Ovšem, věděla jsem o Child In Time a Smoke On the Water v té době, a měla jsem dvě desky Jesus Christ Superstar. Má třináctiletá dcera teď tyto desky objevila a pořád si je hraje, umí už zpaměti každou slabiku. Takže takhle jsem si uvědomila, že Ian Gillan z Jesus Star Superstar byl tím samým z Deep Purple a začala jsem zkoumat veškerou Tvou hudbu. „Přitáhla“ jsem svého čtrnáctiletého syna k Deep Purple a teď jsme oba velkými fanoušky. Viděli jsme Tě v Lichtenvoorde a Nandrinu, a dalo mi to pocit, že jsem mladá (mladší) a šťastná, když jsem tam byla s Tvou hudbou. Obzvláště obdivuji Tvůj entuziasmus a opravdovost. Chápu jako velice zvláštní, že po tolika letech existuje stále osobní kontakt s publikem (jsem si jista, že ses usmál) a že se sám tak očividně bavíš děláním muziky!!!

Chtěla bych se Tě zeptat na několik věcí: jakto že už nehraješ na konga?

Je to ve Tvé povaze zůstávat obyčejným? Ne výstředním, extrémním člověkem jako tolik jiných, kteří jsou hvězdami nebo slavní. Považuješ to za kompliment? Působí na Tebe ve Tvém životě to, že stárneš, nebo bereš věci tak, jak přicházejí. Hraješ taky na kytaru a klávesy, je to jenom v domácím prostředí? Mohl by ses zeptat Rogera, jestli nechce hrát více sól? Myslím, že by si zasloužil význačnější pozici v kapele. V Nandrinu jsme měli kvůli němu transparent a můj syn se ho na to ptal mailem, ale Roger je půl roku pozadu v odpovídání na své otázky!

Doufáme, že Tě zase uvidíme, možná v Německu, milujeme Tě,
Marienne/bastiaan

Zdravím Marianne/Bastiaan,

děkuji za vám za laskavá slova a velice zajímavé otázky. Na konga už nehraji, protože jsem si vymlátil z prstů život; ne že by někdo někdy cokoliv zaslechl z toho, co jsem hrál, ale bylo zábava, když to trvalo.

Myslím, že jsem obyčejný a myslím si, že všichni mí přátelé jsou výstřední. Jestli to beru jako kompliment? Hmmm...Ano. Děkuji.

Stárnutí je nejvíce vzrušující věcí, které se mi kdy přihodila. Stoupám do kopce; občas se zastavím, abych se nadechl. Když se ohlédnu, vidím dále než předtím....Vidím, co jsem udělal. Ano, beru věci tak, jak přicházejí....zlepšuje se to.

Hraji na kytaru pro mé vlastní potěšení a někdy zůstávám hodiny u páru akordů, dokud nedorazí nějaká písnička. Neumím hrát na klavír, ačkoliv si myslím, že jsem mohl být dost dobrým, kdybych se snažil. Můj nebohý strýček Ivor byl jazzovým pianistou (a inspirativním umělcem) a stále se mnou cestuje. Foukám si jen tak na harmoniku, respektive harfu, jak ji říkáme v branži. Používám ve studiu pár starých bluesových harf od Hohnera, ale nedokážu hrát na nových. Vyráběji je v Číně a něco je špatně s náústkem. Rozškrábal jsem si rty na kousky, takže teď používám nějakou jinou značku....musím si s Hohnerem promluvit. Zde je jeden drobný detail...nejlepší věc, kterou můžeš s harfou udělat předtím, než na ni budeš hrát, je hodit ji do kyblíku se studenou vodou. Potom s ní zatřást, dostaneš skutečně jasný zvuk. Víš, aby člověk dostal správný tón z bluesové harfy, musí sát vzduch do sebe!

Roger Glover je nejbližší věcí k tomu, co bych mohl nazvat svým bratrem. ALE!!! Dovolte mi, abych vám něco řekl...basové sólo by mělo být zážitkem jednou za život, šokující věcí, která po vás skočí z nějaké krize v kapele, poslední možnost. Ne...jenom vtipkuji. Rog je největší; je 50% párplovské rytmické sekce a 100% jedné pětiny entity, která vkládá více, než vybírá, čímž dělá prostor pro vás všechny, lidi.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index