Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

62 – riffová přehlídka, ilegální banány, Jesus Christus Superstar, nazí zpěváci (ha ha extra), pohledná ovce

Od: alex_taylor@madasafish.com

Zdravím Iane,

doufám, že jsi v pořádku, a hodně díků za Bananas, další skvělou desku (SUN GOES DOWN JE OSLŇUJÍCÍ). Má otázka se týká cover verzí---jaká je Tvá nejoblíbenější písnička, ke které jsi dělal cover verzi (TRYING TO GET TO YOU?). Ke které písničce bys rád udělal cover verzi s Deep Purple? A konečně, proč dávají Párpli před Smoke směsku? Je to OK, ale raději bych slyšel jednu z vašich melodií, možná Mitzi Dupree? Mnoho štěstí na turné a díky za všechnu skvělou muziku.

Al Taylor,
Cornwall

Zdravím Ale,

díky za Tvůj dopis a otázky. Je těžké vybrat nějakou nejoblíbenější, protože takhle vůbec neuvažuji, ale zcela určitě ‚Trying to get to you‘ by byla na horních místech, spolu s ‚New Orleans‘, ‚Trouble‘, ‚I Can‘t Believe You Wanna Leave‘, ‚Lonely Avenue‘, ‚Blue Monday‘ a ‚Anyway You Want Me...‘

Co se týče té ‚směsky‘, jak jsi to nazval, před ‚Smokem‘....mohlo by to takhle vypadat, ale podle mého názoru to vlastně není ‚směska‘ pro svou nahodilou povahu.

My tomu říkáme ‚Riffová přehlídka‘ a celé to začalo, když Steve dostal ten nápad hrát pár skvělých kytarových riffů, nahodile, jako takový foršpan před ‚Smokem‘. Vyvinulo se to ve fascinující třídílný jam, když Ian P. a Roger vidí, jak rychle se dokážou chytit toho, co po nich Steve háže. Ačkoliv některé riffy se můžou opakovat, celá věc je každý večer v délce a stavbě jiná. Myslím, že v zásadě je to tak, že Steve projevuje respekt Dan-Dan písničce tím, že ji vkládá do kontextu jiných památných bendžových momentů.

Kdo dokáže říct, jak dlouhou to zůstane součástí vystoupení? Myslím, že odpověď na to je, že pravděpodobně tak dlouho, pokud to bude zajímavé a výzvou pro tyto hudebníky; to je obvyklé kritérium.

Nazdar, ig

Od: kaj.akesson@telia.com

Ještě jednou ahoj Iane!

Doufám, že jste si to všichni užili v Jižní Americe.

Viděl jsem fantastický dokument Michaela Moora Bowling For Columbine a uvědomil jsem si, že bychom mohli najít využití pro někoho jako je on tady v Evropě, aby odhalil BSŠK. Podívej se na jeho stránky www.michaelmoore.com. Ten chlapík má odvahu.

Těším se na vaše vystoupení v Malmö v listopadu. Když jsem se zmínil mě ženě, že jdu se synem, řekla, že chce jít také! Hard rock předtím nebyl zrovna jejím šálkem čaje, ale očividně na ni zanechal následky poslech všech těch CD a shlédnutí všech těch DVD s vámi hoši. Onehdy, cestou do naší společnosti, dokonce zpívala k Pictures of Home! Večer jsme se dívali na dokument o Machine Head. A teď vás chce vidět živě, to je skvělé!

Mimochodem, uvidíš-li někoho s ilegálními banány v davu, budu to pravděpodobně já. Ještě nevím jak, ale s něčím se objevím...

Opatruj se,
Kaj
Kaj Ä....kesson
Švédsko

Zdravím Kaji,

díky za Tvůj dopis a komentáře. Souhlasím s Tebou, že má Michael Moore odvahu....dokonce endomorfní.

Jeho kniha ‚Hloupí bílí muži‘ je skvělé čtivo; s vědomím toho, že každý příběh má dvě stránky. Navzdory tomu...jeho stránka je zřídka vyslyšena nahlas ve společnosti, kde je kritika často mylně vnímána jako zrada.

Uvědomuji si, že nemáš žádnou konvenční otázku, ale poskytl jsi mi příležitost zde zveřejnit nějaké ilegální banány.

Tento lahodný trs byl mimochodem, brazilský. Nashle 28. listopadu.

Nazdar, ig

 

Od: glorfindel@freemail.hu

Ahoj Iane,

nejprve bych chtěl říct, že miluji Bananas (název, písničku i album), jasně rockuje a swinguje! Purpendicular i Abandon byly obě úžasné a já jsem rád, že jste dokázali udržet laťku tak vysoko. Uznání Donovi za zachování mocné přítomnosti hammondek. Chtěl bych se Tě zeptat na text ‚The Mule‘. Mám pravdu, že byla napsána na základě jednoho z mých oblíbených románů, Nadace Isaaca Asimova? Napsal ji ho ty, a jestliže ano, četl jsi tu knihu?

Stranou DP, Tvá práce na původní verzi Jesus Christ Superstar pro mne také hodně znamená. Gethsemane mě dokáže pořád dohnat k slzám při každém poslechu. Byly Tvé party kompletně napsány, když jsi byl požádán, abys je zpíval, nebo byly napsány konkrétně na Tebe? Nakolik se od Tebe očekávalo (nebo Ti bylo dovoleno) vložit do těch písní svou vlastní pečeť? Mimochodem, udržuješ kontakt s Johnem Gustafsonem? Co dneska podniká? Skvělý basák a zpěvák (pamatuješ jeho verzi ‚Šimona‘ v Jesus Christ Superstar?).

Děkuji Ti za odpovědi a za hudbu. Nashle v Budapešti 18. listopadu. (budu číhat na harmoniku, takže miř pečlivě).

Nic než nejlepší,
Tamás

Zdravím Tamási,

díky za Tvůj dopis, komentáře a otázky. Ano, Don odvádí skvělou práci. Dostal jsem dopis od někoho, kdo vzal svého tátu na koncert DP, a jeho otec poznamenal cestou domů, že ‚nikdy neslyšel hrát Jona Lorda tak dobře‘.

Ano, The Mule byla inspirovaná Asimovem. Je to už nějaká chvíle, ale jsem si jist, že jsi učinil správné spojení...Asimov byl povinnou četbou v 60. létech.

Co se týče JC Superstar, texty a melodie už byly napsány, ve skutečnosti byly nahrány už i doprovodné stopy (The Grease Band) v době, kdy jsem dorazil do studia. Avšak na dřívější schůzce u piana s Andrewem a Timem, jsem byl povzbuzován, abych interpretoval napsané party po svém.

Mým jediným problémem byl Ježíš Kristus. Vychovaný jako křesťan, ale (to dobou) zatvrzelý pohan, jsem si lámal hlavu etikou. Tim tento problém vyřešil tím, že mi řekl jak nahlížet na Krista...ne jako na náboženskou ikonu, ale jako na historickou postavu....to fungovalo velice dobře.

Nebyl jsem s Johnem Gustafsonem v kontaktu dlouhou dobu, ale máme společné přátele a slyšel jsem, že je v současnosti zaneprázdněný skládáním. Máš naprostou pravdu, je to obrovský talent a velkou inspirací, když jsem byl v Episode Six a on byl v Merseybeats.

Těším se na Budapešť.

Zdravím, ig

Od: lepujiz@yahoo.com.br

Zdravím Iane!!!

Jak se vede po tolika fantastických koncertech v Brazílii, gratuluji, odvedli jste báječnou práci! Ve skutečnosti to byl fantastický zážitek pro všechny brazilské fanoušky Deep Purple, vidět Tě a celou kapelou v místních TV vystoupeních. Je to skvělé! Ale má otázka je skutečně zvláštní, jednou jsem četl v nějakém starém časopise, že jsi nahrál párplovské desky v 70. letech skoro nahý a Perfect Strangers úplně nahý, je to pravda nebo jenom kec?

Díky Iane, a mnoho štěstí na světovém turné Bananas 2003/2004

Nazdar lp (haha!)

Zdravím lp (haha!)

je to neobvyklé jméno. Děkuji Ti za dopis. V Brazílii jsme si to skvěle užili a já se těším na náš další zájezd tam. Díky všem fanouškům, kteří přišli a udělali z každého vystoupení mejdan. Děkuji také našim promotérům, nahrávací společnosti a přátelům, znamená to pro nás velmi mnoho dostat takovýto druh podpory a jsem přesvědčen, že se to odrazilo v hudbě.

Jsem často dotazován, jak ‚to‘ děláme? To znamená, jak udržujeme ten oheň, když tolik koncertujeme? Nu, hodně toho má co dělat s fanoušky, kteří toho tolik dávají; je to nádherná věc, být v této kapele.

Co se týče Tvé otázky ohledně nahoty (Naked Thunder [Nahý hrom]...), myslím, že to byl někdo z ostatních kluků, kdo prozradil mé tajemství v nějakém interview. Ve skutečnosti se o nic nejedná, ale opravdu se cítím dobře bez svého úboru. Ovšem, závisí to na okolnostech. Nejsem exhibicionista a ig neoděný není zrovna pěkný pohled, dle mého skromného názoru, ale předpokládám, že jsem v srdci nudistou a ano, ta historka je pravdivá.

Nazdar, ig

Ahoj Iane,

tenhle je o Faroes (ne o faraónech). Možná si vzpomínáš na Faerské ostrovy – hrál jsi tam asi před deseti lety. Pro vás ostatní, Faerské ostrovy jsou odlehlou skupinou ostrovů v severním Atlantiku mezi Islandem a Skotskem s populací 48 000 lidí a 75 000 ovcí.

Vrátil jsem se zrovna včera z 10-denního turné po Ostrovech. Zpívám v dánském cover bandu Deep Purple s názvem Smoke on the Water. Toto byl náš debut a pomněte: Faerské ostrovy skutečně milují své Deep Purple. DJ na celostátním rádiu hrál dvě různé skladby z Bananas po celý týden, co jsme tam byli – představe si někoho na BBC, komu by to prošlo. A naše koncerty měly velký úspěch dokonce u velice mladých lidí.

Takže na co se Tě zeptám, Iane:

Jaký je Tvůj názor na cover bandy (dobrý, doufám)?

Budu se snažit moc se v tom nerochnit, ale jako student Tvého hlasu bych řekl, že zpíváš teď lépe než před, řekněme, 20 lety. Co jsi udělal?

Litoval jsi někdy, že jsi dělal ty vysoké ječáky v „Child In Time“? Tiše Tě proklínám každý večer, protože je to skladba, kterou chce každý slyšet a která mi cupuje hlas, když ji musím zpívat – hrajeme ji v původní tónině. I když jsi byl mladý člověk, muselo si vzít svou daň na Tvém hlasu zpívat ji každý večer?

Toť vše. Těším se na to, že vás uvidím v listopadu v Kodani.

Tvůj
Hans Arne Niclassen

Zdravím Hansi,

díky za Tvůj zajímavý dopis. Ano, vzpomínám si na Faerské ostrovy velmi dobře. Byl jsem tam se svou poslední kapelou (Repo Depo) před tím, než jsem se znovu připojil k DP na The Battles Rages On. Co za neuvěřitelné místo. Byla stávka, když jsem tam dorazili a my museli najmout rybářskou loď, abychom se dostali z letiště na vystoupení. Pršelo jako z konve. Veškerá naše aparatura byla na otevřené palubě a Lenny Haze bojoval s jednou starší dámou o jediné volné místo v kabině.

Po vystoupení jsme zůstali vzhůru dlouho do noci a skvěle se bavili s místními, myslím, že jsem asi trochu přiopili. Když jsem se probudil, byla v mé místnosti ovce; myslím, že se jmenovala Mááárgaret nebo možná Báááárbara, v každém případě měla krásné oči.

S cover bandy nemám problém; začínal jsem na coverech ve svém ranném období. Jediným rozdílem bylo, že jsme dělali covery všech druhů věcí, ne jenom pouze jednoho umělce, ale časy se mění a existuje jistě množství rozmanitého DP materiálu, ze kterého vybírat. Ne, nikdy jsem nelitoval ječáků v ‚Child...‘, ale máš pravdu, zabíjelo mně to, když jsem měl za sebou více než dvě vystoupení. Nevynechával jsem ji, ale podepsalo se to na jiných písních v programu po nějaké době a tak jsem ji už dlouho nezpíval a následkem toho můj hlas dnes funguje odpovídajícím způsobem.

Mnoho štěstí s kapelou, nashle v Kodani.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index