Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

63 – Rozkmotřené sekyrky, bulharské měchýřové infekce, banánový přítel, planetární starosti, banánová Itálie?

Od: j.gemmell@comcast.net

Ahoj Iane,

uvažuji, zda ses trochu nerozkmotřil s Jonem Lordem. Například, citoval jsi ve své poslední Carambě člověka, který omylem řekl, že „nikdy neslyšel hrát Jona Lorda tak dobře“ na koncertě Purple, kde byl ve skutečnosti klávesistou Don Airey, ne Lord. MOŽNÁ SE MÝLÍM, ale zdálo by se být šetrným, kdybys po tom citátu zařadil dodatek ve smyslu, že „Jon je pořád tím člověkem, ale ukazuje se, že Don může hrát s těmi nejlepšími“. Chci říct, že kdybych byl Jonem a četl bych ten citát, bral bych to z Tvé strany jako políček. Dále, v jednom rozhovoru Jon komentoval chystaný projekt, jež by dal dohromady všechny minulé a současné členy DP za účelem jednorázového koncertu. Ve skutečnosti popřel, že by cokoliv chystal, a řekl, že to byl pouhý návrh. Avšak v odkazu na Tvé údajné odmítnutí participovat na takové akci, řekl „spadlo na to hovno z dost vysokého místa“. Stoprocentně věřím, že mezi vámi dvěmi neexistují žádné nepřátelské vztahy. Máte se všichni hodně vzájemně rádi, dokážu to poznat, a to bys měl mít v první řadě na mysli. Taktéž vím, že v hloubi duše se máš rád s Ritchiem B také, bez ohledu na to, jak to popíráš.

Víš, měl jsem příležitost tudle večer poprvé shlédnout originální Concerto for Group & Orchestra na DVD. (Pro mě to byla impozantní událost. Ty s Lordem jste ukradli show). Všichni se usmívali do ucha k uchu, když to skončilo, obzvláště Blackmore. Po letech tvrdil, že Concerto nenáviděl, ale tento video důkaz dokazuje opak. Takže bych Tě chtěl velice uctivě požádat, abys bral kousavé poznámky jiných s rezervou, a abys byl opatrný, jak věci říkáš, aby ses vyhnul zbytečnému zranění citů. Buď natolik statečný, abys byl prvním, jenž opětovně zakope válečnou sekyrku. Život je krátký, Iane. Mnoho štěstí a Bůh Ti žehnej.

James Gemmell Grand Rapids, Michigan

Zdravím Jamesi,

Ne, jistojistě jsme se já a Jon ‚nerozkmotřili‘.

Mohu říci s největší úctou ke Tvému jasnému postoji, že ve skutečnosti celou situaci nesprávně chápeš.

Z Tvé pozice to ovšem je pravda (sic) nepopíratelná, ale mohu prosím, ve velké skromnosti, Ti nabídnout určitou perspektivu.

Citát, na nějž se odkazuješ (z Q & A č. 62)…‘Ano, Don odvádí skvělou práci. Dostal jsem od někoho dopis, jenž vzal svého tátu na koncert DP, a jeho otec poznamenal cestou domů, že …‘nikdy neslyšel hrát Jona Lorda tak dobře‘….od toho kluka, jenž vzal svého otce na koncert to nebylo v žádném případě míněno vůči našemu milovanému Jonovi jako znevážení. Byl to pouze sarkastický postřeh syna muže, jenž nebyl řadu let na vystoupení Purple, a těm z nás, jež nejsou v těchto věcech tolik intenzivní, to připadalo zábavné. Nebyl to políček, jak říkáš. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo znevažovat Jona, jenž je pro mě hrdinou ode dne, kdy jsem se s ním potkal. Skutečně inspirativní člověk a přítel, jehož moudrost a vtip je ceněn mnou a všemi, kdo ho znají.

Dále v návaznosti na ten jednorázový koncert, mé odmítnutí zabývat se tou ideou a ještě konkrétněji Jonův takzvaný citát „řekl „spadlo na to hovno z dost vysokého místa“, nu, to všechno se zdá být dost přesné ve smyslu reportáže, ale myslím si, že je to pouze Jonův způsob toho jak říct Hmmmmm….IG nevypadá tomu být nakloněn. Musíš pochopit, že takto mezi sebou hovoříme; může Ti to připadat brutální, ale mezi přáteli to tak je.

Prosím nevkládej do mých úst slova a neříkej, že mám rád Ritchieho (bez ohledu na to, jak to popírám). Je to romantická představa. Ovšem, chovám velkou lásku pro Ritchie, na kterého vzpomínám, a snažím se ignorovat všechno to špatné. V raných dobách jsme se spolu spali na jednom pokoji a nelze popřít fenomenálně silnou úlohu, kterou hrál v kapele předtím, než jsem přišel já, a během mého období. Pro zajímavost, byl jsem fanouškem Purple dávno předtím, že jsem získal angažmá a měl jsem všechny jejich první tři alba s Rodem Evansem a Nickem Simperem. Položme to takto….byla to dlouhá cesta a já nechovám jakékoliv špatné pocity. Chovám velkou úctu k Ritchiemu a upřímně doufám, že je šťastný. Deep Purple je však živá dýchající věc a to díky v nemalé míře lásce a talentu, které Steve a později Don přinesli do rodiny.

Máš pravdu Jamesi, život je krátký. Sekyrky jsou zakopány a my se snažíme opravdu vyhýbat se vzájemnému zraňování.

Také dokážu pochopit, jak fanoušci raného období postrádají Ritchieho a nyní Jona, ale vše, oč mohu požádat, je aby ses nám podíval do očí a posoudil, zda opravdu děláme to, co se očekává od Deep Purple. Doufám, že ten standard držíme, nám to tak připadá.

Nazdar, ig

Od: gernotkemmler@web.de

Drahý Iane,

chtěl jsem Ti poděkovat za energii a všechno. Prošel jsem dvěmi strašnými sebevražednými dny. Nedka, bulharská infekce měchýře, mě nechtěla. Poznal jsem ji na nové kolejí, kde teď bydlím. Napsal jsem Ti velmi dlouhý email, můj počítač ho zničil, nenávidím počítače. V posledním roce a půl jsem měl dvě veřejná vystoupení, takové spíš karaoke, ale alespoň jsem prolomil ledy a zpíval jsem před publikem, potom jsem měl dvě zkoušky s kapelou, ale nebylo to ono. Měl jsem tři hodiny rockového zpěvu, kde jsem zpíval ‚Dreamer‘ Tommyho Bolina a další materiál. Učitel žasl, ale byl nemocný poslední půlrok, takže teď není žádná pěvecká výuka.

Chudák Johnny Cash zemřel, velice jsem ho obdivoval, v roce 1979 jsme ho, rodiče a bráchové, viděli v dortmundské Westfallenhalle. Stále si schovávám všechny fotografie, které můj nyní už mrtvý bratr Patrick na tom vystoupení udělal a autogramy a vzácné singly, které mu Johnny a June poslali. Budu citovat Franka Zappu, jenž vyjádřil slovy to, co jsem často cítil: ‚V kostce řečeno: informace není znalost, znalost není moudrost, moudrost není pravda, pravda není krása, krása není láska, láska není hudba, hudba je to nejlepší.

Nazdar, proč jednou nezahrajete ‚Living wreck‘, možná v listopadu v Dortmundu, budu na tom vystoupení, Bananas je skvělé, třebaže na tak dobré jako Purpendicular.

Na viděnou,
Gernot

Zdravím Gernote,

To za zajímavý dopis. Vždy se cítím pokořen intimitou mých dopisovatelů.

O Tommym jsem psal už dříve a ano, je to tak smutné, že Johnny Cash odešel…ale jaký bohatý odkaz po něm zůstal.

Frank byl vždy brilantní, výstřední a jadrný, ale zde je mé chápání jeho slov….Informace je nápomocná na cestě ke znalosti, a znalost je bonus na poli moudrosti. Moudrost uznává mnoho pravd a všechny pravdy jsou kosmetické. Krása je zcela určitě věcí vnímání a vždy záležitostí lásky v zahradě výběru. Láska je hudba pro ty z nás, pro které je hudba tím nejlepším.

Rád bych si zazpíval ‚Living Wreck‘, ale nejsem si jistý, zda-li ho můžeme dát do programu. Zmíním to před kluky na zkouškách. ‚Bananas‘ …‘Purpendicular‘???? Je to všechno otázka vkusu. Respektuji Tvůj názor a osobně mám rád obě desky, ale zrovna teď se odvazuji na ‚Silver Tongue‘.

Na viděnou v Dortmundu.

Nazdar, ig

Od: yemayaactu@hotmail.com

Drahý Iane,

jak chápu ze Tvého interview s Thierry Ardissonem, má váš banánový apel co dělat s Afrikou a jak ta může být sabotována kvůli svým banánům nebo možná přinucena je pěstovat v geneticky modifikovaném stylu?

Afrika je tak bohatý kontinent se svými diamanty, zlatem, mědí, malachitem, lvy, slony, džunglemi, mangem a ovšem banány. Je vykořisťována, vysávána, zamořována, zneužívána, ponižována, ničena a opouštěna. Nechci na to ani myslet, což je hlavně tím problémem, myslím. Lidé dnes jsou tolik pohlceni svou prací, hypotékami, dětmi, pojištěním, dovolenými, lékaři, televizemi, videem, počítači, telefony, obuví, osobními problémy a nedostatkem času, zakalujíc a otupujíc mozek a smysly. V moderní společnosti je sotva čas se najíst, už vůbec nemluvě o prostoru na starost o to, odkud se jídlo bere. Jsme manipulováni a ochotně sloužíme penězům, s těmito jedovatými geneticky modifikovanými potravinami. Je to skvělé, že se staráš, publicita má hodně síly na to, aby přitáhla pozornost k věcem. Jsem zcela pro probouzení uvědomění, život je tolik plnější, když ho můžeme vidět jasně.

Moc nerozumím politice, líbí se mi váš banánový apel, ale jak se ty věci dají zastavit?

Jsem banánový přítel, mám je rád přesně takové, jaké jsou.

Nashle,
Yemaya

Zdravím Yemaya,

Myslím, že jsi zde udeřil hřebíček na hlavičku, můj příteli. Říkáš, že je (banány) máš rád přesně takové, jaké jsou. Stejně jako já, stejně jako já, ale o to jde….já je nemůžu dostat přesně takové, jaké jsou, pakliže necestuji (a v tom ohledu mám kvůli své práci štěstí) tam, kde se pěstují a prodávající přirozeně.

Hrůzné šedé kusy hmoty bez chuti a semen, které jsou nám nabízeny v těchto končinách Evropy (například Anglii), kde operují radniční hitlerové (nebo fašounci, jak se jim říká). Triumfálně nám mávají ve tváři balíky EURO-nesmyslů, a vysmívají se takzvaným ‚euroskeptikům‘, vše ve jménu standardizace (zívnutí).

Jsem si jist, že ve světle BSE, Dr. Beechinga, thalidomidu, Iráku, atd. je má loajalita na straně skeptiků než fanatiků.

Takže eurofanatici střezte se, znám vaše číslo.

Nazdar, ig

Od: jessicca_r@hotmail.com

Další planetární starosti:

Povětrností podmínky jsou v tento okamžik neuvěřitelně teplé a vlhké, a teploty se zdají stoupat. Je to častý výskyt v globálním oteplování nebo to je jenom má představivost.

Jessica R

Zdravím Jessico,

děkuji Ti za oteplovací varování a zdánlivě rétorickou hádanku.

Moc bych se tím netrápil; tyto podmínky se mohou zdát klimatickými, ale myslím, že je cesta, kterou ještě jít. Historie nám říká, že teplotní nárůsty jsou normálně cyklické. Výpomoc mini-doby ledové mezi nejvyššími body by měla udržovat tyto časté výskyty a průměry na příjemně snesitelných úrovních.

Ve většině míst věci budou fungovat fajn. Předpokládám, že to záleží na to, kde v tom světě jsi.

Nazdar, ig

Od: jcm2710@yahoo.co.uk

Drahý pane Gillane,

jenom krátká noticka, abychom Vám dali vědět, že jsme si obrovsky užívali Váš zpěv na Bananas. Jste úžasný! Texty jsou přesně tak významné taky (třebaže, různí lidé by mohli nacházet jiný význam!)

Také si rádi prohlížíme Vaší stránku, jež je skvělá. Pár italských přátel chtělo vědět, kdy budou mít verzi ve svém jazyce? Minule jsem se nasmál, když jsem sledoval ‚Ostrov Dr. Moreau‘ (verze z roku 1977 s Michaelem Yorkem a Burtem Lancasterem). Takzvané ošetřovně se říkalo ‚House of pain‘!

Nazdar & opatrujte se!
John

Zdravím Johne,

díky za Tvá laskavá slova.

Překlady, které máme, jsou všechny od našich dobrovolných přispěvovatelů, a my jsme za jejich práci velice vděční. Jestliže Tví přátelé, nebo kdokoliv, jenž dobře zvládá hovorovou angličtinu jakož i svůj rodný jazyk, by chtěl nabídnout své služby, ať napíše našemu redaktorovi, Steveu Campbellovi.

On projde ty požadavky a možná můžeme něco rozjet v italštině nebo jiných jazycích, abychom rozšířili mezinárodní nabídky, které zde na Carambě nabírají na tempu.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index