Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

64 – monitorový mix Born Again, usmívající se Aarhus, dělal jsi / udělal bys?, mistr slova, vánoční album?

Od: Johnnyangel94@aol.com

Zdravím Iane,

můj nejoblíbenější zpěváku a ječoune všech dob, mnoho mých díků za osobní autogramy, které jsem od Tebe loni dostal.

Má otázka se týká Tvého období u Black Sabbath a následného alba natočeného s Tebou a tou kapelou, BORN AGAIN. Během let a dokonce během několika Tvých interview jsi zmiňoval „extra skladbu“, která byla pro album natočena, nicméně nebyla nikdy na žádném vydání zahrnuta. Také jsi zmiňoval, že vlastníš „původní“ (a podle všeho „lepší“) mix celého LP.

Myslím, že hovořím také za četné fanoušky, kteří také totálně milovali toto album a Tvou krátkou avšak nestárnoucí práci s Black Sabbath – uvažoval jsi někdy nějak v nějakou dobu snad zpřístupnit tuto nevydanou skladbu a původní mix (spolu, dejme tomu, s jinými „vzácnými nuggety a tak“ napříč Tvou kariérou) četným fanouškům jak Purple tak Sabbath? Dokázal bych si to představit jako něco, jež by se spektakulárně hodilo na nějakém druhu budoucího box setu Tvého nebo Purple, protože sabbathovský tábor se zdá, že zapomněl na tuto neuvěřitelnou éru kapely a zůstává neotřesitelně v trvalé touze po vydání rarit a kompilaci „best of“, atd, pouze první sestavy kapely.

Děkuji Ti mnohokrát za Tvůj čas Iane – možná by se Ti chtělo podělit se o odpověď a nějaké názory na můj návrh! Ještě jednou díky, Iane!!

S úctou
Johnny (Joe) Angel
Chicago

Hej Joe, (ty staré pecky jsou pořád nejlepší – redaktor)

Díky za laskavá slova.

Před několika měsíci jsem dostal tu šikovnou krabičku Sound Audigy pro převod čehokoliv analogového na digitální, takže jsem si sedl s asi 600 starými kazetami a strávil jsem pár dnů jejich tříděním.

Dobré zrává i špatná zpráva….našel jsem kvanta materiálu, na který jsem kompletně zapomněl; dema, nepoužité nahrávky, hrubé mixy, skládací sessions, interview a všechny druhy zajímavého materiálu z posledních asi dvaceti let; to všechno v dobrém stavu.

Jednou z neocenitelných věcí, které jsem objevil, byl monitorový mix Born Again, tentýž pásek, který čas od času zmiňuji. Všechny písně byly uvedeny (celé album) a rukou vepsány na vložce, Manor Studios atd. Představ si mé zklamání, když jsem našel na té kazetě jenom tři skladby, Trashed, Digital Bitch a jednu další (teď jsem to zapomněl, je už to nějakou dobu a šest týdnů jsem nebyl doma).

V každém případě, mám celou fůru drahokamů, které jednoho dne proseji kvůli potenciálnímu vydání, a kdo ví, možná že tahle kazeta byla v nesprávné krabičce a tak skutečná se ještě objeví. Mám ještě další, které musím projít.

Ještě něco, musel jsem být nesprávně citován (nu to je ale věc). Nevzpomínám si na žádné extra skladby s vokály. Myslím, že zůstaly nějaké instrumentální nápady ze session Born Again, a možná (ačkoliv si nedokážu vzpomenout) nějaké surové vokály, které měly být (ale možná nebyly) vymazány. V každém případě, pokud se mne týče, co to je, je to, co to je; velice speciální album.

Nazdar, ig

Od: hrd1909@worldonline.dk

Ahoj Iane,

předtím než Ti položím otázku, která mě dohání k šílenství 20 let. Dovol mi, abych Ti řekl, jak jsem byl příjemně překvapen při poslechu nového alba DP Bananas. Koupil jsem si ho včera, a poslechl si ho, opravdu poslechl, 3krát, a přehrál ho 5-6krát jako „kulisu“, když jsem dělal něco jiného.Myslím, že se Vám něco povedlo! Miluji ho! Musím přiznat, že jediným důvodem, proč jsem si ho koupil, bylo to, že jdu na koncert 29. listopadu v Aarhusu a nechtěl jsem mít zkažené vystoupení 5 nebo 6 skladbami, které neznám. Nu, co můžu říct? Hanba mi. Chceš-li vědět, jak vypadám, stačí se podívat po usmívajícímu se idiotovi v 5. řadě, jenž zná všechny texty těch nových písní.

Nyní k otázce. V roce 1983, s Black Sabbath, v Kodani, přídavek byl: Paranoid a Smoke on the water. Ale v jakém pořadí? Může to znít jako bezvýznamná otázka, ale já ji s kamarádem diskutoval během posledních 20 let nesčetněkrát.

Na viděnou v Aarhusu 29. listopadu. Stěží se můžu dočkat. Nepřestávej v dobré práci, a napiš mi, kdy bude další album.

Zdravím
Henrik

Ahoj Henriku,

díky za Tvůj dopis a komentáře. Bylo těžké Tě najít onoho večera, protože 5. řada v Aarhusu byla samý úsměv.

Co se týče otázky na přídavek s Black Sabbath; byl to Smoke on the Water a potom Paranoid. Smoke byl gestem mým vazbám, ale určitě bychom s ním neuzavřeli to vystoupení.

Nazdar, ig

Od: Aurelio.Santos@senior.com.br

Jmenuji se Aurelio a jsem z Brazílie.

Nejprve ze všeho bych vám chtěl poděkovat za všechnu tu fantastickou hudbu, kterou jste nás během všech těch let potěšili. Před dvěmi dny jsem si koupil Bananas a totálně ho zbožňuji, co za fantastické album!

Četl jsem nejednou, že jsi říkal, že se nikdy nevyhýbáš záludným otázkám, nu, zde je jedna: měl jsi během své kariéry někdy nějaké problémy s drogami?

Další záludná: kdyby Tě pozval Ritchie Blackmore k účasti na nějakém albu Blackmore‘s night, co bys odpověděl?

Počítám dny do mého prvního koncertu Deep Purple v Curitibě, jsem si jist, že to bude nezapomenutelný večer.

P.S.: můžeš mi sdělit, zda budou Deep Purple poslední kapelou večera?

S přátelským pozdravem, Aurelio

Zdravím Aurelio,

díky za Tvůj dopis a Tvé otázky z Brazílie. Jak už teď víš vystoupení v Curitibě bylo zrušeno úplně na poslední chvíli po několika úžasných vylomeninách ze strany úřadů. Veškeré naše papíry byly v pořádku a všechna povolení udělena a parafována dostatečně v předstihu. Takže můžeme jenom spekulovat o kompetenci a motivaci rozhodujících lidí. Nechávám si své myšlenky pro sebe, nebude-li Ti vadit, protože jsou v pohybu kroky, které by měly vrátit vystoupení zpátky do hry v určité fázi v budoucnosti a já nechci kalit vody. Co řeknu je to, že jsme obecně byli vzrušeni reakcí diváků v Brazílii a nemůžeme se dočkat, až se zase vrátíme, obzvláště do Curitiby.

Když jsem uzavřel guestbook zde na Carambě, bylo to s velkým smutkem, protože necenzurované veřejné fórum, teoreticky, je báječná věc. Ale ono to nikdy tím způsobem nefunguje, že, a zneužití ze strany několika kyberfašistů znemožnilo, aby pokračovalo. Nemyslím, že Caramba je jedinou webovou stránkou, jež řekla: a dost!

Takže nyní máme tyto Otázky a Odpovědi a já slíbil, když jsme přecházeli, že cenzura se bude týkat jenom urážlivého materiálu; OK, je to subjektivní soud, ale tak to je.

V každém případě, obvyklá žertovná odpověď na Tvou první otázku bývala: ‚…ano, nemůžu žádnou sehnat‘, ale myslím si, že už to není legrační. Faktem je, že jsme se nepohybovali v těchto kruzích a proto jsme se vyhnuli některým hororovým příběhům, které postihly naše současníky. Svého prvního jointa jsem vykouřil až v 38 nebo 39 letech. Vlastně to není pravda, šluknul jsem si na turné ve Spojených státech počátkem 70. let z něčeho, co mi dal jeden zpěvák/bubeník, jenž zůstane bezejmenný (Them Changes). To mělo úžasný fyzický efekt na mé libido, jež trval tři dlouhé těžce bolestivé dny a naprosto mě vyléčil z drog.

V odpovědi na Tvou hypotetickou druhou otázku, tento konkrétní kamínek bude nejlépe nechat neobrácený. Po takové době se mi zdá nejlepším, abychom pokračovali ve svých vlastních životech a vyhýbali se výbušným spekulacím. Takže by to bylo zdvořile děkuji, avšak ne děkuji.

Nazdar, ig

Od: swanndog71@msn.com

Drahý Iane,

musím jenom říct, že si myslím, že „Bananas“ je jedno rockující album. Jistě, jsem velkým fandou DP 70. let jakož i DP alb z 80. let (House of Blue Light je jedním z mých favoritů všech dob mezi VŠEMI kapelami). Ale tato sestava posledních několika let s Morsem, a nyní s Aireym, je úžasná. Před pár lety jsem jel po silnici se zapnutým rádiem, když začala hrát nějaká velice dravá skladba. Když DJ oznámil, že to byla nová skladba od DP s názvem „Any Fule Kno That“, věděl jsem, že musím slyšet celé album. Tak jsem si koupil „Abandon“. Potom „Purpendicular“. Nyní „Bananas“. Hudba. Texty. Postoj. PÁNI! Je ostuda, že moderní americký rozhlas neoceňuje talent a kouzlo vaší nové hudby a vyhýbá se jejímu uvádění, aby na její úkor hrála dnes kakofonní odpad znečisťující naše rozhlasové vlny.

Chci se Tě zeptat: kde chodíš pro svou velice individuální, jedinečnou, textařskou inspiraci? Co čteš kvůli inspiraci? Nějaké konkrétní autory nebo básníky? Způsob, kterým používáš slova, fráze a mísíš věty jde nad rámec chladného textování. Ty jsi MISTR SLOVA. Takových dnes není mnoho, jsou-li vůbec nějací.

Mimoto, kdybys ztroskotal na opuštěném ostrově s jediným albem/CD (samozřejmě za předpokladu, že by ostrov měl zdroj proudu na provoz Tvého stereo zařízení), které album by to bylo?

DP určitě zde před lety v Oklahoma City předvedli skvělé vystoupení se Skynyrd a Nugentem. Pevně věřím, že se vrátíte na turné „Bananas.

Díky za hudbu během všech těch let. Přeji vše nejlepší, veselé svátky a ještě jednou děkuji!

Shannon Don Wann
Midwest City, Oklahoma

Zdravím Shannone Done Wanne,

mockrát díky za Tvá laskavá slova a Tvou otázku. V současnosti mám rozdělaných asi třicet skladeb a jsou většinou inspirovány událostmi nebo myšlenkami než autory nebo básníky. Abys mě pochopil správně; dlužím toho hodně rozmanitým dílům mnoha velkých, a některým ne zas tak velkých, spisovatelů; to však bylo většinou, ale ne úplně, v mých formativních letech.

Úplně stejně jako mladý Elvis, Little Richard, Cliff Bennett, Ray Charles, Marvin Gaye, Dusty Springfield, Brenda Lee, Ella Fitzgerald a mnoho dalších utvářeli můj raný vokální styl, tak Asimov, Bradbury, Tolkien, Poe, Waterhouse, Doyle, (Chuck) Berry a (troufám si říct) Chaucer, Shakespeare, Homér, mezi jinými, probudili ve mně touhu vyprávět příběh. V době, kdy jsme Roger Glover a já psali text k ‚Any Fule Kno‘ That‘, jsme se vážně zamýšleli nad způsobem, který přistupujeme k hudbě. Od té doby je pro mě snadné dát na jednu stranu zručnost a vrátit se k umění výrazu (to znamená umění s malým ‚u‘, mimochodem). Měl bych dodat, že práce s neuvěřitelně kvalifikovanými hudebníky toto vše umožňuje.

Nyní k té těžké otázce. Kdybych ztroskotal na opuštěném ostrově, pravděpodobně bych si zvolil první album, které jsem si kdy koupil. Tehdy se tomu říkalo elpíčko, byl to havajský kytarový orchestr (nedokážu si vzpomenout na název) a zvolil bych si ho, protože jsem si vždy myslel, že by hudba měla odpovídat okolnostem. Je už to tak dávno, co jsem ho doma poslouchal na klikovém gramofonu, takže by elektrika nebyla zapotřebí.

Hovoří se o dvou turné ve Severní Americe v příštím roce 2004. První v lednu/únoru a druhé v srpnu/září. Doufejme, že na jednom z nich s Tebou zkřížíme cestu. Sleduj tento prostor kvůli potvrzeným detailům.

Nazdar, ig

Od: jeff@tf32dg.fsnet.co.uk

Ahoj Iane,

uvažoval jsi někdy o natočení alba vánočních melodií?

S pozdravem,
Jeff

Zdravím Jeffe,

Ano uvažoval. Před několika lety přišel Steve Morris s nápadem udělat vánoční album pro britský trh. Hodlali jsme ho nazvat ABC, což je akronym pro Anything But Cliff. Z toho či onoho důvodu však nikdy k ničemu nedošlo.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index