Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

65 – Noviny a odpovědi, holé nezbytnosti, gynekologie, zastávání názoru, odpověď veverkohusy

Od: chikanildi@yahoo.com

Zdravím Iane,

nevím, co musí člověk udělat, aby dostal odpověď (pravděpodobně musíš zvonit jako telefon, řekl bych…- redaktor), možná je to otázka štěstí. Jestli musím říct, že Bananas je skvělé, potom ano. JE. Myslela jsem, že to je jasné.

Musím-li říct, že máš úžasný hlas, potom si myslím, že to je klišé. Jinak bych Ti nepsala.

Má jediná otázka je: Které jsou Tvé nejoblíbenější anglické noviny?

Tvá
Ildiko Chikan
Budapešť

Zdravím Ildiko,

Nu to je dobrá otázka, která už byla zodpovězena dřív, ale možná je čas na její oživení.

Jisté sliby byly učiněny, když jsme zavírali guestbook, jedním z nich byl ten, že přečtu každý dopis, který dojde; a já to, někdy dlouho do noci, dělám. Tento mi padl do oka kvůli Tvé úvodní spekulaci, což jsi částečně zodpověděla sama; je to štěstí v jisté míře, třebaže vytrvalost může zvítězit; někdy. Lichotky nikdy nefungují.

Zde je ta procedura: Tvůj email do Q & A na Carambě je přesměrován přímo na mně. Přečtu ho a uložím ho dle priority. To je nahodilý proces. Například, Tvůj předchozí email datovaný 20/11/2003 je v sekci „nevyřízené/možná“; tato sekce se zmenšuje a někdy je dokonce hromadně dle potřeby vymazána.

Dále, napíšu odpověď na Tvou odpověď a pošlu ji mailem s ostatními Stevu Campbellovi (našemu milovanému redaktorovi/webmeisterovi na Carambě). On je potom zařadí do vyvážené sady určené ke zveřejnění. Někdy u sebe drží Q&A měsíce, dokud nenajde vhodné místo pro ně, a některé z nich se nikdy nedostanou na tuto webovou stránku.

Takže, nyní v odpovědi na Tvou otázku, nejsem si vůbec jist, kdy nebo zda vůbec si přečteš odpověď; záleží to na redaktorovi. (tak tak – red.)

Nyní ke Tvé druhé a jediné otázce. Nemám nejoblíbenější anglické noviny; kupuji je nahodile.

Z bulvárů, The Daily Mail šel dolů, zatímco The Mirror se hodně zlepšil. Z normálních novin, někdy se musím štípnout, abych uvěřil, že žiji ve stejné zemi jako The Telegraph a The Guardian. Obojí je špičkové kvality, ale pravda leží někde mezi; existuje-li taková věc.

Nedůvěřuji The Sun nebo The Times, takže je nechávám na regálu. Potom je zde The Independent, nu, co může člověk říct o The Independent? Jsou to potrhlé noviny; jeden den brilantní a další….Halóóóó? Je tam někdo?

The Financial Times mají slušnou kódovanou křížovku a tak je kupuji dost často, když cestuji, jelikož jsou snadno k dostání skoro všude.

Nazdar, ig

od: Ansgar Windahl

Zdravím Iane,

jmenuji se Ansgar a v současnosti žiji a pracuji ve Spojeném království jako elektroinženýr. Jsem formálně ze Stockholmu ve Švédsku a jsem fanouškem Deep Purple řadu let. Píšu, abych se Tě zeptal na Tvůj názor na chování fanoušků na vašich koncertech. Nedávno jsem navštívil koncert ve Stockholmu – vzal jsem sebou mého mladšího syna (je mu 14). Měl to být pro něj narozeninový dárek a odcestoval jsem domů na pár dnů, abych ho vzal na jeho piknik. Stáli jsme poblíž přední sekce, kde jsme měli dobrý výhled. Koncert byl velice dobrý a zvuk byl fantastický. Můj syn se velice bavil, ale zkazilo to několik dívek fanynek, které byly očividně v davu velice opilé. Nezdály se, že by zvlášť poslouchaly tu skvělou hudbu, ale s rozkoší byly velice hlučné a obnažovaly na každého svá ňadra. Všiml jsem si, že jsi to považoval za zábavné a legrační, ale já to považoval za zkažení zábavy mé a mého syna.

Myslím, že fanoušci by měli být do určité míry kontrolováni. Můj syn byl z nich v rozpacích. Snažil jsem se stěžovat u managementu, ale řekli mi, že se v této chvíli nedá nic dělat. Když jsem byl na vašich koncertech v dřívějších letech, všichni se bavili a třebaže měli hodně vypito, chování bylo pod kontrolou. Na co se chci zeptat je, jaký máš názor na toto téma? Byl jsem požádán, abych ukázal svou tašku, zda v ní nemám alkohol (a můj syn také!), ale zcela jasně tam byl nějaký propašovaný. Souhlasíš s tím, aby bylo pití bráno na koncerty a s nevhodným chováním nebo bys raději, aby se prostě fanoušci bavili jakýmkoliv způsobem? Nechápej mě nesprávně, rád se občas napiji, ale myslím, že když jdu na koncert Deep Purple měl bych se soustředit na hudbu a ne na pití.

Nazdar!
Ansgar Windahl

Zdravím Ansgare,

děkuji Ti za Tvůj dopis a Tvou nevyzpytatelnou otázku.

Je to ošemetné, když hovoříš o takové zkušenosti se svým poměrně mladým klukem.

Ano vzpomínám si na tu příhodu a ano, bavil jsem se a byl spokojený; mám rád trochu nevázaného exhibicionismu.

Nálada byla jako vždy mírumilovná a nebylo žádného ohrožení s výjimkou ochranářského otce, jenž se chtěl soustředit na hudbu a sdílet čistý zážitek se svým synem.

Je mi líto toho šílenství, ale jako tolik lítostí v angličtině to vlastně není omluva; spíše pocit empatie.

Díky bohu naše hudba není výhradně intelektuální; je také dost fyzická.

Neznám odpověď na tu alkoholovou otázku; možná ho propašovali tak, že ho vypily předtím.

Jedna věc, kterou mám nadevše rád na koncertech Deep Purple je zřetelná a téměř totální absence násilí; jsme tam všichni ze stejného důvodu.

Doufejme, že Tě uvidíme na jednom z našich britských vystoupení příštího listopadu.

Nazdar, ig

Od: tabatha.roads@fsmail.net

Ahoj(ahoj) doktore,

páni, to je ale způsob jak vyskočit do světa! Musím říct, že Tvoje porodnická bungee metoda vypadá geniálně.

Budiž, možná bych měla dodat, že nemám vůbec žádné touhy rodit….a tudíž mě tyto experimentální procedury minou.

Chtěla bych se však zmínit, že tato Tvá metoda mě nutí zanechávat zvláštní dojem na své okolí, jelikož se zdá, že se nahodile rozchechtám na různých veřejných místech, když si ten proces představuji.

Už vůbec nemluvě o Tvé chytré kolii s její knihou a vrtačkou.

Měla jsem jednou takového pejska, když mi bylo sedm, byl mým zlatíčkem; našel si způsoby jak mě přinutit, abych mu rozuměla, miloval mě a chránil mě. Nikdy jsem nenašla takové nádherné srdce.

Mimochodem, profesore, mohl bys rozvést: co přesně nervový přerušovač vlastně přerušuje? V jakém smyslu bych si takovou věc měla představit?

Zdravím Tabatha,

děkuji Ti za Tvůj hezký dopis. Mám úplný poštovní pytel na téma porodnické bungee metody, myslím, že se uchytí.

Můj neuronový (nervový byl překlep) dočasně působí na nervové buňky. Je jednou z arzenálu zbraní, které jsem v minulých letech vyvinul za účelem, který nelze zatím prozradit. Ve své nejmírnější formě ho lze namířit na agresora a zpacifikuje ho. Účinek je naprosto omračující, prostě si sedne a trochu si zdřímne. Při plném výkonu můžu uspat celou armádu. Měla by sis to představovat ve smyslu úplného zázraku.

Nazdar, ig

Od: markandb@netconnect.com.au (Mark Hodgetts)

Dobrý den Iane,

gratuluji ke Tvému poslednímu sloupku Drahých přátel. Skutečně mě přinutil zamyslet se nad geneticky modifikovanými potravinami. Je to něco, co průměrný človíček nechá prostě prolétnout kolem sebe. Očividně máš pár dost silných názorů na řadu věcí, což mě vede k zamyšlení nad texty písní, které vkládáš do svých písní. Některé z nich jsou velice podnětné k zamyšlení, ale ty nevypadáš, že bys dychtil potom, abys spadnul do toho, co já vidím jako past, stát se angažovanou kapelou jako řekněme Midnight Oils.

Jak se díváš na kapelu jako Oils (za předpokladu, žes o nich slyšel) a postoje, které během let zastává. Má nějaký umělec, ať už to je hudebník, spisovatel, herec, malíř, nebo cokoliv jiného, povinnost ozývat se k otázkám, které se jich dotýkají, nebo riskují, že mohou být považování za tribunové pozéry? Heath Ledger například byl pranýřován v místním tisku za svůj postoj k irácké válce, Dixie Chicks to skutečně schytaly za své postoje k téže otázce. Oils učinili ne příliš jemné prohlášení na olympiádě, které pravděpodobně uvedlo v rozpaky mou vládu (potom zase pravděpodobně ne). Toto bylo z velké části ignorováno tiskem a bráno jako co jiného byste očekávali od bandy koumoušských sympatizantů.

V každém případě nepolevuj v dobré práci a mnoho štěstí s novým albem. Prosím vraťte se do Austrálie. Chci, aby moje děcka viděla tu nejlepší kapelu, který kdy byla.

Nazdar,
Mark Hodgetts

Dobrý den Marku,

díky za Tvůj dopis a k zamyšlení provokující postřehy a otázku. Dobrou otázku.

Jak sám vidíš je to nějaká chvíle, co jsi psal do Q&A a mezitím se otázka geneticky modifikovaných potravin velice zlepšila ve Velké Británii. Kvůli masivnímu veřejnému odporu existuje ve skutečnosti moratorium na toto téma; ačkoliv to vláda vykládá jinak. Monsanto se ve skutečnosti stáhl. To je velká úleva, avšak těm frankensteinským potravinovým prevítům věřit nemůžeš; jsou to mistři v opotřebovací válce. Nicméně jsem si jist, že budou od nynějška velice, velice bedlivě sledováni. Kdo ví? Možná tyto vlnky odmítnutí se budou šířit a vynutí si masivní obrat politiky v globálním měřítku. Sněme dál.

Ovšem, slyšel jsem o Midnight Oil a jejich politických aktivitách a člověk musí respektovat každého, kdo stojí za svým přesvědčením. Je mnoho celebrit, jež propůjčují své jméno záslužným věcem. Problém spočívá v jizlivé interpretaci jejich inteligence, angažovanosti a velice často jejich motivace ze strany sprostého tisku. Buď hodný kluk/holka (člen řádu britského impéria?) a propůjči své jméno, ale ne svůj hlas. Co ty můžeš vůbec vědět? Jsi popový zpěvák, nebo něco takového. Hlučná bezvýznamnost. Jenom se usměj do kamer a chovej se. Přenechej tu seriózní práci nám novinářům, vědátorům a kapitánům průmyslu. My řekneme politikům, co je třeba udělat, ne ty. Vystup z řady a jsi historie, překroč tu řadu a nikdy jsi neexistoval; my máme tu moc! (chi chi, ne nemají).

Myslím, že máš pravdu, naše vlády by nepoznaly rozpaky, i kdyby jich měly plné kalhoty, ačkoliv mám pocit, že slušný díl našich řadových činitelů sdílejí národní stud, který chováme kvůli otřesnému chování britského premiéra. Je to dichotomie. Chci mu zakroutit ten zatracený krk za ty lži a nezodpovědnost současně, přičemž se koušu do jazyka, protože je zde problém jak z toho ven, týkající se mnoha, mnoha životů.

Podíváme-li se na to z lepší stránky, kdybych to byl řekl před párem stovek let, přišel bych o hlavu; takže situace se zlepšuje (jak řekl král Harold v bitvě u Hastingsu…já vím, já vím).

Napsal jsem v Drahých přátelích č. 28 (únor 2003) ‚…myslím, že plánovaná útočná akce proti Iráku je stupidní a amorální‘…a, ‚….Jak potom, ve jménu takové civilizace a samotného zdravého rozumu, může naše britská vláda dát do souladu tyto mírumilovné, domácí zásady s vyhlášením války suverénnímu státu přímo v nitru geopolitického vulkánu?‘

Tyto otázky mají dopad na náš všechny v mé vlasti a my se musíme ozvat (nebo psát), abychom dali obsah debatě, raději než hltat často spletité stranické linie. Já však platím nechutně nadměrné daně v zemi, kde žiji. Perverzní na tom je, a nyní rok předem, že jsem nucen se dívat, jak jejich velká část je rovněž házena do toalety. Takže se zdá být jenom fér, že se otevřeně bavím na účet hradu plného neřádů. Jako obyvatel takového skleníku jakým je Británie, cestuji se velkou úctou k mým hostitelům, když jsem v zahraničí.

Abych vzpomenul jednu důležitou věc, dnes není v DP žádná dominantní osobnost, a míváme naprosto odlišné názory na řadu věcí, takže se setkáš se špetkou eufemismu, když se zabýváme citlivými tématy. Líbí se mi to, protože Ggggrrrrrrrr!!!! je normálně jednu nebo dvě vrstvy pod humorem.

Doslýchám se, že jsou objednány na duben koncerty v Austrálii a Novém Zélandu, uveřejníme data, jakmile budou potvrzeny. Sleduj tento prostor.

Nazdar, ig

Od: metalma@hotmail.com

Ahoj Iane,

měla jsem lístky na koncert v Mnichově 31. října, ale onemocněla jsem den předtím. Moji synové tam byli a přišli z vystoupení totálně nadšeni. Teď jsem velmi smutná, protože to byla první šance za 30 let uvidět mé oblíbence živě! Má otázka je, bude nějaké DVD nebo video z toho turné? Byla by to pro mě malá útěcha. Mimochodem, miluji Bananas v každém ohledu … (toto je pravděpodobně krutá a neobvyklá praktika – redaktor)

Měj se hezky a zůstaň jaký jsi.

Heidi

Zdravím Heidi,

je mi líto, že jsi onemocněla a přišla jsi o to vystoupení. Doufám, že už je Ti lépe.

Z turné se neplánuje žádné DVD. Ale ….basilejské AVO Session 14. listopadu bylo natočeno a je myslím dostupné k prohlédnutí někde na internetu jakož i bude uvedeno v Německu/Rakousku/Švýcarsku někdy počátkem Nového roku. Nepoznáš-li toho zpěváka, je to proto, že jsem plný rýmy a zotavoval jsem se z urgentní operace kanálku v koření nosu den předtím….já jsem ten chlapík, co vypadá jako veverka shromažďující oříšky a vydávající zvuky jako husa letící k zemi.

Možná příště Heidi.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index