Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

68 – šok & zákon, rozehřívaný, problém s kapustovou registrací, ženský doprovodný personál, spolupráce s Randym, šlapavá vzpomínka

Od: Keith Thompson

Milý Iane,

bylo mi to velice líto, když jsem slyšel o Tvém odsouzení. Bohužel, byl to odporný a strašný bulvár, jenž mi tu zprávu přinesl. Já jsem si taky špatně naplánoval své osmadvacetiny koncem 80. let, když jsem měl ženu v osmém měsíci. Hoši v modrém mě připlácli roztaženého přes můj starý Ford Escort kombi ve stylu Starsky a Hutch, jenom 100 yardů od domova předtím, než mě odvezli na stanici, hodili mě do cely, kde jsem musel čurat do hrnce, zatímco vedle kopali nějakému chlapíkovi do hlavy. Příjemné.

Přesto si myslím, že si vzpomínám na jistého Gartha Crocketta, jenž hrál v mém místním rockovém klubu zhruba v té době, takže to zase nemohlo být tak zlé období. Ach jo, nikdy jsem Ti nepoděkoval. Hrál jsi v Birkenheadu dvakrát (jednou se začínajícím Gillanem a potom jako post-párplovský Garth). Toto je významné. Povzbudil jsi mně na duchu. Prosté.

Vím, čím procházíš. Lítost. Otočte hodiny nazpátek! Stud. Jo, dobře mi tak. Já pitomec. Co jsem si myslel? Ale to se stane Ianovi a nikdo nezemřel, což bylo vždy mou jedinou útěchou. Kdyby se Ti cokoliv stalo, plakali bychom. Namísto toho jsme šťastni při vědomí, že jsi pořád mezi námi. Buď silný a vychutnávej si své cesty s Párpli. Nashle v Manchesteru s Framptonem a Thunder.

Keith Thompson
Dávný fanoušek

Nazdar Keithe,

mockrát Ti děkuji za Tvůj citlivý dopis – týkající se mého nedávného odsouzení za to, že jsem řídil s nadměrným alkoholem v krvi.

Mám zákaz řízení na šestnáct měsíců a zaplatil jsem pokutu 500 liber plus náklady 50 liber.

Byl jsem šokován a ponížen v pouhých několika okamžicích, když jsem si uvědomil, že jsem porušil zákon.

Šokován, protože jsem neměl ponětí, že jsem byl ‚nad limitem‘.

Ponížen, protože mé aroganci spadl hřebínek.

Strávil jsem noc v cele úplně mimo domov. Takže, díky za slova, že víš, čím procházím. Přinutí Tě to přemýšlet, co?

Ahoj, ig

Od: Peter Helperin

Nazdar Iane,

Dříve než Ti položím dvě otázky, musím se omluvit za trapnou věc, kterou mi provedl můj mozek. Loni jsem šel na koncert DP v Malmö. Byl jsem vzrušený nejenom kvůli koncertu, měl jsem taky vstupenku za scénu a možná, že se setkám s kapelou!!! Bylo to pro mě poprvé za scénou a ve skutečnosti jsem neměl potuchy, kam mám jít. Potom, co jsem se snažil deset minut dostat nějakou informaci od doprovodného personálu, kde mám najít kapelu, jsem to vzdal a šel ke vchodu, kde jsem uviděl skupinu lidí, již vypadali, jako kdyby byli ve stejné situaci jako já. Po chvilce jsme byli odvedeni do nějaké místnosti, kde nám bylo řečeno, abychom čekali na členy kapely, již se tam mají objevit. Po chvilce vešel Don Airey a potom přišli Steve, Ian P a Roger. Přinesl jsem si sebou Tvé foto, které jsem doufal, že si dám od Tebe podepsat. Po chvilce ses objevil a já měl fotku podepsanou a někdo mě s Tebou vyfotil. A potom mi můj mozek zkolaboval. Slyšel jsem, jak říkám:

- -Vypadáš jako můj otec!
Ty ses na mě podíval a řekl jsi:
- Beru to jako poklonu.
Tvář mi zrudla.

Nyní k těm otázkám.
Máš ty a kapela, vůbec co říct ke rozehřívací předkapele, jež budete mít před vystoupením. Nebo to je management, jenž to rozhoduje? Slyšel jsi někdy španělskou kapelu Jarabe de Paio? Třebaže je má španělština velmi mizerná, jejich hudba a texty je opravdu to, co člověka uspokojí. Jestliže jsi je neslyšel, měl by sis poslechnout jejich album „De vuelta y vuelta“. Myslím, že by byli jinou, ale dobrou rozehřívací předkapelou pro DP.

S nevřelejším pozdravem,
Peter

Ahoj Petře,

Díky za Tvůj dopis.

K první části mám pochopení – jelikož jsem také prožil za ta léta mnohé trapné okamžiky. Například – a podobně – když jsem se účastnil svého prvního ‚pohovoru‘ kvůli práci u Deep Purple…to – bylo – skutečně – dost – hrozné. Takže se netrap, kámo, všichni prožíváme těžké chvilky.

V odpovědi na Tvou první otázku…Dotkl ses tématu drahému mému srdci. Rozehřívací předkapely. V polovině šedesátých let jsem byl v kapele, jež se jmenovala Episode Six - *Roger Glover baskytara*. Dostali jsem kšeft na turné Dusty Springfieldové, které začínalo ve Finsbury Park Astoria. Měli jsme sedm minut na zahájení první půlky a čtyři minuty na zahájení druhé – maximálně rozehřívací kapela. Byli jsme – hudebně – dost dobří, ale naučili jsme během těch třech týdnů více, než by se dalo vstřebat sebeironikem. Je mi líto, neslyšel jsem o ‚Jarabe de Palo‘ či ‚De vuelta y vuelta‘, ale rád bych jim popřál, ať se jim daří. Ve skutečnosti na schéma programového bloku moc vlivu nemáme. Ačkoliv…jsme konzultováni před celkovým odsouhlasením.

Nazdar, ig

Od: David White

Ahoj Iane,

je to už dlouho, co jsem naposledy psal (sorry). Permanentně jsem v kontaktu s Tvými Otázkami & Odpověďmi (Qs & As), jenom jsem se vůbec nedostal k psaní – až teď.

Chtěl bych krátce pohovořit o růžičkové kapustě ‚Peer Gynt‘. Od jejího uvedení koncem šedesátých let je stálým favoritem pro nás, amatérské pěstitele. Byla jednou z prvních F1 hybridů růžičkové kapusty s veškerou spolehlivosti, jež v sobě má a s pevnými, četnými a chutnými růžičkami. Je to odrůda sklízená od září do prosince, a mezi amatérskými pěstiteli se rychle stala jedničkovou podzimní a vánoční kapustou a v současnosti je jednou z nejoblíbenějších růžičkových kapust v Británii.

Podle zákona, ‚Peer Gynt‘, jako každá zeleninová odrůda, musí být v péči ‚udržovatele‘, obecně, komerční semenářské společnosti, jež si bere na zodpovědnost pěstování a dodávku nejlepších exemplářů v zájmu zachování ryzího a zdravého kmene. ‚Udržovatelem‘ ‚Peer Gynta‘ je nizozemská společnost s názvem Syngenta, jež se ve své moudrosti rozhodla již dále neobnovit registraci této kapusty a stáhla ji z prodeje. Dvě přední britské semenářské společnosti si uvědomili, že mnozí amatérští pěstitelé v Británii chtějí pokračovat v pěstování ‚Peera Gynta‘, a individuálně se nabídli vzít na sebe údržbu této odrůdy, ale obě byly odmítnuty!

Teď samozřejmě, by mohl někdo říct ‚no co, koho to sere‘, ale ať už to jsou kapusty nebo banány, jistojistě zde máme zase další případ diktatury, s těmi v úřadě ovlivňujícími tvar a druh potravin, jež můžeme jíst a teď dokonce i pěstovat! Ironií je, že se chystám v tomto roce vypěstoval párplovskou odrůdu – pokud ještě budu moct!

Jsem pořád zblázněný do Bananas, House of Poin mě dostává.

Mnoho štěští QPR, bylo by pěkné vidět je v první divizi – možná nashle v Portman Road??

David

Nazdar Davide,

Díký za poučný dopis. Nu, mě to sere a myslím, že to stačí, že; tady začíná revoluce. Angličtí zahrádkáři spojte se. Budeme pěstovat Peera Gynta a k čertu s růžičkami. Tento paradox zmátne idiokracii a v době, kdy je budeme mít na zahradní pěšince, první úroda bude propašována do kuchyně. Když se bídní inspektoři nejnovější španělské inkvizice - Le Questionnaire des Jardinaires Anglais (Zahradnické hodiny otázek, jak to známe u nás doma) – budou rýpat v zeleninovém záhonku v honbě za důkazem nezávislého zemědělství, my jakoby náhodou upustíme víko na kompostovník; v době, kdy nadejde další podzim, budou nerozeznatelní od organické hmoty, jež se snažili takovou dobu znečišťovat. Potom je můžeme promíchat s pořádnou hromadou poctivého sedláckého hnoje a vrátit je tam, kde patří – do země. Dobré pohanské země.

Budu-li v Anglii, když budou QPR hrát v Portman Road – přijdu.

Ahoj, ig

Od: skoufidaki@hotmail.com

Jsi už hodně dlouho na cestách, abys znal odpověď na tuto otázku:

Jsou v hudebním světě nějaké ženy v doprovodném personálu na turné? Viděl jsi nějaké zvukařky dělat živá vystoupení?

Dodělala jsem si nedávno kurz zvukového inženýrství a předtím, než začnu snít o tom, jak začít pracovat ve zvukovém světě, jsem došla k závěru, že bych měla získat nějakou radu a pohled zevnitř od „někoho ze špičky“…Takže, kdybys měl čas a chtělo se Ti odpovědět, prosím udělej to.

Zasílám tuto zprávu z řeckých Atén (ano, byla jsem na všech vašich koncertech, když jste sem přijeli), ale hlavně se zajímám o severoevropskou scénu, jelikož u nás není příliš moc žen, jež by pracovaly na živých akcích (nechci říct, že žádné).

Těším se na Tvou odpověď,
Stella Koufidaki

Ahoj Stello,

v odpovědi na Tvou otázku, ano, jsou ženy mezi cesťáky, včetně zvukařek.

V této chvíli máme pět žen v naší cestovní partě. Jednu asistentku cestovního manažera, jednu zvukařku, jednu manažerku, co se stará o náš šatník, jednu, co se stará o stravování, jednu řidičku autobusu a jednu řidičku kamionu.

Dnes nejsou žádné dveře uzavřené. My ale přímo lidi nezaměstnáváme a veškerý personál, s výjimkou našeho osobního týmu, je subkontrahován.

Pošleme Ti kontaktní adresu na ozvučovací fimu, jež využíváme v Německu, člověk nikdy neví.

Ahoj a hodně štěstí, ig

Od: HA aka Thefreakfactory@aol.com

Nazdar Iane,

mohl by říct něco bližšího o Tvé mysteriózní spolupráci s Randym Californiou v roce 1977? Natočili se vůbec nějaké věci na desku a co se nimi stalo? Když se Randy utopil, zlomilo mi to srdce. Jsem si jist, že cokoliv jste spolu vytvořili, by bylo velmi zajímavé.

H.A. z Imperial Beach, Kalifornie

Nazdar, H.A.,

Díky za Tvůj dotaz. Randy byl mým dobrým přítelem a stejně jako Ty, hluboce pociťuji jeho ztrátu. Bohužel, ve studiu jsem spolu nepracovali. Chtěl jsem, aby hostoval na mém britském turné, ale absolutně jsme nemohli vyhovět jeho ceně. Takže jsem mu nabídl zdarma čas v mém nahrávacím studiu, jelikož chtěl udělat album v Londýně. Nedokážu si vzpomenout, jak dlouho to trvalo, ale on byl s tím řešením spokojený a vzal si sebou všechny mixy i redukované pásky, když odjížděl.

Turné pokračovalo, sdíleli jsme spolu autobus a mnohé magické okamžiky. Randyho humor byl všudypřítomný; hodně si stěžoval (zcela právem) na hotely Trust House Forte, ve kterých jsme byli většinou ubytováni. Například, jednoho dne mi povídá: ‚…já mám tak malý pokoj, strčil jsem klíč do dveří a rozbil jsem okno…‘

Jeho duch žije dál (pozn. překl.: „duch“ je anglicky „spirit“, což byl shodou okolností název slavné americké kapely, jejímž členem Randy byl)

Nazdar, ig

Od: keithvenrick@msn.com

Chtěl bych dát vědět Ianu Gillanovi, že jsem si právě nedávno vzpomněl, jak jsem onehdy mu šlápl na nohu v Coloradu. U přehrady Cherry Creek.

Keith

Nazdar, Keith

Ehm, to nic.

Ahoj, ig

(ano, to je ten druh prudké intelektuální výměny, na kterou si vždy těším, když dávám tuto stránku dohromady – steve/redaktor stránek)

Zpět na:
Back to the Q&a index