Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

82 - Arménie & Ázerbájdžán, Kdo je zodpovědný? Přiznej se!, uvádění věcí na správnou míru

Od: Barat Agaev

Zdravím pane Gillane,

jsem z Ázerbájdžánu, a třebaže je mi teprve 18, jsem váš velký fanoušek. Mám rád a rád poslouchám celé hodiny vaše skladby s Deep Purple, obzvláště Child In Time z alba z roku 1970 Deep Purple In Rock. Velmi dobrá, velice geniální píseň proti válce, jo válce…ale dnes jsem byl šokovaný něčím pro mě naprosto novým. Snažil jsem se dozvědět nějaké informace o vás a bohužel jsem narazil na jednu velmi nepěknou věc, jež mne vehnala slzy do očí. Řekl jste, že Arménie je vaší duchovní vlastí. Věřím, že jste velice laskavým a humanistickým protagonistou velmi slavné a jedné z nejvlivnějších kapel v rockové historii, ale…pravděpodobně nevíte nic o arménské agresi a terorismu v mé vlasti, dokonce nevíte, co v mé vlasti spáchali. Upalovali Azerijce zaživa, uřezávali jim hlavy a skalpovali, okupovali naše teritorium, které se jmenuje Karabach. Stále nesprávně informují cizince o Karabachu. Prosím buďte férový, nevěřte jejich lžím, spekulacím. Zvu vás proto do Ázerbájdžánu, přijeďte se podívat a přesvědčte se (a já se těším na váš koncert s Deep Purple v mé vlasti) a prosím podívejte se na tyto stránky, pokud chcete být informován pravdivě (přísahám, že jsem psal jen pravdu http://justiceforkhojaly.com/)

 

Nazdar Barate,

s jistými obavami se pouštím do odpovědi na tvůj dopis; mám strach, že pokryje větší plochu, než sis představoval, když jsi přiložil tužku k papíru.

Nejsem soutěživý a nemám rád konfrontaci, takže normálně gravituji k oblastem pohodlí k práci, odpočinku a hrám. Ale i v těchto duchovních oázách je těžké se vyhnout konfliktu; agresivnímu obtěžování se musí klást odpor.

Ale nejprve k té nepřesnosti…Dítě času není píseň proti válce, je o hlouposti. Prvnímu se dá vyhnout, druhému ne. Chybějící čárka v titulu vyvolává falešný dojem a – jak se tak často stává – rým vítězí nad smyslem…

Milé dítě,
Časem uvidíš tu čáru
Čáru, jež je narýsována mezi dobrými a zlými
Uvidíš slepce, střílejícího na svět
Kulky létají, vybírají si svou daň
Patříš-li k těm zlým; Bože, vsadím se, že ano
A nebylo jsi zasaženo letícím olovem
Raději zavři oči
Raději skloň hlavu
Čekej na odraženou střelu

…Kdyby to nebylo jako písňový text tak neobratné, mohl jsem napsat daleko srozumitelnější a prozaičtější verzi jako, ‚Nevinné mládí, dříve či později si vytvoříš svůj názor; to se dá čekat, ale je ti souzeno střílet naslepo na vše, co se hýbe, v pošetilé naději, že zničíš všechny ty, jež jsou v opozici vůči tvé ideologii a s pevným vědomím, že zničíš všechny ty, jež nejsou?‘ …Samozřejmě to…je hloupost.

Takže, co to znamená, když je člověk doma? A co mám na mysli, když říkám, že válka je nevyhnutelná ale hloupost ne? No, to sahá zpět k mé teorii, že hnací silou lidstva je (extra-darwinovská) nadřazenost, ne přežití. Nadřazenci jsou nepružní od samého začátku – byť to může vypadat jinak, když se připravují k úderu, kdežto obyčejní Přežívající jsou adaptabilní a vědomě pragmatičtí – dokud nejde do tuhého.

Nadřazenci raději čelí vyhlazení, než by připustili, aby soupeřící plémě uspělo v čemkoliv, co podkopává jejich verzi lidského života, od vlastnictví půdy, finanční kontroly, rozmnožování, politické či náboženské ideologie; cokoliv, co tě napadne napříč existenčním spektrem, může mít za následek válku  - když veškeré rozhovory skončí.

Každý den svého života objevuji
Někoho, jenž vraždí mé sestry a bratry
Ve jménu toho či onoho boha
Co vy víte?

(Before Time Began – z alba  Rapture of the Deep, DF #38)

A tak dál – a dál – jak jsem se zmínil tolikrát de previous v jiných Places du Caramba.

Nejhorší případ rasismu, který jsem kdy zažil – otřesnou otevřenou nenávist – předvedl s pěnou u úst a zčistajasna jeden sekundář v plymouthské nemocnici zrovna loňského ledna. A pár let předtím mne omráčilo, když jsem schytal podobnou slinu od jednoho dobrého kamaráda ze Skotska, jenž obrátil proti mně z jednoho jediného důvodu, že jsem se narodil v Anglii z glasgowského otce a hounslowské matky a tudíž jsem se osobně dopustil jaksi zprostředkovaně, po přeslici, nějakých ohavných zločinů vůči jeho předkům i mým. Můj zmatený pohled byl v obou případech brán za arogantní nadřazenost a tak mne jednoho dne zabijí, aby napravili křivdy spáchané na svých otcích, a tím uvedou v chod nová hřebová kola.

Možná se zamýšlíš nad souvislostí toho všeho s tvojí otázkou, která se týkala dávných hrůz způsobených oběma stranami navzájem v průběhu dějin ve jménu nadřazenosti a ovšem mého duchovního domova.

Co se týče první a té větší části, my jdeme dál od anachronistické povahy vendety, kdy řada starých účtů byla vyrovnána či zapomenuta a Historie se už na anglických školách neučí. Samozřejmě bude pár nevyhnutelných a hrozících válek vedených v reálném čase ideologicky angažovanými protagonisty, ale ještě uvidíme, jak velkou roli bude sehrávat stupidita, jako například M.A.D. (Mutually Assured Destruction=Vzájemně ujišťované zničení) během tohoto procesu, či jak dlouho zůstane hořkost porážky a vzpomínky na krutě zasazené rány.

Samozřejmě, kdyby byl král mrtev (šachmat), potřásli bychom si rukama a odebrali se k baru – či kteréhokoliv místa občerstvení a odpočinku, které by nám snad vítězové dovolili.

Ke druhé části, mým duchovním domovem je kterékoliv místo, kde má duše byla dojata, kterékoliv místo, kde jsem byl laskavě ponížen, či mi bylo poskytnuto přístřeší. Vybavují se mi části Polska – zvláště tento týden; Bavorsko, Thajsko, Rusko, Skotsko a Anglie, jakož i Arménie, kde okolnosti mé první návštěvy byly hodně hluboké. Kdybych měl pokračovat v tomto seznamu, jeho hodnota by se snížila, ale rád se dozvíš, že to nemusím vysvětlovat.

Mír a lásku,

Nazdar, ig


Od: Zoltan, Toth

Ahoj Iane,

neprve bych ti chtěl poděkovat za hudbu – doufám, že to nebudeš považovat urážku J

Myslím, že ty a tví hudební přátelé toho dávají milovníkům hudby už dlouhou dobu hodně.

Chtěl by se zeptat, kdo vlastně skládá písně DP? Všude vidím „Airey, Gillan, Glover, Morse, Paice“, ale řekl bych, že ne všichni z vás se podílejí na skládání každé skladby.

Řekl bych, že je to jenom velkomyslnost ze strany skutečných skladatelů vůči všem členům kapely.

Nazdar,
Zoli z Maďarska.

 

Ahoj Zoli,

Tradičně je – v hudebně-vydavatelském světě  – autorství připisováno tomu, kdo přijde s textem a melodií. Někdy to bývá jedna osoba – jako Bob Dylan – nebo dvě – Lennon a McCartney. Další příspěvky jako riffy, sóla, akordové sledy, aranžmá a vlastní hra, nebyly nikdy takto oceňovány, dokud se Deep Purple (v tomto ohledu jsme možná průkopníky) v jisté době nedohodli, že tyto věci se stávají integrální součástí písně, takže autorství (a honoráře) byly následně děleny rovným dílem.

To je důvod – i když jsem autorem textu a hudby já sám – proč se u Deep Purple autorství připisuje celé kapele.

Nazdar, ig


Od: Andy

Ahoj Iane,

Dříve než půjdu dál, chtěl bych pouze říct, že jsem fanouškem ode dne, kdy jsem si koupil mé první album….když jsem ještě chodil v roce 1977 v krátkých kalhotách…tím albem bylo Made In Japan. Pořád to album mám, třebaže jsem ho teď nahradil cédéčkem. Od té doby jsem tě sledoval a viděl na koncertech s DP, Gillan, Black Sabbath, Garth Rockett….Myslím, že si děláš představu. Vlastním všechna gillanovská alba, které jsem dokázal sehnat, jakož i všechna alba DP. Viděl jsem tě 8x na aktuálním Rapture Tour a mám lístky na vystoupení v Hammersmith koncem letošního roku a setkal jsem se s tebou několikrát na koncertech a při podepisování knihy. Jedním slovem jsem velký fanda.

Nyní k důvodu, proč posílám tento email. V jedné z tvých odpovědí na nějaký email jsi popsal anglickou policii jako nepřítele lidu a už ne nadále součástí obce, které slouží. Byl jsem velice zklamný, že to cítíš takhle. Jsem 16 let sloužící policista. Celou to dobu pracuju v rámci obce, kde žiju. Vždy jsem se staral, aby spořádání slušní lidé dostali ten nejlepší servis, který mohu nabídnout v rámci omezení, která jsou na mě kladena ze strany státu. Také se starám o to, aby lidé, kteří chtějí ničit život lidí vloupáním se do jejich domů, přepadáním, znásilňováním a zabíjením, dostali, co zasluhují, podle mých nejlepších schopností. Vůbec se nepovažuji za nějakého nepřítele.

Těším se, že tě znovu uvidím v Londýně a přeju ti, tvé rodině a celé kapele co nejvíc zdraví a štěstí do budoucna.

Nazdar.

Andy

 

Ahoj Andy,

Ach bože, už jsem kvůli tomu dostal co proto od jednoho z mých starých kámošů. Samozřejmě to není osobní, takže než začnu s omluvami tobě a všem ostatním mužům a ženám, kteří nás opatrují a nastavuji přitom krk, zatímco my sedíme doma a stěžujeme si. Není to tvoje vina o nic víc, než je to vina ozbrojených sil, že naše ministerstvo obrany je tragicky nekompetentní a zdánlivě zkorumpované.

Koncem 70. počátkem 80. let jsem několik let chytal v brance – s přestávkami – za pangbournskou polici (Thames Valley). Bylo to během tohoto období – v důsledku četných seriozních rozmluv se všemi ranky, ano dokonce s bezprostředně bývalými bohy – kdy jsem si začal uvědomovat jejich obavy ohledně zrychlených kariérních postupů a následné politizace policistů. Ke zlosti mnohých z branže, univerzitní absolventi s aparátčickými ambicemi stráví rok v uniformě před povýšením do civilního oblečení, a než se člověk naděje jsou vrchními inspektory a potom trádá do stratosféry, aniž by se cokoliv naučili o řádné policejní práci a lidech, kterým slouží.

Nepřítel lidu – co to znamená a měl bych to říkat, i kdyby to byla pravda?

Znamená to, že policie je zkorumpovaná, stejným způsobem, jakým je zkorumpovaná BBC.

Nemám obavy z rasismu, misogynie, homofobie či politické korektnosti, jsou to kyvadlové problémy. Samozřejmě, když gravitace zvítězí a my zrychlíme směrem k nějaké pošetilé klidové poloze, potom prázdný prostor vyplní nějaká jiná starost. Všichni víme, že pravá a levá se tehdy sejdou v horizontální poloze.

Mám na mysli politickou zkorumpovanost.

Nepochybuji, že skutečně máš na sobě omezení kladená ze strany státu, ale stejně tak nepochybuji, že jsou aplikována se sociálně zavánějícími interpretacemi vyššími veliteli se svěřenými odpovědnostmi mimo rámec jejich kolektivní inteligence a vedených počestnými pravidly, která přijali za vlastní při zaprodávání svých duší ďáblu rychlého kariérního postupu.

Ne tvoje vina, Andy.

Vím o seržantovi, který pil v uniformě, až mu tekly slzy po tváři a zhroutil se na stůl. Navzdory všem pravidlům, eh – ale i velitel policejní stanice zavřel nad tím oči, divil jsem se proč. ‚Musel oznámit zlou zprávu mladé mamince o smrti její holčičky – cestou domů ji přejelo auto.‘

Sakra práce; ne jeho vina.

Své politické náklonnosti jsem vysvětloval častokrát, ale – abych to řekl stručně – jsou nahodilé. Skutečně mi může být ukradená oddanost bigotnosti či ideologii. Ale dovede mně vytočit, když ti, kdo mají být nestranní, jsou vláčeni po cestě farizejství.

To je to, co se stalo. Od velmi seriozní starostlivosti skutečných poldů před všemi těmi lety k manifestaci promyšlené politiky, jež zrazuje veřejnost tolika způsoby. Takže se všemi výhradami a důstojným respektem, které dokážu dát dohromady vůči lidem jako ty, přesto tvrdím, že policie nedělá prakticky nic, aby plnila naděje valné mlčící většiny. Možná že ‚nepřítel‘ je příliš silné slovo, ale stejně tak i ‚přítel‘, dle mého skromného názoru.

Díky za přání všeho dobrého a laskavá slova ve zbytku tvého dopisu.

Vše nejlepší tobě a tvým blízkým.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index