Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

83 Řecké otázky

Následující Otázky & Odpovědi pocházejí z rozhovorů poskytnutých řeckým periodikům před blížícím se řeckým turné.

Od: Noviny 'Makedonia'

1.       Do Řecka jezdíte dost často. Máte nějaké zvláštní vzpomínky na tuto zemi? A co byste chtěl vzkázat vašim řeckým fanouškům?
Mám na Řecko úžasné vzpomínky, na pozdvižení na aténském fotbalovém stadionu s kapelou Gillan (nikdy si však nedokážu vzpomenout, který klub to byl!), na kapelní dovolenou v Soluni, rodinnou dovolenou s přáteli na ostrově Kea (mohl bych tam zase zajet a vypít nějaký bolehlav, jestli se dožiju sedmdesátky – Ha!), jakož i na rušnějších ostrovech, a ovšem na všechna nádherná a rozmanitá vystoupení, která jsme tam za ta léta odehráli. Díky vám, máte nádhernou zemi a skvělý životní styl.

2.       Proč DEEP PURPLE vydrželi tak dlouho? Proč jsou hudebníci vaší generace považování za magické?
Myslím, že to je asi dost prosté. Nikdy jsme nebyli pod tlakem komerčnosti a naše kořeny jsou široce rozvětvené. Měli jsme štěstí, že jsme žili v době, kdy se hudebníci nestarali o ‚byznys‘, jenom o hudbu. To usnadňovalo cestu k ocenění a důvěře.

3.       Jaké je to být milován a uctíván tolika lidmi z celého světa? Je těžké být ikonou?
Takhle to nevnímám, samozřejmě je příjemné být oceňován a někteří lidé jsou dost fanatičtí, ale obecně si myslím, že je to hudba a hudební výkon, co lidé milují. Publikum je šestým členem skupiny. To není falešná skromnost – já se skutečně snažím udržovat si kontakt s realitou a nedovoluji, aby mi sláva ovlivňovala každodenní život. Nezapomínejte, že jsme si všichni prožili taky hodně těžké časy, a člověk vypadá dost pitomě, když si vykračuje jako páv a přitom nemá v kapse ani floka.

4.       Co říkáte na dnešní hudební průmysl a „hvězdy,“ které produkuje?

No, doba se určitě změnila a dnes jsou jiné priority. Mladí hudebníci se mne často ptají ‚jak se můžu stát slavný?‘ Popravdě řečeno na tuhle otázku nemám žádnou odpověď, ale já přesto říkám ‚…když chceš být dobrým hudebníkem, musíš cvičit šest hodin denně.‘ Tohle vždy vyvolá výraz zmatku a pochybnosti.

5.       Je něco ve vaší kariéře či životě, co byste si přál udělat jinak?
Je zbytečné si tím lámat hlavu, jelikož člověk má v životě jenom jednu šanci a měl by se poučit z každého omylu. Navzdory tomu, co jsem řekl, byl bych rád, kdybych býval vystudoval univerzitu, ale když mi život vyplnila hudba, nebyla k tomu příležitost. Dále, existuje jeden chlápek, kterého bych rád praštil do nosu, ale myslím, že sebeovládání není zase tak špatná věc.


Od: 'biscotto'

Jaký je hlavní rozdíl mezi tím, když je člověk součástí skupiny a děláním sólové kariéry?
Nejlepší způsob jak to popsat je ten, že být součástí skupiny je jako chodit do nějakého příjemného a finančně zajímavého zaměstnání. Kdežto sólové projekty jsou spíše něco jako koníčky a zábava.

Co jste se o sobě v uměleckém životě dověděl?
Vtip v tom být umělcem – v jakékoliv oblasti – je být expresivní. Já jsem od přírody ostýchavý, takže mi trvalo věky, než jsem si vypěstoval sebedůvěru psát bez zábran.

Kdybyste nebyl hudebníkem a zpěvákem, co jiného byste v životě dokázal dělat?
No, v mládí jsem miloval sport a byl jsem slušný průměr v hodně věcech od atletiky (skok o tyči a oštěp) až po fotbal a kriket. Také jsem nebyl špatný v šachu, ale ve skutečnosti v ničem z toho až tak dobrý, abych se tím uživil. Vždy mě bavila práce se dřevem, ale jsem stejně tak šťastný, když zabíjím hřebíky do podlahových prken, jako když navrhuju a vyrábím mahagonový psací stůl, takže by to pravděpodobně byla kariéra buď v tesařině či truhlařině. Nezmínil jste ‚psaní‘, což je finančně nejzajímavější část mého života (po napsání několika knih a téměř 500 písní), takže řeknu, že jsem mohl být novinářem nebo spisovatelem.

Je zde celosvětová finanční krize a řada reakcí a změn v arabském světě. Napadají vás nějaké myšlenky ohledně celé té situace?
Příliš mnoho, abych je zde mohl všechny zmínit s výjimkou té, která mne napadla nedávno…že Charles Darwin svoji knihu nedopsal. Uznáváme, že ‚přežití‘ je životně důležité v lidské evoluci. ‚Adaptuj se nebo zemři‘. A vytváříme aliance či podporujeme naši regionální ‚kulturu‘, abychom odolali nepříteli, jenž nám chce vzít naši zemi či zadusit naši ideologii. Já jsem však přesvědčený, že hnací silou lidstva není pouhé přežití, ale – jakkoli nepříjemně to zní – nadvláda. Dokonce i církve bojují o nadvládu…dokonce i sekty v rámci církví bojují o nadvládu…Protestanti/katolíci, dle mé zkušenosti, buší do sebe navzájem ve jménu nějakých dogmatických doktrín, ztracených v mlhách času. Šíité/sunnité atd., atd., atd., a tak dál a tak dál a tak dál. Co se týče moderní politiky…řekněme, že neslouží demokracii dobře, když právně zaručené zájmy jsou vždy obecně stavěny před dobro lidí. Profesor Dawkins nedávno napsal knihu nazvanou ‚Boží klam‘, kterou jsem nemilosrdně zkritizoval na své webové stránce www.gillan.com na základě toho, že ta kniha není vůbec o ‚bohu‘, ale o náboženství. Ty dvě věci nesmíme zaměňovat. Například, kdybych se narodil v Mekce, je nanejvýš nepravděpodobné, že by ze mne vyrostl rastafarián, nebo hinduista, nebo buddhista, atd. A kdybyste sledovali tuto myšlenkovou linii, možná byste se mnou souhlasili, že církve – všechny církve – jsou environmentální a pouze lokální interpretací chování lidského ducha, který bychom stejně tak dobře mohli nazvat ‚bohem‘, protože to je slovo, kterému rozumíme. Jinými slovy, arabský svět prochází stejnými otřesy, které postihly takzvaný křesťanský svět během Reformace. Signifikantní je, že to období také zplodilo Renesanci, takže snad můžeme očekávat další velkou tvůrčí éru, jež bude následovat po bezprostředních otřesech. Já říkám, vždy hledejme tu světlou stránku.

Co je tou hlavní touhou či motivem pro zpěváka, jakým jste vy, aby nepřestával rockovat ve svých 66?
Abych byl upřímný, v mém věku mi přijde zvláštní rockovat pořád pryč. Vypadá to až nedůstojně a myslím, že s tím velmi brzy skončím.


Od: Kostis z 'Rocking.gr'

Od „Rapture Of The Deep“ uběhlo skoro 6 let. Jsou nějaké plány na nové album Deep Purple?
Jak ten čas letí. Vlastně si nevzpomínám, že by se za celou dobu existence Deep Purple cokoliv plánovalo. Samozřejmě, jsou zde ty základní věci, jako například plán turné, a řekl bych, když se podívám na některé staré trasy, že to bylo docela nedávno. Ale dlouhodobé plány, strategické uvažování nebylo nikdy naší parketou. Obecný pocit však existuje, že je načase složit nějaký nový materiál, takže jsme měli session ve Španělsku, a kdoví, možná budeme mít dříve či později někde jinde další. Opravdu těžko říct, ale jakmile něco dostane impuls, obvykle začíná nabírat rychlost, a nápady jsou hodně slibné. Uvidíme.

Na jednom z vašich letních vystoupení vás má doprovázet orchestr. Mohl byste nám poskytnout nějaké informace nebo podrobnosti, jak to vzniklo?
Ne tak docela, idea se uchytila, protože se nám všem líbila jako změna a promotéři to milují, takže knoflík byl zmáčknut někde, někým. Těším se na to.

Budou tato vystoupení zahrnovat části z „Concerto For Group And Orchestra“ Jona Lorda, či možná nějaké sólové skladby, jako na vašem turné v 2000-01?
Ne. Vedeme teď hovory o set listu – protože orchestry musí mít dokumentaci a to znamená přípravu, a o tomto materiálu není zmínka.

Nedávno jste nahrál dvě nové písně s Tonym Iommmim, Jonem Lordem a Nicko McBrainem. Kdy ty písně vyjdou? Jsou nějaké úvahy o kompletním albu v rámci tohoto projektu?
Vyjdou kolem 6. května, nemáme žádné plány (opět) ohledně čehokoliv dalšího ve smyslu tohoto projektu, ale kdoví, co se může stát v budoucnu…

Vím, že jste se vždy zajímal o politiku. Řecko v současnosti čelí obrovské ekonomické krizi, a stejně tak Irsko a Portugalsko. Myslíte si, že blíží konec eurozóny? Jaký je váš názor na tuto situaci?
Ano, napsal jsem toho hodně o EU či Společném trhu, jak se tomu původně říkalo. Slyšel jste o pojmu, kterému se říká ve vojenské terminologii „milion creep“? To je když prostá idea zapadne do bahna pod svou vlastní tíhou a ideologií kvůli nedostatku předvídavosti a politického vedení; to je EU. Demokracie – něco, o čem vy v Řecku víte hodně – nemusí být poháněna extrémním kapitalismem. Jsou lepší způsoby, které stále sjíždějí vlny a řídí se vlivem trhu. Jsou lepší způsoby chování než tohle. Když se oběživo stává komoditou a lidé – lichváři – profitují z bídy druhých, je čas to zastavit. Úžasný eufemismus, který používáme – ‚rizikové hypotéky‘ například, je nejobscénnější výraz, který jsem kdy slyšel. Znamená to strkat peníze lidem, kteří si to nemůžou dovolit, a zadlužovat je po zbytek jejich života. Má to někdo na starost? Je někdo, jenž by to zastavil po praktickém zhroucení světové ekonomiky, které jsme byli právě svědkem? NE! NE! NE! Doma mi televize stále vysílá reklamy na ty odporné vyvrhele. EU je politicky deformované, není to demokracie, ani se nikomu nezodpovídá. Eurozóna má a vždy měla zaděláno na katastrofu, a bude ještě hůř. Mandaríni v Bruselu, či kde jinde se schovávají, by rádi měli společnou daňovou politiku – v podstatě, oni ty peníze utrácejí – z toho miliardy bez vysvětlení – a potom budou rozhodovat, kolik daní bude potřeba na zaplacení účtu. A víc – další miliardy – na pomoc obětem chyceným v tomto víru. Byl bych rád, kdyby se celý ten systém zhroutil. Další bída? Možná…ale ani zdaleka ne jako to, co přijde s EU a jejím společnou měnou, jež selže daleko dramatičtěji než i ty naivní experimenty s multikulturalismem, který nadělal toho tolik, že zničil ehm…kulturu. Je to ironie, že.

Jak byste srovnal Deep Purple dnes s tím, co Deep Purple byli, když jste k nim poprvé přišel?
Nejsme o moc více organizovaní, ale užíváme si to úplně stejně. Skupina má zdravý étos, takže se moc zkazit nemůžeme.

Zpět na:
Back to the Q&a index