Caramba - Q&a

Questions - you got 'em; answers - we got 'em

e-mail:

86 Pirátské starosti, pozdrav z Argentiny, starost o cojones, concert interruptus, nový Gillan's Inn v Sao Paulo, řecký míšeňský porcelán (z mé sbírky skutečně skvělých slovních hříček – red.)

Od: Petr Cejka

Milý Iane,

Je mi moc líto, že ti píšu jenom jednu otázku, ale chtěl bych znát tvůj názor jako celosvětově známého a uznávaného umělce – co si myslíš o věci ACTA, schválené nikdy nezvolenými úředníky a rozhodnuté bez vědomí veřejnosti? Jak vnímají umělci tuto smlouvu?

Vím, že to je politický problém, ale já to vnímám jako velký problém pro svobodu lidí, ne pirátů! A co je nejhorší – nemyslím si, že cílem je pomoci umělcům, ale vydělat více peněz lidem z byznysu, kteří s uměním či tvorbou nemají nic společného!

Děkuji ti mnohokrát za tvou odpověď,

Petr Cejka

 

Zdravím Petře,

Díky za tvůj důležitý dopis a názor.

Online pirátství – jakou pozici k tomu zaujímám?

Nu, až do roku 1982 (digitální věk, CDéčka, atd.) bylo snadné rozpoznat rozdíl mezi bootleggingem – kterému jsem fandil...a pirátstvím – kterému ne.

Bootleggeři byli fanoušci, kteří se dělili a rozšiřovali o živý a vzácný materiál kolekce, které už obsahovaly všechny koupené a zaplacené legální nahrávky – takže, dle mého názoru, žádná škoda nevznikala.

Na druhé straně piráti pouze všechno kopírovali a prodávali, aniž by komukoliv zaplatili. Vždy byli a vždy to budou parazitní zloději.

Takže, proti legislativě jsou takoví jako Mr. Smith, texaský republikán ve Sněmovně reprezentantů, jenž říká: „...je jasné, že se musíme vrátit k přístupu, jak nejlépe řešit problém zahraničních zlodějů, kteří kradou americké vynálezy a výrobky“? Zahraniční zloději? Americké vynálezy? Ech, to neřešme, zatím toho necháme, ale můj bože... nezaobaleně řečeno, mohlo by to znamenat „Přitlačili mně“.

Oproti snad přitlačenému Mr. Smithovi zde jsou signatáři ACTA – tzn. multilaterální Obchodní dohody proti padělatelství – a jednou ze stran toto podporujících je EU – hmm, pamatuji si velice dobře další slavnější akronym EFTA - Evropské sdružení volného obchodu - podívejte se kam to vedlo. A nezvolená, nedemokratická síla? Ano, absolutně s tebou souhlasím; jak zjistíš namátkovým nahlédnutím do kterékoliv z mých politických stránek zde na Carambě.

Moje matka říkávala: „Budou tě soudit podle společnosti, ve které se pohybuješ.“

Myslím, že bych si raději vydloubal oči, než abych se postavil na některou ze stran, ale musím učinit rozhodnutí...je to buď Mr. Smith nebo komise EU?; ďábel nebo hluboké modré moře? OK, teď když to mám v hlavě celé setříděné, mohu se soustředit na problém.

World Wide Web je zcela jiné zvíře než ona tak trochu altruistická síť stvořená Timem Berners-Leem. Dnes je to všežravé, prospěchářské monstrum, proti němuž se stává legislativa skoro nemožnou, pakliže nejste v Číně nebo někde, kde nemůže použít slovo „právo“.

„Právo“ na přístup ke všemu, včetně hudby a filmů (tvé pozornosti neunikne, jak bystrý v tom všem je knižní vydavatelský svět), ve jménu bádání a pojmu svobody informací dává povolení zlodějům a parazitům (má snad někdo něco proti této definici?), kterým se romanticky přezdívá „Piráti“, a volnou ruku k vykrádání pokladů všech kulturních koutů světa pro nic než pro zisk (Wikipedie! Chci svých 100 Euro zpět!!!).

Internet musí být krocen, prořezáván, kultivován, civilizován či cokoliv, co člověk dělá, když mu začínají věci přerůstat přes hlavu. Představ si ho jako divokou růži rostoucí na tvé zahradě v rámci tvé volby, kde květiny mohou kvést v rámci řízeného prostředí stejně tak jako každý jiný lidský zdroj, který přináší prospěch našemu životu a odlišuje nás od všech ostatních druhů na této planetě. Vnímám hodně vášnivou diskuzi proti cenzuře na internetu.

Zjednodušeně řečeno, na této stránce, když vznikla v devadesátých letech, jsme měli guestbook, ale velice brzy se ho zmocnili agresivní a bigotní přispěvovatelé, kteří se chtěli jen hádat. Jakkoli jsem se snažil témata ukočírovat do jakéhosi druhu racionální závažnosti, nenávist a zášť byla s pomstou hned zpět. Takže jsme se ho zbavili a místo něj založili rubriku Q & A se slavnostním slibem, že zodpovím záludné otázky stejně jako ty přátelské a zatím to funguje. Tak tedy, nazval bys to cenzurou, nebo pěstováním?

A nemohu souhlasit, když popisuješ zákon takto (dovol mi parafrázovat) „není o umělcích, ale pouze o lidech, kteří je chtějí využívat“.

Měl jsem své spory s bílými límečky v hudební branži (či průmyslu, který se z toho stal) a je mi jasné, že umělci byli vždy využívání od dob, kdy na to byla klientela, ale my máme společný zájem a vzájemné pochopení; nikdo z nás nebude riskovat bez silného jednotného hlasu. Odstraníš-li ochranu a vlastnictví autorských práv, potom celý ten byznys zbídačíš a demontuješ.

Takže, jaký je můj postoj v této otázce? Nu, jakýkoliv postoj proti pirátům bude prvním skutečným aktem internetové disciplíny, proto legislativu podporuji.

Ahoj, ig

P.S.: Existuje jednodušší ale ochucenější verze této odpovědi na CTV, podaná Garthem v jeho obvyklém přímočarém stylu a končící ironickým odkazem na lobbying či – jak naznačuje – tahání za jeho šňůrky.


Od: Mirta Gaggero

Drahý Iane,

Ahoj, viděla jsem tě s kluky v Argentině. Vystoupení byla SKVĚLÁ, v této zemi tě milujeme.

Máš v Argentině nějakého přítele? Máš rád Buenos Aires? Myslím, že zde máš tisíce přátel.

POZDRAV Z BA

MIRTA G

 

Ahoj Mirto, díky za dopis; jsem rád, že se ti vystoupení líbila.

Ano, skutečně mám v Buenos Aires několik velice vzácných přátel. Rád se s nimi vídám, když přijedu do Argentiny a vždy se tam cítím vítaný. Věděla jsi, že publikum v B. A. je nejhlasitější na světě? Dle mého názoru se mu může vyrovnat pouze Istanbul nebo Řím; fantastická země.

14. října během nedávného turné jsme hráli v Rosario, což je rodné město Alejandra Faurlina, jenž kope za Queens Park Rangers. Jsem celoživotní fanoušek QPR a rád bych se s ním jednou setkal.

Těším se na brzký návrat do Argentiny, jakmile natočíme novou desku.

Nazdar, ig


Od: Jane

Ten nový klip mi připadá trochu jednostranný a zbavený mužnosti...bude Ian odteď zpívat soprán?

Jane z the gold coast

 

Ahoj Jane,

Co se týče CTV klipu z Rosaria, bylo zvláštní, jak si můj jing a jang vyšel na extra-dimensionální vycházku, když byl stlačen vnějšími zájmy.

Budu vědět až na jaře, zda se vrátí, ale v mezičase jsem vděčný za všechny vysoké tóny, které mi přijdou do cesty.

Děkuji ti za tvou starost.

Nazdar, ig


Od: Martin Eder

Milý Iane,

Omlouvám se za svou špatnou angličtinu – ale mám otázku: v roce 1980 (?) jsi odehrál koncert v Neunkirchen (Německo) se svým „Ian Gillan Bandem“. Byl to koncert pod širým nebem. Ale po dvou písních jsi vystoupení přerušil. A já nevím proč. Můžeš mi prosím říct důvod? Mnohokrát děkuji za tvou odpověď.

S přátelským pozdravem,

Martin Eder

Od: Jesper Petrusma

Ahoj Iane,

Jmenuji se Jesper, je mi 22 let a žiju v Nizozemí. Nejprve z všeho bych ti chtěl poděkovat za skvělý čas, který jsem si já a moje přítelkyně užili s vámi letos druhého prosince v Nizozemí.

Dva zlaté hřeby pro mne byly Hard Lovin‘ Man a The Mule, dvě písně, které jsou vysoko na mém seznamu nejoblíbenějších skladeb všech dob :). Byl to také první velký koncert mé dívky, a vychutnala si jeho každičkou vteřinu, stejně jako já; nápad zapojit do spolupráce orchestr dodal zcela nový úžasný zvukový rozměr všem brilantně odehraným skladbám! Nezapomenutelný večer!!

Ale nyní má velká otázka, nedávno jsem si koupil ten koncert, myslím, že to bylo turné Machine Head. V každém případě se odehrál v Kodani někdy v roce 1972.

Na úvod koncertu jste to chlapi rozjeli s Highway Star, ale někde v polovině skladby jsi začal křičet na publikum a vypadalo to, jako bys někoho praštil mikrofonovým stojanem po hlavě.

Teď existuje hodně fám, co se ve skutečnosti toho večera stalo, jedna z nich tvrdí, že ochranka se chovala k fanouškům příliš hrubě. Další tvrdí, že fanoušci, kteří tlačili další fanoušky k pódiu, způsobili menší zranění fanouškům, kteří stáli blízko pódia.

A potom je zde ještě jedna, která tvrdí, že nějaký šílený fanoušek se snažil vyšplhat na pódium a tys mu v tom bránil.

Jak vidíš, je hodně fám a spekulací ohledně tohoto vystoupení, ale co se skutečně té noci stalo, je stále nejasné, tak jsem si řekl, „Zeptejme se toho člověka samotného, co se té noci dělo.“

Také jsem našel video na YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=KgZSnAkQc4c Stalo se to mezi 3:40 a 3:50.

Toto je moje otázka na tebe, vím, že je trochu dlouhá, občas mi to moc mluví, ha ha. Hele, ale to není každý den, aby člověk psal email svému velkému idolu, takže to mohu taky využít :)

Ahoj!!!,

A srdečné pozdravy z Nizozemí,

Jesper Petrusma.

 

Nazdar Martine and Jespere,

Děkuji vám za dopisy, které jsou podobné povahy, takže věřím, že vám nebude vadit, když se vypořádám s Concert Interruptus v odpovědi oběma naráz.

Martine, zdá se, že vůbec nemůžu najít neukirchenské vystoupení v Gigografii zde na Carambě. Ale to nevadí, mohlo to být pouze z jednoho z několika důvodů, jelikož normálně mezi písněmi neblábolím o ničem zvláštním a obecně nerad hudbu z jakéhokoliv důvodu přerušuju. Takže to byl buď bezpečnostní problém, bezpečnostní problém či snad bezpečnostní problém.

A Jespere, díval jsem se na klip tam, kde jsi mi laskavě udal časový interval, a to byl očividně bezpečnostní problém.

Nevím, co nutí tyhle lidi být tak zatraceně nepříjemní. Pokrývají rozmezí od agresivních násilníků až po pedantické gaunery a celé spektrum mezi tím. Velice zřídka člověk narazí na bezpečnostní strukturu, u které je střed pozornosti nastaven tak, jak by měla být; na bezpečnost publika a nenápadnost, tak aby si každý mohl vychutnávat důvod, pro který tam je. Všude, kde se tito skuteční profesionálové objeví, kladu si za povinnost jim pogratulovat za výbornou práci a projevit své nefalšované uznání.

Snažím se udělat vše, abych pacifikoval situaci dříve, než dojde k erupci tím, že si jdu s nimi předem promluvit a vysvětlit, že naši fanoušci jsou ti nejmírumilovnější na světě. Ale když vidím jedno obočí, jak se spouští ze své neandertálské římsy, a hrudní svalstvo, jak mi tančí před tváří, vím, že to je ztracený případ.

Ale nikdy se nevzdávám naděje a mám nový nápad pro příští turné, když budeme pokračovat později v tomto roce...dávejte pozor na růžovou péřovou prachovku – Ha! To na ně bude platit.

Nazdar, ig


Od: Amauri Porto - Ventana Serra SAO

Ahoj Iane (omlouvám se za to, že tě tak důvěrně oslovuju křestním jménem, ale myslím, že my, tvoji opravdoví fanoušci, máme právo na takovou důvěrnost)

Je páteční odpoledne v Sao Paolo, léto, Deep Purple měli asi před dvěma měsíci vystoupení. Naštěstí jsem tam byl.

Hlavní důvod, proč ti píšu, je abych tě pozval (doufám, že bar vydrží do příštího roku s ohledem na to, že Deep Purple tady budou – doufám) do GILLAN’S INN, ulice Caio Prado v centru Sao Paolo (poblíž bývalého hotelu Hilton (kde jsem tě potkal v roce 1990 u bazénu, když jsi přijel do Sao Paolo společně se Stevem Morrisem (turné Naked Thunder ???)). Bar zahájil provoz před dvěma týdny, je v něm hodně obrázků tebe samotného či z raného období Deep Purple. Představa je mít tě tam jako zákazníka s volným přístupem do všech pijáckých prostor (jenom žertují, navzdory tomu, že všichni víme, že jsi alkoholový sportovec), můžeš zpívat, budeš-li chtít, ale upozorňuji, že bys měl dát nějakou částku na humanitární nadaci, smích!!!

Buď ujištěn, že v Sao Paolo máš spoustu věrných fanoušků, osobně si myslím, že více než vynikajícím umělcem jsi typem člověka, který procestoval většinu světa a posbíral hodně plodů politického a humanitárního uvědomění, velice rád čtu Q & A na Carambě a sdílím tvé názory.

Bůh žehnej tobě a tvé rodině, díky za hudbu (od Javelins až po současné Deep Purple (omlouvám se za mou příšernou angličtinu))

Nazdar,

Amauri Porto

 

Ahoj Amauri,

Díky za tvůj dopis a laskavá slova. Těší mně, že se ti líbí obsah mých stránek, které by nemohly existovat bez podpory našeho skvělého týmu dobrovolníků.

Jsem velice poctěn, že jsi pojmenoval bar Gillan’s Inn, a musím se omluvit, že jsem nemohl zajít na návštěvu v říjnu, když jsme hráli v Brazílii, ale v té době jsem nebyl zrovna ve své kůži.

Určitě se stavím na pivo během mé příští návštěvy Sao Paolo a mezitím bych ti rád poslal jeden či dva plakáty a nějaké obrázky na výzdobu stěn tvého báječného podniku. Prosím pošli mi tvou poštovní adresu na caramba@gillan.com

Nazdar, ig


Od: louangiepurplefloyd

Milý Iane,

V řecké mytologii múzy inspirovaly poezii, literaturu a řadu anglických básníků, např. Miltona, Shakespeara, Chaucera. Milton psal ze Ztraceného ráje: „Se ztrátou ráje, dokud nás nějaký větší muž nevrátí, a zaujmi znovu to blažené místo, zpívej, nebeská múzo“. Iane, máš nějakou Múzu? Co ovlivnilo a inspirovalo tvou písňovou tvorbu? Mír, měj se a šťastné vánoce!

Angie

 

Ahoj Angie,

Velmi dobrá otázka.

Pobavil mně los, pomýlila mně myš a ztratil jsem se ve svém Rorschachově müsli, ale múza. Múza – hmmmm? (pozn. překl.: v tomto odstavci si Ian v originále pohrává s podobně znějícími anglickými slovy „amused, moose, mouse, müsli, muse“)

Bylo by nemístné zjevit pravdu v celém svém rozsahu, ale ano mám múzy, řadu z nich po celý život a více než jednu současně. Pokud se láska a inspirace vzájemně nevylučují a žárlivost je společný nepřítel, potom transcendentální euforie může být docela běžným a přínosným zážitkem.

Ale musíš je vpustit či alespoň vyzvat, aby poletovaly kolem tvé slabosti, zatímco ty míříš k nim.

Jak můžeš nereagovat na ten pavučinkový dotek moudrého anděla, či jasně nevidět v onen prchavý okamžik, kdy se mlha rozplyne?

Nejlepší věc na těch múzách je pomoc, kterou podávají s ohledem na ústřední bod jak v duchovním, tak materiálním aspektu tématu, takže psaní samotné se stává odměnou za přiložení pera k papíru – ano pořád to dělám.

Nazdar, ig

Zpět na:
Back to the Q&a index