Dear Friends

DF 54 - Kypr

Březen 2014

Drazí přátelé,

Spustil se určitý poprask ohledně našeho nadcházejícího vystoupení na Kypru, takže zde je pár myšlenek k tomuto problému.

Jak je uvedeno v carambovském disclaimeru, moje názory se nemusí nezbytně shodovat s názory ostatních členů Deep Purple. Takže prosím berte toto jako můj osobní názor; IMHO (In My Humble Opinion - dle mého skromného názoru), jak jsem říkával.

Když dojde na hudební vystupování, my – DP – jsme nikdy nebyli na jedné či druhé straně. Vzpomínám si, že – během studené války – jsem slýchával, že Londýn navštíví Velký balet a špičkové fotbalové týmy z Moskvy, také kozáčtí tanečníci, a řada dalších kulturních výměn mezi Západem a Sovětským svazem. Boční diplomatická kulturní dvířka jsou vždy otevřená pro umění, zábavu a sport, bez ohledu na to, jak děsivé a konfrontační vše zbývající může být.

Mezi řadou zemí, které jsme navštívili během našich kočovných vyjížděk je Izrael, Libanon, Rusko, Gruzie, Ukrajina, Řecko, Turecko, Arménie, USA, Venezuela, Argentina, Velká Británie, Čína a Japonsko; všechny z nich mají nějaký konflikt s tím či oním, a všechny s chováním a tradicemi, které se jiným nemusí líbit.

A já je mám všechny rád.

V sedmdesátých letech ilegální kontakt sovětské mládeže se západní hudbou měl za následek trvalé společenské pouto a vzájemnou úctu, která je významným prvkem ve hře o přežití a dominaci, jež se nám odehrává před očima; vždy tomu tak bylo.

Nejblíže, kdy jsem měl k tomu, abych si zakázal vystupovat v nějaké zemi z politických důvodů, bylo hodně blízko domova. A tak jsem se angažoval, zaujímal stanovisko, stavěl se na jednu stranu. Blairovo nezákonné a vražedné dobrodružství v Iráku mne rozzlobilo, a natolik zahanbilo, že jsem uvažoval o exkomunikaci Británie; zní to pitomě, ale byl jsem hodně rozzlobený. Šlo to však proti našemu historickému stanovisko, kterým je: hrát všude, kde nás zvou, bez ohledu na místní těžkosti/konflikty, války, zemětřesení, nepokoje, tajfuny, stávky, povstání, přestřelky atd. Proto jsme nepřestali hrát ve Velké Británii.

A tak by to mělo být i s Kyprem, bez ohledu na rozdělení. A chtěl bych dodat, že naše četné návštěvy Turecka a Řecka byly báječné; osobně mám přátele v obou zemích.

To je moje stanovisko.

Ať vládne mír vašim srdcím,

Ahoj,

IG

Zpět na:
return to DF index