Dear Friends

DF 8 – Otázky (prosinec 1998)

Drazí přátelé,

toto turné bylo nejlepší ze všech. Kámošství kapely a personálu je bezkonkurenční. Hodně lidé zmiňuje to, jak je na nás vidět, že se bavíme. Nu, člověk má sklon v této práci si vypěstovat bizarní smysl pro humor. Při pohledu na mapu ‚dosavadního příběhu‘ se zase kácíme, slzy radosti, lapání po dechu, takovéhle věci.

Musím být opatrný, abych nerozčílil nějakou Moroniku, když mluvím o trase turné..(Ach, Moroniko, atd.), protože mají tendenci být trochu divné; ale já často přemýšlím, co mají za lubem, bůh jim žehnej, když si to fičíme sem a tam po stejné, duši ničící, mozek gumující, morálku podminovávající půdě, (na nás to vliv nemá, NE!)

Všechno, co vím, je toto….uměl bych se vymočit, opilý že bych na oči neviděl, do sněhu a namalovat rovnější čáru.

Takže jsme tady, blížíme se ke konci roku 98, ještě nějaké území musíme pokrýt kvůli ‚Abandonu‘ v roce 1999 a potom ovšem ‚další‘ projekt se vznáší jako přízrak ve vzduchu. Ať už tím ‚dalším‘ projektem může být cokoliv, zdá se, že už přijal jistou auru; jak se to vůbec děje, to nevím. Možná to je všechno v mysli. Jestli to tam může zůstat a já si vychutnám vánoce doma se svou rodinou, pokud budu moci.

Dovolte mi vysvětlení; to není tak, že mám v plánu přestat se těšit s rodinou o vánocích…je to jenom tím, že možná už nebudeme moci to už déle nazývat vánocemi. Úřady v Birminghamu (druhém anglickém městě) se rozhodly nahradit slovo ‚Vánoce‘ slovem ‚Winterval‘. Ve jménu politické korektnosti, co to má všechno znamenat? Já nejsem křesťan, ale ….Ježíši Kriste….dej mi šanci. Ten termín je obecně použitelný a neškodný, dobrá vůle a mír mezi lidmi (pardon, neměl jsem v úmyslu vynechat ženy a děti! (pozn. překl.: anglicky se řeknou lidi i muži stejně ‚men‘, proto Ianova omluva)…dovolte mi to říct ještě jednou….mír mezi hupersony (pozn. překl.: huperson = human person = lidský jedinec) všude, znamená přestávku v polovině roku od hrůz společnosti a soustředění se na vyšší věci, jakož zvláštní vzpomínku pro křesťany, již jsou známi tím, že se mezi sebou přestávají handrkovat na krátkou chvíli, ve svých pobožnostech.

Nejstrašnější zvuk, který jsem kdy slyšel, byl ‚The shadow of your smile‘ hraný na hudební pile (oxymóron) v Executive Club Lounge British Airways, terminál 4. Má tvář byla jedna ústa dokořán, chtěl jsem rozdrtit svou sklenici Pepsi. Kdo to je, jenž rozhoduje, že musíme poslouchat ‚happysračkový‘ muzak na veřejnosti? A kdo vybírá repertoár a vybavení, kdo jedná s ochranným svazem umělců a kdo kontroluje hlasitost? Je ten pachatel sám nebo pověřuje podřízené kšeftaře s utrpením. Je to pouze další ze všudypřítomných polutantů, vůči nimž jsme se stali obecně imunními. Myslím si, že bychom měli projevit jistý vděk za úsilí, které bylo vyvinuto k otupení našich mozků; tak abychom mohli cestovat nebo nakupovat bez těch šílených výbuchů individuální myšlenky, která tak irituje svědomité aerolinie, hoteliéra, supermarketového maloobchodníka atd.

Podezírám, že ošklivá pravda za celou tou věcí je…nepotismus. Nic jiného to nemůže být. To je jasné, že…muzakový ředitel Jimmy (jenž je čirou náhodou synovcem předsedy představenstva) žalostně dopadl po sedmi letech učebního poměru a nedokázal získat, plným právem, certifikát asistenta mazače dveřních závěsů na oddělení ‚hajzly a kamrlíky pro uklizečky‘. Takže …. voila!….dali mu na starost pásky. Alternativy jako ‚politika‘ nebo ‚vedení BBC‘ nebo ‚město‘ nemohly projít, jelikož náš Jimmy by mohl snadno vypadat ‚chytrým‘ v tomto druhu společnosti a, konec konců, horní třídy mají reputaci, kterou si musí zachovávat.

V oblasti interview…byl to hubený rok na perly, ale zde je pár citátů.

1)
Tázající: ‚bude to velké představení nebo tam budete jen stát?‘
IG: ‚budeme tam jen stát.“

2)
Tázající: ‚říká se, že Steve Vai nahrazuje Steva Morse, je to pravda?‘
IG: ‚ne‘
Tázající: ‚ale je to v novinách!‘
IG: ‚co, černé na bílém?‘
Tázající: ‚Ano‘
IG: ‚Nu pak tedy, co mám na to říct?‘
Tázající: ‚takže je to pravda?‘
IG: ‚Ne‘
Tázající: ‚…?….?‘

3)
Tázající: ‚Co Ritchie?‘
IG: ‚Co Ritchie?‘
Tázající: ‚Bude zase fungovat s Deep Purple?‘
IG: ‚Ne‘
Tázající: ‚proč ne?‘
IG: ‚Jaký je smysl?‘
Tázající: ‚co tím chcete říct?‘
IG: ‚nu, musí existovat nějaký důvod, ne?‘
Tázající: ‚Proč?‘
IG: ‚Pro mě, samozřejmě!‘

Občas jsem zklamaný, když se interview ukáží být podivné. Strávím asi hodinu sdělováním upřímných myšlenek a intimních obětí zdánlivě důvěryhodnému novináři (já blbec), jenž se ukáže být lhářem. Má slova jsou překroucena a mé motivy dezinterpretovány a kontext změněn a to vše ve jménu bezelstného umu parafrázování…vidíte to a slyšíte to pořád, otázka bla, odpověď bla

Otázka: ‚Aha, takže to, co chcete říct, je…následováno nějakou nepravděpodobnou interpretací…
Odpověď: ‚Ne, co chci říct, je to, co jsem řekl, vyčistěte si své zatracené uši, vy pitomče.‘

Otázky jsou někdy těžko zodpověditelné. Má tázající nějaký vedlejší motiv? Jsem veden, možná nevinně, do nějaké oblasti, které bych se raději vyhnul?

Ať už to je jak chce, musím něco říct, a ze všech otázek, které dostávám, je jich tolik stejných. Odpovědi jsou však vždy jiné.

Zde jsou otázky a odpovědi, které jsem měl naposledy. Ztratil jsem (nebo založil sic) původní otázky, ale pořád mám odpovědi, ke kterým, jsem si jist, vám bude potěšením představit si otázky!

Odpovídám vaše otázky, v odstavcovém řazení,

1. Je mi potěšením

2. Pýcha předchází pád, jak se říká. Snažím si sypat popel na hlavu každý den, ale hovno…ano, ovšem, že jsem pyšný.

3. Nikdy jsem o tom nepřemýšlel. Nebyl jsem nikdy ambiciózní, pouze snílkem. Je velkým rozdíl mezi chtěním a sněním.

4. Hodně zpívám. Trochu kouřím. Trochu piju. Jím kvalitní jídlo, většinou. Jsem fyzicky velice aktivní a považuji se za šťastného.

5. Mám jistý respekt pro důstojnost; takže budu rockovat, dokud budu rollovat.

6. Jednou má žena konzultovala genealoga a zjistila, k jejímu velkému pobavení, že jméno ‚Gillan‘ znamená: syn malého sluhy. V tomto případě ‚malý‘ znamená nevýznamný. Je to vedlejší? Možná. Zajímavé? Určitě ne. Je to zvláštní pocit být respektován, když máte v srdci pořád ‚toho rebela‘. Nemůžu říct, že mi to vůbec nevadí.

7. Náš koncertní make-up, musím přiznat, není ani zdaleka tak dobrý jako ten, co vidíte na koncertech KISS.

8. DP je DP, doufám, že je v něm něco pro každého rockového fanouška.

9. Zde je nejnovější koncertní seznam písní…bla bla. Nové skladby jdou skvěle; byly to všechno nové skladby, za onoho času (nu, tahle je ošemetná).

10. Tohle turné bude asi rok, s 10-14-denními přestávkami mezi kontinenty. V průměru uděláme pět měst týdně, když jsme rozjetí.

11. Velice jsem se opil s Tonym a Geezerem. Na druhý den jsem byl v kapele. Miluji ty kluky. Byl to skvělý rok; kapela i publikum mě skvěle přijalo. Necítil jsem se vůbec jako námezdní síla, ale pochopil jsem, že Ozzy je tím pravým mužem pro Sabbath. Bylo to skvělé…Snažil jsem, jak to šlo.

12. A) Nevzpomínám si. B) Zvláštní.

13. Kapela je zase živá, fungující, sebejistá a nebezpečná. Steve byl tím katalyzátorem a všechny ostatní elementy zapadly na své místo.

14. To je na dlouhé povídání.

15. Nemluvili jsme spolu, co odešel. Nechovám žádné nepřátelské pocity, přeji mu všechno nejlepší, a ne, nedokážu si to představit.‘

16. ‚Dreamcatcher‘ je jiné story, není to rockové album. Steve Morris a já jsme jenom dva. Myslím, že když si lidé přečtou příběh v pozadí Gungy Dina, pochopí náladu toho alba. Všechny texty můžete najít na mém webu, stejně jako mnoho dalších zajímavých drahokamů.

17. Všeobecně poslouchám extrémně obskurní hudbu. Rád zlobím své přátele. Ne, nebude je jmenovat.

18. Pouštěl jsem se do a utíkal z rozmanitých beznadějných podniků, s talentovanými přáteli a společníky. Bohužel, mezi námi nebyl žádný obchodník. Ale byla to velká legrace, dokud to trvalo.

19. Můj příspěvek byl natočen během dvou 3-hodinových sessions. Měl jsem velkou úctu ke všem zúčastněným, ale k nikomu jako k Timu Riceovi. Tim mi zavolal po letech, abych hrál generála Perona v Evitě. Odmítl jsem s velkou omluvou. Nedovedu si představit, že bych znovu něco takového dělal, ale kdo ví? ‚Anti-Christ Superstar‘, o tom nic nevím, ale tuším, že ve srovnání nevyjde zrovna dobře, v kategorii ‚duchaplnost‘.

20. Myslel jsem si, že režisér je pitomec.

21. Ano, používám, jak nejlépe dovedu. Ne, nestahuji žádné porno…jsem fanda komediálního sexu.

22. Koncertování hodně do roku 1999, potom další album, tentokrát něco opravdu speciálního.

23. Bylo mi potěšením a ahoj.

Byla dusná noc ve
   třetím májovém týdnu
Snil jsem
Ležel jsem tváří dolů
Nahý
Mračil jsem se
Zatracení psi
Štěkají
Zatracená veverka
Uvelebuji se
Crescendo
Psí varování
Vstávám
Co to je?
Postava
Mnu si oči
Záblesk baterky
Nějaký muž kráčí pryč
Má něco těžkého u boku
Vytí
Díky chlapci
   (jedna je vlastně dívka, vadí ji to?
   Ne.)
Někdo se krade pryč
Ženu se dolů
A uchopuji
….dešťovou hůl…?
Prošmátrám se dveřmi
Náhle zarámován
ve světle lampy
Vřískám v ústrety
Víle věštící smrt
Po dvou skocích vpřed
Mé bosé nohy
Naráží na štěrk příjezdové cesty
Zbaven veškeré vážnosti
Sleduji mlékaře
Odjíždějícího pryč
To je v pořádku
Volám na svou ženu
Jež v klidu informovala
Policii
Že krize
Skončila
Podle psů, v každém případě,
Kteří byli už náměsíční
Poškubáváním
Vrčícího zdravení…
Věnované pošťákovi.

Ať je váš Winterval šťastný a veselý
A všichni bezpečně prospěte vánoční noc.
Veselé svátky,
Mír & Lásku
Děkuji vám, nashledanou v příštím roce

Mír & lásku

Ian Gillan

Copyright © Ian Gillan 1998

Zpět na:
return to DF index